اخبار خودرو

بدلیل استحکام بالا تسلا سایبرتراک در اروپا امکان فروش نخواهد داشت

علی رغم طراحی جنجالی و به قول برخی ابتدایی تسلا سایبرتراک، استقبال از این پیکاپ برقی بسیار بالا بوده و تاکنون بیش از 250 هزار نفر نسبت به پیش خرید آن اقدام کرده اند.

اما به نظر می رسد شرکت تسلا در اروپا به مشکل برخورده و نخواهد توانست اولین پیکاپ خود را با چنین شکل و شمایلی در قاره سبز به فروش برساند.

Tesla-Cybertruck-Electric-Pickup (4)

نشریه آلمانی AutomobileWoche اخیرا از قول مقامات این کشور گفته سازه تسلا سایبرتراک بیش از حد سخت طراحی شده و این خودرو نمی تواند ایمنی لازم برای سرنشینان را فراهم کند. علاوه بر این، سازه سخت برای عابرین پیاده یک کابوس است، چرا که در صورت عدم تغییر شکل سپر و کاپوت جلو هنگام برخورد صدماتی بسیار جدی به فرد وارد می شود.

Tesla ATV 3

به گفته اشتفان تلر (Stefan Teller) کارشناس اتحادیه بازرسی و پایش فنی آلمان – موسوم به TÜV – اگر چه به دلیل سازه بیش از حد مستحکم ممکن است سرنشینان احساس ایمنی کنند، اما در عمل اینگونه نبوده و باید تغییرات زیادی در سازه اصلی تسلا سایبرتراک اعمال شود.

آقای تلر افزوده در صورت وقوع تصادف، سپر و کاپوت خودرو باید بتوانند با جذب انرژی از عابرین پیاده محافظت کنند، حال آنکه محصول جدید تسلا چنین قابلیتی نداشته و در برخوردها هیچ بخشی از آن تغییر شکل نمی دهد. کارشناس TÜV نیروی وارد شده به سرنشینان سایبرتراک در تصادفات را نیز فوق العاده زیاد توصیف کرده و گفته ایربگ های این خودرو چندان مفید نخواهند بود.

Tesla-Cybertruck-Electric-Pickup (3)

آنطور که آقای تلر تاکید کرده، با این خصوصیات تسلا نخواهد توانست سایبرتراک را با استانداردهای موجود در آلمان انطباق داده و آن را به عنوان یک اتومبیل تولید انبوه عرضه کند. حال این سوال پیش می آید چطور ممکن است امکان فروش سایبرتراک در ایالات متحده وجود داشته باشد، اما نمی توان آن را در اروپا و آلمان به فروش رساند؟

cybertruck 2 00002

در پاسخ باید گفت در ایالات متحده سازندگان چنین خودروهایی می توانند از برخی استانداردهای داخلی استفاده کنند. در مقابل مقامات کشوری مثل آلمان اجازه این کار را نداده و ارگان هایی مثل TÜV بر روند تطابق با استانداردهای ملی نظارت می کنند.

نکته دیگر اینکه محافظت غیرفعال در اروپا از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و موسسه یورو انکپ تاکید زیادی بر آن دارد. در ایالات متحده برای برخی کلاس های خودرویی از جمله پیکاپ های سبک معافیت هایی در نظر گرفته می شود. از آنجایی که تسلا سایبرتراک در این کلاس قرار می گیرد، منعی برای تردد آن در خیابان ها و معابر عمومی آمریکا وجود ندارد.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *