ویژه خودرو دنا

بررسی خطای پدال کلاچ و ترمز در دنا و دنا پلاس

در خودروهای امروزی برای عیب یابی بخش های مختلف خودرو از سنسورهای مختلفی استفاده می شود و یا از تغییر ولتاژها جهت نمایش نواقص بهره می برند. خودروهای دنا و دنا پلاس نیز دارای سنسورهای مختلف و یا عملگرهایی هستند که در صورت نقصان باعث روشن شدن چراغ چک(چراغ انجین) می شوند.

یکی از مواردی که بسیاری از دنا سوارها با آن مواجه شده اند روشن شدن چراغ چک بر اثر خطای پدال کلاچ یا پدال ترمز می باشد.

 

اگر نگاهی به پشت پدال ترمز و کلاچ خودروی دنا بیندازید دو دسته سیم را مشاهده می نمایید که به دو عدد استوپ در قسمت بالای اهرم پدالها وصل شده اند، اگرچه ساختار استوپ پدالها بسیار ساده می باشد اما خرابی آنها عوارضی مانند از کار افتادن کروز کنترل ، روشن نشدن چراغ ترمز در عقب خودرو و …را دارد.

یکی از عوامل روشن شدن چراغ انجین همین استوپ پدالها می باشد که در اثر پارگی سیم و یا خرابی خود قطعه بوجود می آید. برای جلوگیری از پارگی و یا قطعی همواره باید موقعیت دسته سیم پشت پدالها را چک نمایید تا از عدم فشار بر روی آنها در اثر فشردن پدالها مطمین شوید. قطعی سیم ممکن است در انتهای سوکتها اتفاق بیفتد که با چشم قابل مشاهده می باشد اما در وضعیت بدتر این اتفاق ممکن است در پشت روکش سیمها بوجود آید که نیازمند پاره کردن روکش و بررسی بیشتر می باشد. البته قبل از دستکاری سیمها توصیه می شود ابتدا قطعه جایگزین گردد تا از عملکرد آن اطمینان حاصل شود.

 

اگر دارای دستگاه دیاگ خانگی یا مینی دیاگ هستید از روی کد خطاها می توانید مشکل را تشخیص دهید:

کدهای خطای P0571 مربوط به خطای پدال ترمز و کد P0704 مربوط به خطای پدال کلاچ می باشد.

 

 

 

دناروید

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

  1. سلام آقا من یک خودرو دنا دارم که تازگی ها پدال ترمزش کمی لغ میزنه و صدا ی جیر جیر میده، انگار دره خراب… به نظرتون مسعله ش چیه؟ “تاکید می‌کنم خوده پدال صدا میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا