مقالات خودرو

آنچه باید درباره رینگ پیستون بدانید

اصطلاح رینگ برگرفته شده از یک کلمه انگلیسی به نام حلقه می‌باشد. رینگ در اصطلاح به حلقه‌های فلزی گفته می‌شود که روی پیستون قرار می‌گیرد، این حلقه‌ها که از جنس چدن ساخته شده‌اند. مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت ناشی از احتراق در محفظه احتراق سیلندر دارند و قابلیت ارتجاعی خوبی دارند. اما چرا از رینگ استفاده می‌شود؟

در حقیقت فضای احتراق باید کاملا آب بندی باشد تا در زمان احتراق و ایجاد فشار به پیستون برای اعمال کشش و مکش از کمپرس موتور کاسته نشود اما در هیچ حالتی نمی‌توان پیستون را به گونه‌ای طراحی کرد که خود عمل آب بندی را به تنهای انجام دهد برای همین منظور در قسمت بالایی پیستون شیارهایی برای قرار دادن رینگ در نظر گرفته شده است تا هم عملیات آب بندی را به صورت کامل انجام دهد و هم لایه‌ای از فیلم روغن را در هر بار که پیستون بالا و پایین می‌رود را روی دیوار سیلندر قرار دهد.

از دیگر دلایل استفاده از رینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ به حداقل رساندن سطح تماس میان پیستون و جداره سیلندر و همزمان جلوگیری از اصطکاک بین پیستون و سیلندر که باعث فرسودگی زود هنگام می‌شود.

ـ جمع‌آوری و پاک کردن روغن از جداره سیلندر و جلوگیری از ورود روغن به محفظه احتراق بسته به نوع موتور و قدرت و سوخت آن ممکن است تعداد ۳ الی ۷ رینگ روی هر پیستون نصب شود که در موتورهای بنزینی معمولا ۳ رینگ روی پیستون قرار می‌گیرد که ۲ رینگ بالا رینگ‌های فشاری نامیده می‌شوند و فشار ناشی از تراکم و احتراق را حبس کرده و مانع از رد کردن کمپرس می‌شوند و رینگ پایینی رینگ روغن نامیده می‌شود که روغن اضافی از جداره سیلندر را پاک کرده و فقط یک فیلم روغن روی جدار سیلندر باقی می‌گذارد تا حرکت رینگ و پیستون را تسهیل کرده و اصطکاک را به حداقل مقدار ممکن برساند.

رینگ‌ها به دلیل خاصیت ارتجاعی مناسبی که دارند در زمان نصب روی پیستون از ناحیه‌ای که بریده شده‌اند کمی باز می‌شوند تا به راحتی روی پیستون و شیار مخصوص خود قرار گیرند و پس از جمع کردن به حالت اولیه برمی‌گردد، ناگفته نماند که قطر رینگ را با توجه به استانداردهای مخصوص به خود مقداری بزرگتر از قطر سیلندر در نظر می‌گیرند تا عملیات آب بندی را به نحو احسن انجام دهد.

از مهم‌ترین نشانه‌های خراب شدن رینگ می‌توان به روغن سوزی اشاره کرد که در این حالت با رد کردن روغن و رسیدن آن به بالای پیستون در زمان احتراق روغن نیز می‌سوزد و به شکل دود آبی رنگ از اگزوز خارج می‌شود و موتور در فواصل زمانی کوتاه روغن کم می‌کند و اگر نسبت به تعمیر زود هنگام آن اقدام نشود.

در مراحل بعد صدای غیرعادی از موتور شنیده می‌شود و موتور تک کار می‌کند که به دلیل شکستن رینگ می‌باشد و از دیگر نشانه‌های ضعیف شدن رینگ یا شکستن رینگ می‌توان به کم شدن قدرت موتور و افزایش مصرف سوخت اشاره کرد. چون رینگ قطعه‌ای اصطکاکی می‌باشد و همواره در مجاورت دما و فشار بالا قرار دارد هموارد احتمال خراب شدن دارد.

اما برخی کارها باعث فرسوده شدن زودتر از موعد آن خواهد شد که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • فشار آوردن بیش از حد به موتور
  • استفاده از روغن موتور نامناسب و غیر استاندارد یا تعویض نکردن روغن در فواصل زمانی مناسب
  • گرم کردن موتور و چسبیدن رینگ به پیستون در اثر ذوب شدن پیستون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *