اخبار خودرو

این خودروها در بازارهای جهانی از پراید ارزان‌تر هستند

این اولین باری نیست که پراید رکوردهای عجیبی را در کارنامه قیمتی خود ثبت می کند.  اوایل دهه نود بود که پراید فاصله ۸ میلیون تا ۱۸ میلیون تومان را رعد آسا طی کرد اما رکوردهایی که این بار در کارنامه این خودروی مسن ثبت شده، فاصله ای معنا دار با گذشته دارد.

حالا اگر آگهی‌های خرید و فروش خودرو را زیر و رو کنید حتما با پراید ۵۰ میلیون تومانی روبرو خواهید شد؛ هر چند برخی از فعالان بازار خودرو تاکید دارند این خودرو با این محدوده قیمتی خرید و فروش نمی شود اما با این حال ماندگاری قیمت ها نشان می دهد باید برای پذیرش شرایط تازه آماده شد.

نجفی منش، رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی معتقد است قیمت پراید در بازار ایران قیمتی منطقی است چرا که پراید با قیمت ۶ هزار دلار از کشور صادر می شود. این بدان معنی است که هنوز قیمت پراید مستعد ترقی است.

تغییر ماهیت خودرو

روزگاری خودرو یک کالای لوکس بود و تنها افرادی خودروی شخصی داشتند که در طبقات بالای اقتصادی قرار داشتند ولی این روزها نه تنها در زمره کالاهای لوکس نیست بلکه برای شمار زیادی از مردم دنیا یک کالای ضروری برای زندگی است. فاصله زیاد محل زندگی تا محل کار و تحصیل باعث شده است تا مردم برای رفت و آمد در طول روز اقدام به خرید خودرو کنند. در این شرایط قیمت یک فاکتور بسیار تعیین‌کننده در میزان تقاضا است. وب سایت car brand names در گزارش اخیر خود اقدام به معرفی ارزان‌ترین خودروهای موجود در بازار کرده است. طبق این گزارش  خودروهای مذکور بیشتر در بازار آسیا تولید می‌شوند وهدفشان تامین رضایت مصرف‌کنندگان در کشورهای در حال توسعه  است.

و اما ارزان ترین‌ها

یکی از ارزان ترین خودروهای موجود در بازار خودروی Bajaj RE۶۰ است که قیمت پایه آن برابر با ۳ هزار دلار اعلام شده است. این خودرو محصول شرکت خودروسازی کشور هند است و برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ وارد بازار مصرف شد. این خودرو در زمره خودروهای دوست‌دارمحیط زیست است زیرا انتشار گاز دی‌اکسیدکربن این خودرو بسیار کم است.

این خودروها در بازارهای جهانی از پراید ارزان‌تر هستند

یکی دیگر از خودروهای ارزان قیمت در بازار خودروی تاتا نانو است که با قیمت ۲ هزار دلار در بازار عرضه شده است. این خودرو هم در کشور هند تولید شده است و یک خودروی کوچک و کم مصرف است که به گفته شرکت تولید کننده متناسب با خیابان های شلوغ کشور هند تولید شده است.

این خودروها در بازارهای جهانی از پراید ارزان‌تر هستند

خودروی چری QQ یکی دیگر از خودروهای ارزان قیمت در بازار است که با قیمت ۵ هزار دلار دربازار مبادله  می شود. این خودرو ساخته شرکت چری کشور چین است  که در ایران و سریلانکا هم تولید می شود. این خودرو در ابتدای عرضه اش توانست به عنوان ارزان ترین خودروی دنیا معرفی شود ولی به تدریج  شرکت‌های هندی تولید خودروهای ارزان تر را آغاز کردند.

این خودروها در بازارهای جهانی از پراید ارزان‌تر هستند

خودروی Geely MR دیگر خودروی ارزان قیمت در بازار است که با قیمت ۵۵۰۰ دلار در بازار فروخته شده است. این خودرو تولید کشور چین است و از سال ۲۰۰۰ میلادی وارد بازار مصرف شده است. البته ظاهرش در طول زمان تغییراتی کرده است ولی همچنان در زمره ارزان ترین خودروهای چینی است.به این ترتیب اگر قیمت پراید بنا بر اعلام نجفی منش رد بازارهای جهانی 6 هزار دلار باشد این خودروها ارزان‌تر از پراید محسوب می شوند.

این خودروها در بازارهای جهانی از پراید ارزان‌تر هستند

سرنوشت ارزان قیمت‌ها

دور نیست زمانی که پروژه تولید انبوه خودروهای ارزان قیمت در دستور کار خودروسازان ایرانی قرار داشت. گفته می شد زمان خروج پراید از خط تولید فرا رسیده است اما با گذشت بیش از یک دهه نه خودروی ارزان قیمت تولید شد و نه پراید با خط تولید خداحافظی کرد. حالا ارزان قیمت ترین خودروی ایرانی برای تحویل کارخانه در کانال سی میلیون تومان و در بازار در کانال ۵۰ میلیون تومان قرار دارد. بسیاری معتقدند گرانی ارزان ها را باید در ریزش ارزش پول ملی جستجو کرد اما هر چه هست، تعریف ارزان باید در اذهان ایرانیان تغییری را تجربه نماید.

 

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *