اخبار خودرو

استفاده از اندروید اتو و اپل کارپلی خطرناکتر از رانندگی در حال مستی هستند

خودروهای امروزی به انبوهی از تکنولوژی های ایمنی و رفاهی مجهز هستند. اما در حالی که سیستم هایی مثل کنترل نقاط کور، تشخیص عابر پیاده و کروز کنترل تطبیق پذیر ضریب اطمینان و ایمنی عبور و مرور را افزایش می دهند، سایر فناوری ها و امکانات پیشرفته موجود در داخل کابین می توانند با پرت کردن حواس راننده، خطرآفرین ظاهر شوند.

تحقیق اخیری که توسط موسسه بریتانیایی IAM RoadSmart انجام شده، حکایت از آن دارد استفاده از دو سیستم اپل کارپلی و اندروید اوتو پشت فرمان خطرناک تر از رانندگی در حالت مستی است.

android auto 2

اگر چه این ادعا کمی مبالغه آمیز به نظر می رسد، ولی طبق یافته های موسسه مذکور کار کردن با نمایشگر لمسی و مدیریت اپل کارپلی و اندروید اوتو سرعت واکنش راننده را در مقایسه با رانندگی در حالت مستی یا ارسال پیامک کندتر می کند؛ همچنین بر اساس این تحقیق حین رانندگی تحت تاثیر ماریجوانا یا صحبت کردن با تلفن همراه در پشت فرمان، سرعت واکنش رانندگان در مقایسه با زمانی که از اپل کارپلی و اندروید اوتو استفاده می کنند، بیشتر است.

آنطور که IAM RoadSmart اعلام کرده، هنگام استفاده از دو سیستم مورد بحث، رانندگان تا 16 ثانیه چشم خود را از مسیر پیش رو بر می دارند. بد نیست بدانید اگر خودرو با سرعت 112 کیلومتر در ساعت در حال حرکت باشد، 16 ثانیه عدم توجه به جلو به معنای آن است که راننده 500 متر را با چشم بسته رانندگی کرده است!

android auto 3

یافته های IAM RoadSmart حاکی از آن است رانندگی در حالت مستی 12 درصد، رانندگی تحت تاثیر ماریجوانا 21 درصد، ارسال پیامک 35 درصد و صحبت کردن با تلفن همراه 46 درصد سرعت واکنش رانندگان را کاهش می دهد.

در مقابل استفاده از اندروید اوتو و اپل کارپلی هنگام رانندگی به ترتیب 53 و 57 درصد از سرعت واکنش رانندگان را می کاهد. نکته تامل برانگیز اینکه حتی استفاده از کنترل صوتی هم  سرعت واکنش را 30 و 36 درصد کمتر می کند. ناگفته پیداست که پرت شدن حواس راننده منجر به افزایش فاصله توقف و عدم تمرکز در تغییر مسیرهای آنی می شود.

android auto 1

این تحقیق نکته جالب دیگری را آشکار کرده و آن اینکه رانندگان به اشتباه فکر می کنند مدت زمان حواس پرتی آنها کمتر از میزان واقعی است، طوری که محققان IAM RoadSmart اختلافی 5 ثانیه ای را بین برداشت رانندگان و زمان واقعی محاسبه کرده اند.

در هر حال آنچه مسلم است اینست که تکنولوژی های جدید در صورت استفاده نادرست می توانند همانند یک چاقوی دولبه عمل کنند. از یک سو این تکنولوژی ها باعث افزایش راحتی راننده می شوند، از سوی دیگر ممکن است با سرگرم کردن بیش از حد یا حواس پرتی راننده خطراتی را ایجاد کنند.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *