اخبار خودرو

احتمال آزادسازی واردات خودرو به کشور

واردات خودرو مدت‌ها است که بسته شده و عرضه خودرو در کشور با مشکلاتی مواجه است. عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معدن مجلس خبر داد: هفته آینده در مورد آزادسازی واردات خودرو و ساماندهی بازار در مجلس بحث می‌شود.

عبدالله رضیان عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌و‌گو با گسترش‌نیوز در خصوص گرانی‌های اخیر خودرو گفت: دلیل گرانی‌‌های اخیر خودرو به میزان عرضه در کشور بازمی‌گردد که در کشور بسیار پایین و در مقابل میزان تقاضا بسیار بالا است. به طور کلی عرضه خودرو از اختیار دولت و خودروسازان خارج شده و به دست دلالان افتاده است.

فشار خرید بالا رفته و خودرو از کالای مصرفی به سرمایه‌‌ای تبدیل شده و این مورد باعث ایجاد حجم بالای تقاضا شده است. به عنوان مثال روز گذشته در قائم‌شهر یک فرد اقدام به خرید 5 دستگاه سانتافه برای سرمایه‌گذاری کرد. حضور دلالان باعث شده که اختیار قیمت‌گذاری خودرو از وزارت صمت و خودروسازان خارج شود. بحث قیمت‌گذاری 5 درصد کمتر از حاشیه بازار، تا حدودی به نفع خودروسازان است اما بازار در دست دلالان قرار دارد.

اجازه آزادسازی واردات

وی در ادامه افزود: ما باید اجازه دهیم بازار از خودرو اشباع ضمن این که واردات خودرو نیز برای حجم پیشرانه‌های پایین آزاد شود. با این روش علاوه بر خودروهای داخلی امکان برطرف کردن نیاز طبقات پایین جامعه نیز برطرف می‌شود. مجلس یک هفته تعطیل بود و در هفته آینده باید تصمیمات جدی در خصوص بازار خودرو انجام دهد. امسال دو جلسه برای ساماندهی بازار خودرو تشکیل شد اما کنترل بازار از توان دولت، وزارت صمت و خودروسازان خارج است. لازم به ذکر است که 7 درصد عرضه خودرو توسط خودروسازان انجام می‌شود و 93 درصد مربوط به خودروهایی است که به صورت کارکرده در بازار وجود دارند.

راهکار کاهش قیمت خودرو

رضیان در خصوص روش کاهش قیمت‌ها اظهار کرد: به طور کلی کاهش قیمت خودرو بستگی به این دارد که مدیریت به چه صورت انجام شود. شورای اقتصادی سران قوا باید اجازه دهند که واردات خودرو آزاد شود که البته نمی‌گوییم خودروهای لوکس وارد شوند بلکه خودروهایی که اقشار مختلف جامعه به خصوص طبقات پایین بتوانند آن‌ها را خریداری کنند. اگر بازار اشباع نشود و همین روال عرضه کم و تقاضای بالا وجود داشته باشد امکان کاهش قیمت وجود ندارد. عرضه خودرو نباید به‌گونه‌ای باشد که سایت ظرف چند ثانیه همه حجوم بیاورند و ظرفیت‌ها تکمیل شود.

مشکل مالیاتی خودروهای گمرک

وی در پایان به بحث خودروهای موجود در گمرک نیز اشاره کرد: در خصوص آزادسازی واردات باید سران قوا در این خصوص صحبت کنند و هفته آینده جلسه‌ای برای بررسی این موضوع برگزار می‌شود. احتمال وجود دارد که تصمیماتی در خصوص آزادسازی واردات صورت پذیرد اما امکان مخالفت نیز وجود دارد. در مورد ترخیص‌های گمرک نیز مشکلات مالیاتی وجود دارد که این موارد باید برطرف شود اما تاکنون همچنان مشکلات پابرجاست.

منبع
گسترش نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *