ویژه خودرو دنا

بررسی خطای پدال کلاچ و ترمز در دنا و دنا پلاس

در خودروهای امروزی برای عیب یابی بخش های مختلف خودرو از سنسورهای مختلفی استفاده می شود و یا از تغییر ولتاژها جهت نمایش نواقص بهره می برند. خودروهای دنا و دنا پلاس نیز دارای سنسورهای مختلف و یا عملگرهایی هستند که در صورت نقصان باعث روشن شدن چراغ چک(چراغ انجین) می شوند.

یکی از مواردی که بسیاری از دنا سوارها با آن مواجه شده اند روشن شدن چراغ چک بر اثر خطای پدال کلاچ یا پدال ترمز می باشد.

engine fault 3

 

اگر نگاهی به پشت پدال ترمز و کلاچ خودروی دنا بیندازید دو دسته سیم را مشاهده می نمایید که به دو عدد استوپ در قسمت بالای اهرم پدالها وصل شده اند، اگرچه ساختار استوپ پدالها بسیار ساده می باشد اما خرابی آنها عوارضی مانند از کار افتادن کروز کنترل ، روشن نشدن چراغ ترمز در عقب خودرو و …را دارد.

pedal switch

یکی از عوامل روشن شدن چراغ انجین همین استوپ پدالها می باشد که در اثر پارگی سیم و یا خرابی خود قطعه بوجود می آید. برای جلوگیری از پارگی و یا قطعی همواره باید موقعیت دسته سیم پشت پدالها را چک نمایید تا از عدم فشار بر روی آنها در اثر فشردن پدالها مطمین شوید. قطعی سیم ممکن است در انتهای سوکتها اتفاق بیفتد که با چشم قابل مشاهده می باشد اما در وضعیت بدتر این اتفاق ممکن است در پشت روکش سیمها بوجود آید که نیازمند پاره کردن روکش و بررسی بیشتر می باشد. البته قبل از دستکاری سیمها توصیه می شود ابتدا قطعه جایگزین گردد تا از عملکرد آن اطمینان حاصل شود.

brake wirebrake wire2

 

اگر دارای دستگاه دیاگ خانگی یا مینی دیاگ هستید از روی کد خطاها می توانید مشکل را تشخیص دهید:

کدهای خطای P0571 مربوط به خطای پدال ترمز و کد P0704 مربوط به خطای پدال کلاچ می باشد.

 

 

torque3torque

 

دناروید

نوشته های مشابه

‫67 دیدگاه ها

 1. سلام خودروی من دنا پلاس مدل ۱۴۰۱ است و ۶ ماه از زمان صفری ماشین طی شده ولی زمانی که دور موتور رو از چهار نیم می‌گذرانم کلاچ با یک صدای تقه کوچک خالی میشه ودنده جا نمیره علت چیست؟

 2. سلام
  مدل آخر۹۸ وقتی کولر روشن است در ترافیک سپر به سپر بعداز ۳ ترمز گرفتن پدال سفت میشود

 3. سلام،دناپلاس دارم،دنده بخش بایدچندبارکلاج‌بگیرموبزورجامیره.مشکلش‌کجاس

 4. سلام بنده ماشینم دنا معمولیه مدل 94مدتیه چراغ ترمز روشن نمیشه استپ ترمز چک کردم. برق داخل سوکت استپ ترمز نیست. کلیه فیوزها سالم هستن. البته مانیتور ماشین باز کردم دادم واسه تعمیر میتونه ازاین باشه یانه

  1. سلام دو تا سوکت زیر دلال ترمز و کلاچ هست یا سیم آن قطع شده یا سوکت خراب است سوکتها حالت فنری دارند از اینترنت هم می توانید استفاده کنید شک نکنید یا سوکت خراب است یا سیم قطع شده قابل رویت می باشد

 5. به نظر من این ماشینهای ایرانی را زیاد ازش انتظار نداشته باشید

 6. در تعویض سریع دنده به بالا ، چراغ چک کلاچ دنا روشن می شه.سوییچ کلاچ را هم عوض کردم مشکل باز هم روی می ده.علت چیست؟

 7. سلام واحترام –
  ممنون از پاسخ شما- فقط اینکه شما در تعمیرگاه این بررسی هارو انجام میدین ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *