بررسی خطای پدال کلاچ و ترمز در دنا و دنا پلاس

اینستاگرام دناروید

در خودروهای امروزی برای عیب یابی بخش های مختلف خودرو از سنسورهای مختلفی استفاده می شود و یا از تغییر ولتاژها جهت نمایش نواقص بهره می برند. خودروهای دنا و دنا پلاس نیز دارای سنسورهای مختلف و یا عملگرهایی هستند که در صورت نقصان باعث روشن شدن چراغ چک(چراغ انجین) می شوند.

یکی از مواردی که بسیاری از دنا سوارها با آن مواجه شده اند روشن شدن چراغ چک بر اثر خطای پدال کلاچ یا پدال ترمز می باشد.

 

اگر نگاهی به پشت پدال ترمز و کلاچ خودروی دنا بیندازید دو دسته سیم را مشاهده می نمایید که به دو عدد استوپ در قسمت بالای اهرم پدالها وصل شده اند، اگرچه ساختار استوپ پدالها بسیار ساده می باشد اما خرابی آنها عوارضی مانند از کار افتادن کروز کنترل ، روشن نشدن چراغ ترمز در عقب خودرو و …را دارد.

یکی از عوامل روشن شدن چراغ انجین همین استوپ پدالها می باشد که در اثر پارگی سیم و یا خرابی خود قطعه بوجود می آید. برای جلوگیری از پارگی و یا قطعی همواره باید موقعیت دسته سیم پشت پدالها را چک نمایید تا از عدم فشار بر روی آنها در اثر فشردن پدالها مطمین شوید. قطعی سیم ممکن است در انتهای سوکتها اتفاق بیفتد که با چشم قابل مشاهده می باشد اما در وضعیت بدتر این اتفاق ممکن است در پشت روکش سیمها بوجود آید که نیازمند پاره کردن روکش و بررسی بیشتر می باشد. البته قبل از دستکاری سیمها توصیه می شود ابتدا قطعه جایگزین گردد تا از عملکرد آن اطمینان حاصل شود.

 

اگر دارای دستگاه دیاگ خانگی یا مینی دیاگ هستید از روی کد خطاها می توانید مشکل را تشخیص دهید:

کدهای خطای P0571 مربوط به خطای پدال ترمز و کد P0704 مربوط به خطای پدال کلاچ می باشد.

 

 

 

دناروید

دیدگاه شما

۶ دیدگاه

 1. محدث گفت:

  سلام ادمین محترم
  بنده دنا دارم چن وقته چراغ چک روشن شده و کروز هم روشن میشه ولی کلید سرعت رو فیکس نمی کنه . دیاک گذاشتم زده ایراد از کروز یا ترمز . کپسول پدال ترمز رو هم عوض کردم بازم همون خطا رو میده به نظرتون ایراد می تونه از کلاچ باشه یا از کروز هست ایراد

 2. حمید گفت:

  سلام خودرو دنا معمولی است.با فشردن دکمه کروز لامپ آن روشن می شود ولی دکمه تنظیم سرعت عمل نمی کند.لامپ چک هم روشن نشده است.برای رفع عیب از کدام قسمت باید شروع کنیم؟

 3. ناصر گفت:

  برای من هم چندین بار همین کد خطا روی داده که بعلت فشرده شدن سیمها ناشی از فشار پا روی اونهاست.

 4. علی گفت:

  سلام آقا من یک خودرو دنا دارم که تازگی ها پدال ترمزش کمی لغ میزنه و صدا ی جیر جیر میده، انگار دره خراب… به نظرتون مسعله ش چیه؟ “تاکید می‌کنم خوده پدال صدا میده

برگشت به بالا