اخبار خودرو

ایران خودرو در ترکیه کارخانه تاسیس می‌کند؟

شرکت ایران‌خودرو در استان وان ترکیه کارخانه تاسیس می‌کند. این تصمیم بعد از سفر فرشاد مقیمی، مدیر عامل ایران‌ خودرو به ترکیه گرفته شد. شرکت‌های ایرانی به دلیل تحریم‌های اعمال شده سرمایه‌های خود را به ترکیه انتقال می‌دهند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه روز جمعه ۱۰ آبان (اول نوامبر) گزارش داد که سرمایه‌گذاران ایرانی به دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه ایران سرمایه‌های خود را به ترکیه انتقال می‌دهند و در این راستا گروه صنعتی ایران خودرو که از بزرگترین تولیدکنندگان اتومبیل در خاورمیانه به شمار می‌رود، در تلاش راه‌اندازی کارخانه در شهر وان ترکیه است.

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که خبر مربوط به تاسیس کارخانه ایران خودرو در استان وان در دیدار فرشاد مقیمی، مدیرعامل ایران خودرو، با استاندار، شهردار و رئیس منطقۀ صنعتی استان وان اعلام شده است.

محمد امین بیلمز، استاندار وان، گفته است که ایران خودرو در کنار تولید خودروهای پژو و رنو تولیدات دیگری نظیر مینی‌بوس و وانت هم دارد و درباره این موضوع با شرکت ایران خودرو مذاکره شده است.

استاندار وان همچنین تاکید کرده است که درباره راه‌اندازی کارخانه ایران خودرو در وان با مسئولان دفتر سرمایه‌گذاری ریاست جمهوری ترکیه هم  صحبت کرده ‌است.

به نوشته روزنامه‌های ترکیه پیش‌بینی می‌شود کارخانه ایران خودرو در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار در منطقه صنعتی وان احداث و در مرحله اول شرایط استخدام حدود هزار نفر نیز فراهم شود. برخی از قطعات این شرکت در ایران، برخی در ترکیه و بخشی نیز در کانادا تولید می‌شود و محصول نهایی در وان شکل می‌گیرد.

استاندار وان گفته است که بسیاری از شرکت‌های ایرانی به دلیل تحریم‌ها کارخانه‌های خود را به خارج از ایران انتقال می‌دهند و وان به علت نزدیکی به مرز ایران یکی از بهترین گزینه‌ها برای احداث کارخانه‌هاست.

کارخانه ایران خودرو قبلا هم موفق شده بود در بازارهای آسیای مرکزی و برخی دیگر از کشورها حضور پیدا کند. طبق گفته مسئولین این شرکت، ایران خودرو در ۲۴ کشور از جمله ترکمنستان، آذربایجان و بلاروس نمایندگی داشته است، اما با مشکلاتی که در مدیریت و تولید پیدا کرده کیفیت تولیدات آن کاهش یافته و حضور آن در خارج از ایران محدود‌تر شده است.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *