توضیحاتی در مورد کرانویل پینیون

توضیحاتی در مورد کرانویل پینیون

اینستاگرام دناروید

نسبت کرانویل و پینیون به چه معناست؟

 

نسبت کرانویل به پینیون

 
دیفرانسیل، قسمتی از اجزای سیستم انتقال نیرو در خودرو به شمار می‌رود. در واقع این قسمت، آخرین عضو از این مجموعه است و کارایی بالایی دارد. چراکه فقط یک انتقال‌دهنده ساده نیست و به خاطر خاصیتی که در آن قرار داده شده است، در سر پیچ‌ها نیز باید سرعت دوران هر چرخ را متناسب با دایره‌ای که در حال گردش آن است، تنظیم کند. اما درون این قطعه که خود متشکل از چندین قطعه است، ۲ عضو اثر و کارکرد بالایی دارند به نحوی که از بقیه نیز شناخته‌شده‌تر هستند؛یعنی کرانویل و پینیون.

از مهم‌ترین قطعات موجود در دیفرانسیل، کرانویل و پینیون هستند. پینیون محوری است که به گاردان ارتباط دارد، سر آن دارای دنده‌های مارپیچ مخروطی بوده و همان‌طور که از انتهایش، حرکت دروانی گاردان را دریافت می‌کند، از قسمت دنده مارپیچی خود نیز، این حرکت را به کرانویل منتقل می‌کند.

دلیل استفاده از حالت دنده‌های مارپیچ در کرانویل و پینیون در عین مخروطی‌بودن آنها، به این خاطر است که درگیری در این دنده‌ها به خاطر حالت مارپیچی آنها و داشتن طول دنده بالاتر، بیشتر بوده و به همین خاطر برای انتقال نیروی زیاد و گشتاور بالایی که گاردان به آنها می‌رساند، مناسب‌ترند که در عین افزایش گشتاور منتقل‌شده، کاهش صدای درگیری دنده‌ها را نیز به همراه خواهد داشت. این محاسن از ویژگی‌های دنده‌های مارپیچی و مخروطی است.

توضیحاتی در مورد کرانویل پینیون

نحوه درگیری کرانویل و پینیون‌:

نحوه حرکت پینیون و کرانویل به صورت دورانی است اما حرکت دورانی پینیون باید با یک چرخش ۹۰ درجه‌ای، منجر به حرکت دورانی چرخ‌ها شود. پس در اینجا از یک چرخ دیگر به نام کرانویل استفاده می‌شود.
پینیون با دریافت گردش گاردان، آن را به کرانویل منتقل می‌کند. کرانویل چرخی است که در یک لبه آن دارای دنده‌هایی برای درگیری با دنده‌های پینیون است.
کرانویل با دریافت حرکت دورانی پینیون، به کمک دنده‌های دیشلی آن را به پلوس‌ها منتقل می‌کند تا حرکت دورانی آغاز شده از میل‌لنگ پیشرانه، قدم به قدم به کمک گاردان و پینیون به دیفرانسیل برسد و در نهایت از طریق کرانویل و پلوس‌ها به چرخ‌ها منتقل شود.

کرانویل و پینیون

اهمیت نسبت دوران دیفرانسیل‌:

اما در این بین، نسبت تعداد دوران پینیون و کرانویل با هم یک عدد پر‌معنا را می‌سازد که نقش مهمی در سرعتی‌بودن یا قدرتی‌بودن محور محرک خودرو دارد.
همچنین هنگام تعویض قطعات دیفرانسیل و یا تعویض یک دیفرانسیل در خودرو‌های مجهز به دو‌دیفرانسیل، باید از این عدد آگاه بود.
برای مثال، گفته می‌شود که دیفرانسیل یک خودرو از نوع ۴۶/۱۳ است. عدد ۴۶ به تعداد دوران پینیون مربوط است و عدد ۱۳ نیز به تعداد دوران کرانویل ارتباط دارد.
به این معنی که با هر ۴۶ بار چرخش پینیون، کرانویل نیز ۱۳ بار خواهد چرخید.
از آنجایی که پینیون یک محور است و کرانویل یک چرخ دنده بزرگ، برای همین تعداد دوران پینیون چندین برابر کرانویل
خواهد بود. با تقسیم عدد بزرگ‌تر به عدد کوچک‌تر، به عدد ۳.۵۴ می‌رسیم. حال اگر دیفرانسیل خودرو از نوع مثلا ۴۳/۱۳ باشد، یعنی نسبت دوران پینیون به کرانویل آن عدد ۳.۳ خواهد بود که به معنی سرعتی‌تر بودن دیفرانسیل دومی نسبت به دیفرانسیل اولی است.
چرا که در دیفرانسیل اولی برای ۱۳ بار گردش کرانویل که برابر با تعداد گردش چرخ‌هاست، پینیون باید ۴۶ بار بچرخد اما در نوع دومی فقط کافی است تا پینیون تعداد دور کمتری یعنی ۴۳ بار بگردد.
می‌توان با تغییر در اندازه پینیون یا کرانویل در خودرو‌های دیفرانسیل عقب، تا حدودی در سرعت نهایی، قدرت و شتاب‌گیری آنها تغییر ایجاد کرد.

 

کرانویل پینیون

نسبت دوران و اهمیت آن در خودرو‌های ۴×۴‌:

در خودرو‌های ۴×۴، دو دیفرانسیل وجود دارد که هر دو آنها باید دارای یک ضریب و نسبت دوران باشند؛ چراکه در غیر این صورت، منجر به قفل‌شدن یک محور پس از طی چندین‌متر خواهد شد. فرض کنیم که در یک خودرو دو‌دیفرانسیل، نسبت دوران در محور جلو عدد ۳.۳ بوده و این عدد در دیفرانسیل عقب برابر با ۳.۵ باشد.
همچنین می‌دانیم که ‌هنگام درگیری هر دو محور، سرعت دوران گاردان‌های عقب و جلو یکی است که به معنی تعداد دوران برابر پینیون‌ها خواهد بود.
حال با این معلومات، در یک محور با تعداد چرخش برابر  پینیون‌ها، یک کرانویل نسبت به کرانویل دیگر تعداد دوران متفاوتی خواهد داشت که به این معنی است که یک چرخ در هر چند متر مسافت طی‌شده، چند دور بیشتر بزند که عملا ممکن نیست و منجر به قفل‌شدن یکی از دو محور خواهد شد که با اصرار بر ادامه حرکت باعث اعمال فشار به مجموعه انتقال قدرت می‌شود و تا خراب‌شدن و یا از کار افتادن یکی از این اعضا، خودرو متوقف می‌شود

انواع کرانویلها پژو ۴۰۵ و زانتیا و ef7

۱. کرانویلهای قدرتی
که اصولا برای موتورهای نهایت تا ۱۰۰ اسب بخار

۱۷.۸۱ ۴.۷۶
۱۶.۷۶ ۴.۷۵.
۱۷.۷۷ ۴.۵۲
کرانویلهای نرمال
که نهایت برای موتورهای تا ۱۲۰ اسب بخار
۱۹.۷۹ ۴.۱۸
۱۶.۶۷ ۴.۱۸
کرانویلهای سرعتی
که برای ماشینهای از ۱۳۰ اسب بخار به بالا
۱۶.۶۵ ۴.۰۶
۱۹.۷۵ ۳.۹۴
۱۶.۶۳ ۳.۹۳
۱۶.۶۱ ۳.۸۱
۱۹.۷۲ ۳.۷۸
۱۹.۷۰ ۳.۶۸

از میان موارد ذکر شده کرانویل پینیون ۱۹/۷۹ و ۱۹/۷۵ بهترین کارایی را بر روی دنا از خود نشان داده است. کرانویل پینیون فابریک دنا ۱۷/۷۷ می باشد.

آپگریدر

دیدگاه شما

۴۴ دیدگاه

 1. میلاد گفت:

  اقا کدوم گیربکس برای سمند موتور ملی خوبه که شتاب اولیه اش تغییر کنه بالاتر بره هم سرعتش رو حفظ کنه یعنی تا ۲۲۰ خوب پر کنه

 2. ناشناس گفت:

  اقا یه گیربکس بگید که سرعت نهایی بالا داشته باشه مثلا ۲۴۰ تا رو بره حداقل اصلا شتاب مهم نیس اساتید لطفا راهنمایی کنید خیلی مهمه

  • پویا گفت:

   سلام خودرو را ذکر کنید. اگر سمند موتور پژو یا پژوییجات دارید همون ۱۹.۷۹ تا دویست پنجاه میبره.( البته اگه موتور بتونه دور خودشو تا اخر ببره)
   اگه زانتیا یا سورن توربو یا سمند ای اف سون دارید این هدف راحت تر خواهد بود.چون ای اف سون و زانتیا موتور های قدرتمند تری از باقی تولیدات داخل هستند

 3. Sjjd گفت:

  سلام سمند ef7 دوگانه مدل ۹۷ دارم میخواستم کرانویل پینیون ۷۹*۱۹ بزارم که مکانیک گفت باید دندها و شافت خروجی رو هم کامل عوض کنم میخواستم بدونم کسی کرانویل ۸۱*۱۷ روی ef7 گذاشته جواب میده یا نه

 4. محمد صادق حقیقی گفت:

  سلام دوستان و مدیر سایت لطفا یکی منو راهنمایی کنه یا شماره ای بده که تماس بگیرم ۳تومن هزینه کردم بزا یه گیربکس شتابی برا دنا اتمسفر که شتابش زیاد بشه ولی هیچ فرقی نکرده میشه یکی راهنماییم کنه؟!

 5. Jaber گفت:

  من رو دنا ۱۹.۷۹ انداختم .ای سی یو ۷.۴.۹ بوش هستش کروز هم داره. خیلی خوب شد ولی خطای جعبه دنده میندازه دیگه خوب کارنمیکنه تا خطاشو پاک کنی.دوباره ۱۵۰،۲۰۰کیلومتر میره خطا میندازه.بنظرتون راه چاره ای داره؟

  • یحیی گفت:

   عوض کردن ضریب دنده همینجوری نیست
   وقتی عوض بشه کیلومتر شمار خطا میده
   و سرعت سنج هم خطا میدهد .
   شما برای رفع مشکل باید دنده سنسور کیلومتر شمارو هم تعویض کنید

 6. حیدر صالح گفت:

  سلام کاشکی راجب قفل کن دیفرانسیل هم مطلبی می فرمودید

 7. کاربر گفت:

  سلام. لطفا بفرمایید تفاوت ۱۹.۷۹ با ۱۶.۶۷ دقیقا چیه؟ ظاهرا اینا الان ضریب جفتشون یکسان و ۴.۱۸ هست.

 8. mr edi گفت:

  لطف کنید شماره ی پینیون فابریک و ایرانی پارس ای ال ایکس موتور زانتیا رو بهم بگید

 9. Omid گفت:

  باسلام
  سرعتی میشه دنده ریز یا درشت؟
  اونوقت سرعتی کشش ماشین بیشتره یا قدرتی؟
  (والا ما الان رو ماشینمون دنده ریز هست ظاهرا و دنده دو ۱۰۰ تا پر میکنه ولی قدرت و شتاب ماشین پایین هست و روی سربالایی و دورموتور پایین ماشین جون نداره و حتی صدای سوپاپ ها در میاد)

 10. احمد گفت:

  سلام من۴۰۵سرسلندر شمع کج خریدم گیربکسش معمولیه میخوام تعویضش کنم نظرتون کدوم مدله بندازم تاجایی که به من گفتن۱۷۸۱خوبه ولی بعضی ها میگن ۱۹۷۹آیا کسی دقیق میدونه چه مدل گیربکسی خوبه
  ممنون میشم راهنماییم کنین .سپاسگذارم

  • امیر گفت:

   ۱۷۸۱ فقط شتاب اولیه بالایی داره و توی جاده مصرفو میبره بالا به عنوان مثال توی جاده با سرعت صدوده با ۱۷۸۱ دور موتور حدود ۳۸۰۰ میشه ولی با ۱۹۷۹ دور موتور روی ۳۰۰۰ وامیسته
   من خودم روی پارس ۱۸۰۰ کرانویل پینیون ۱۹۷۹بستم
   توی جاده با سرعت ۱۰۰ تا ۱۱۰ مصرف صدی ۶
   شتاب اولیه و ثانویه قابل قبولیم داره.حتی توی دنده ۳ شتابش نسبت به کرانویل پینیون فابریک(۱۷۷۷) بیشترم شده
   در کل ارزش داره ۱۹۷۹ جایگزین ۱۷۷۷ فابریک بشه..۱۹۷۹ خیلی با موتور هماهنگ تره
   راهنمایی بیشتر خواستید asever992@gmail.com

  • علي امان گفت:

   ۷۹تقسيم بر ۱۹ مساوي۴.۱۵ ولي ۸۱تقسيم بر ۱۷ مساوي ۴.۷۶ بنابراين بايد كراينول ۷۹ دندانه و پنيون ۱۹ دندانه نصب كنيد

 11. رامین منسوبی گفت:

  سلام خسته نباشید ، ۲۰۶ من اونروز یه دفعه رو دنده ۲ صدای تق تق تق اومد ازش ،دادم باز کردن گیربکس و دنده دیشلی و بلبرینگ و کشویی هارو عوض کردیم اما الان صدا تق تق رو دنده دو کم شده ولی رو دنده های دیگه هم میاد تق تق تق… از چی میتونه باشه؟؟؟؟

 12. Omid گفت:

  باسلام
  منظورتون از سرعتی و قدرتی چیست ؟ کدام یکی یعنی شتاب خودرو؟ (منظور از شتاب یعنی مثلا صفر تا صد با سرعتی زودتر پر میشه یا قدرتی)

  باتشکر

 13. سعیدی گفت:

  لطفا ضریب دنده ها رو بنویسید

  • حسن جمالی گفت:

   با سلام
   گیربکس ۱۹۷۵ من گذاشتم رو دنا مفت هم ارزش نداشت اصلا نندازید ۱۸۰تا هم بیشتر نمیرفت دلتون به دنده ۲ که ۱۱۰تا پر میکنه و دنده ۳ ۱۵۰تا پرمیکنه خوش نباشه به حدی کند که مفت نمی ارزه برای ماشین با ۱۳۰ اسب بخار به بالا خوبه
   دف ۱۹ اصلا به درد بخور نیست فقط برای زانتیا ۲۰۰۰ خوبه
   رو پارسelxکه سلطان جاده هم هست گذاشتیم دنده ۴ ۲۱۰تا پر میکنه ولی دنده ۵ همونه در صورتی که با فابریک خودش ۲۲۳تا رو جی پی اس راه میرفت

 14. هادی شریفی گفت:

  سلام آیا علت خلاصی و تقه زدن انتقال قدرت ef7 همینه؟

 15. سعید.م گفت:

  سلام
  برا EF7
  گیربکس ۱۶۶۵ برا شتاب و قدرت بهتره یا ۱۹۷۵

 16. امیر گفت:

  سلام میخواستم بدونم از چه کرانویل پینیونی برای حفظ تعادل قدرت و سرعت سمند ef7 بنزینی مدل ۹۶ میشه استفاده کرد؟ ماشینم قدرتش خوبه ولی اصلا شتاب خوبی نداره, فقط تعویض کرانویل پینیون کافیه یا باید گیربکس هم تعویض بشه, ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

 17. حسین مومنی گفت:

  سلام نظرتون در مورد ۶۱ ۱۶ روی دنا توربو چیه

 18. علی گفت:

  سلام برای ۲۰۶ تیپ ۵ گیربکس be4 میشه ست ۱۹.۷۵ گذاشت . پیشنهاد شما چیه

 19. حمید گفت:

  سلام خسته نباشید
  سمند ef7 مدل ۹۶ دارم
  میخوام کرانویل وپینیون سرعتی تر روش نصب کنم چی بندازم؟
  ممنون

 20. محمد گفت:

  سلام کرانویل و پینیون رو به صورت اینترنتی از کجا باید تهیه کنم ممنون

 21. حبیب گفت:

  با دورود
  کرون ویل و پنیون
  دنا ۱۷/۸۱ مثل زانتیا ۲۰۰۰.
  ۱۷/۷۷ پژو جی ال ایکس
  ۱۹/۷۹ زانتیا ۱۸۰۰
  با سپاس.

 22. الف .ع گفت:

  باسلام
  قیمت کرانویل پینیون ۱۹۷۹ مخصوص دنا چقدره ؟
  باتشکر

  • admin گفت:

   متاسفانه قیمت جدید را نداریم ولی سال گذسته قیمتی در حدود ۳۰۰ هزار تومان داشت

   • Ehsan گفت:

    سلام میخاستم بدونم پنیون کرانویل۱۹/۷۹رو پارس موتور عادی جواب میده

    • صابر گفت:

     سلام جواب میده ولی شتاب میاد پایین .مهم الان شتاب ماشین هست که زود خودشو جعم کنه وگرنه تو جاده ایرانی نمیشه بیشتر از ۱۲۰ رفت .به نظر من ۱۷۸۱ هم واسه پژو ۴۰۵ جی ال ایکس موقع سینه کشی کم میاره همون ۱۷۷۷ واسه موتور معمولی خوبه