اخبار خودرو

احتمال 3 نرخی شدن سهمیه بنزین

حدود یک سال پیش، در شهریورماه 1401، سهمیه بنزین آزاد در کارت‌های سوخت از 300 لیتر به 150 لیتر کاهش یافت.

بسیاری در آن زمان چنین خبری را نشانه‌ای از گران‌شدن بنزین دانستند؛ موضوعی که بارها از سوی افراد مختلف در نهادهای دولتی تکذیب شد. بااین‌حال تغییر سهمیه‌بندی سوخت در قالب یک طرح جدید هم‌اکنون از آذربایجان غربی شروع شده است.

طرح آزمایشی سهمیه‌بندی سوخت که از ارومیه آغاز شده، مقادیر بنزین آزاد و سهمیه‌بندی را به خودروها اختصاص می‌دهد. براساس این طرح، هر ماه 60 لیتر بنزین 1500 تومانی و 150 لیتر بنزین 3000 تومانی در کارت سوخت خودروها شارژ می‌شود. سهمیه بنزین دولتی درصورت عدم استفاده، در کارت سوخت باقی می‌ماند، اما سهمیه بنزین آزاد درصورت استفاده‌نشدن، در پایان ماه صفر می‌شود.

بنابراین امکان استفاده از باقی‌مانده بنزین 3000 تومانی در ماه‌های بعد وجود ندارد.

سهمیه بنزین

سهمیه‌بندی سوخت با فرمول سه‌نرخی

پیش از اینکه طرح آزمایشی تغییر سهمیه‌بندی سوخت در ارومیه اجرا شود، جزئیات این روش در سایر خبرگزاری‌ها به سبک‌های گوناگون بیان شده بود. با اجرای این روش، بنزین سه‌نرخی می‌شود و به‌صورت پلکانی قیمت آن افزایش خواهد یافت.

در رده اول بنزین یارانه‌ای با نرخ 1500 تومان قرار دارد که به‌صورت ماهانه 60 لیتر در کارت خودروها شارژ می‌شود. این سهمیه برای اکثر خودروها در حد یک باک کفایت می‌کند و به‌سرعت تمام می‌شود.

در مرحله دوم، 150 لیتر بنزین با نرخ 3000 تومان در کارت سوخت وجود دارد که به‌صورت ماهانه قابل استفاده است. با اتمام این میزان سوخت، احتمالاً بنزین با نرخ بیشتری در دسترس مصرف‌کنندگان قرار خواهند گرفت.

تاکنون چند طرح در مورد تغییر سهمیه‌بندی سوخت، تغییر نرخ بنزین آزاد یا بنزین یارانه‌ای در مناطق مختلف ازجمله جزیره کیش مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. بااین‌حال به‌نظر می‌رسد که روش بنزین سه‌نرخی، درحال‌حاضر محبوبیت بیشتری دارد و امکان اجرای آن در آینده نزدیک بیشتر است. البته تا زمانی که تصمیم نهایی اتخاذ شود، تمامی این موارد حدس‌وگمان به‌حساب می‌آیند.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *