ویژه خودرو دنا

بررسی مشکل صدای باد در خودروهای دنا و دنا پلاس

یکی از بارزترین مشکلات خودرو های دنا و دنا پلاس که مالکین بسیاری از آن شکایت دارند صدای باد در سرعت می باشد که برای برخی بسیار کلافه کننده است. در این مورد راهکارهای مختلفی توسط برخی دارندگان خودرو مطرح شده است مانند رگلاژ درها و یا استفاده از شیلنگ در قسمت لاستیک بالایی و پایینی فریم در.

اگر چه این کارها می تواند تا حدودی به رفع مشکل کمک کند اما از رفع کامل آن عاجز است.

مشکل اصلی کجاست؟

مشکل اصلی صدای باد بدون شک از آیرودینامیک بدنه می باشد ، فاصله زیاد در محفظه موتور از بدنه وهمچنین باد گیر بودن پشت گلگیرهای جلو از عوامل اصلی هستند کافیست به عکس زیر نگاهی بیندازید تا موضوع روشن شود

 

همانطور که در عکس دیده می شود فاصله باز گلگیر  که با باز کردن در های جلو قابل مشاهده است حجم زیادی از باد را مکش می کند

پس از ورود باد به این قسمت فضای پشت در همچنان باز است و راه را برای ادامه مسیر به بالای درها باز می گذارد.

 

در واقع فضای بین دو لاستیک درزگیر در بالای درها مسیر اصلی باد می باشد و زمانی که به فاصله بین دو در جلو و عقب می رسد به دلیل بازتر شدن فضا صدای بیشتری نیز تولید می کند

یعنی فضایی که در عکس زیر نشان داده شده است

بعد از ورود به این فضا باد مسیر خود را در قسمت بالای درهای عقب نیز ادامه داده و در انتها هنگام خروج از در عقب نیز صدای زیادی تولید می کند

برخی از مالکین برای بستن مسیر باد پشت گلگیر را با فوم ویا مواد دیگر پوشش می دهند اینکار اگرچه می تواند جلوی باد رابگیرد اما ضررش بیش از منفعت آن است که چرا که اینکار باعث جذب رطوبت در این محل و پوسیدگی بدنه می شود وچون دسترسی مستقیمی وجود ندارد امکان بازدید و بررسی هم وجود نخواهد داشت.

راهکار چیست؟

بهترین کار می تواند پوشش این قسمت از در باشد(عکس زیر) به نحوی که فضای موجود تا خود در کاملا بسته گردد و راهی برای نفوذ باد باقی نماند اگر چه یک مسیر باریک همیشه نیاز خواهد بود تا در صورت کارواش و یا بارندگی آب مسیر خود را برای خروج پیدا کند

برای اطمینان بیشتر و آزمایش می توانید ادامه مسیر باد یعنی فاصله بین دو لاستیک را پوشش دهید.

شما می توانید این کار را بافومهای فشرده و یا ابر که با ضخامتهای مختلف در ابزار فروشیها و مصالح ساختمانی وجود دارند امتحان کرده و نتیجه کار را نیز به ما اعلام کنید.

 

در صورت برداشت از این مطلب لطفا منبع آنرا دکر نمایید(دناروید)

 

 

 

 

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

 1. آیا خود دنا روید این مشکل را برطرف میکنه حضوری خدمت برسیم؟

 2. سلام.فاصله بین گلگیر وبدنه را با فوم کامل گرفتم و نیز فاصله بین هر دو نوار ها را از گلگیر تا ستون وسط را نیز با فوم فشرده پوشش دادم .اما صدای باد همچنان وجود داره ایا راهکار دیگه سراغ دارید برای پیشنهاد ممنون

  1. استفاده از لاستیک درزگیر سمندی و همچنین پر کردن بین لاستیک بالای در با فوم شلنگ

 3. این مورد چیست؟من متوجه نشدم.ماشین من این مشکل رو نداره.

   1. این کارها را انجام دهید
    1. آیرودینامیک نبودن ماشین و طراحی اشتباه درب¬ها (قسمت بالایی) بر روی لبه سقف که اگر دقت کنید حتی پراید هم در آن زمان از این اشتباه استفاده نکرده و طراحی درب در داخل زیر سقف تعبیه شده که خود باعث عدم شکاف باد در این قسمت شده، اما در خانواده پژو ۴۰۵ و پارس از طرفی دیگه هم سمند و سورن همه این ضعف برطرف نشدنی را یدک می¬کشند.
    2. قسمت نوار بالای درب کاملا با لبه¬ی بالای درب چفت نشده و درز بین آن زیاد است که خود عامل پیچیدن باد در سرعت های بالا در این قسمت و ایجاد صدا از این قسمت است.
    3. قسمت نوار داخلی درب که بصورت یک حلقه دور بدنه تعبیه شده که قسمت¬هایی که در راسته¬ی لولا هستند با درب محکم چفت نمی¬شوند و صدای باد از این بین شنیده می¬شود.
    4. طراحی سپر جلو دنا فاقد هر گونه آیرودینامیکی هست و به همین منظور تمام باد به طرف بالای چراغ کشیده می¬شود و از طرفی دیگر فاصله¬ی موجود بین چراغ وکاپوت باعث وجود باد به این قسمت شده و در سرعت¬های بالا به قسمت کناری بدنه رفته و از قسمت زیر گلگیر وارد نوار داخلی درب شده و به علت فشار باد زیاد از این قسمت صدای زوزه¬ی باد شنیده می¬شود.
    5. رگلاژ درب¬ها نیز تاثیر خوبی در بی¬صدا شدن درب¬ها و البته رفع صدای باد دارند.
    در تولیدات جدید از نوار جلو کاپوت استفاده شده که ۵% کاهش باد را به همراه داشته اما ضعف آن سر تا سر نبودن این نوار هست و همچنان فاصله بین درب کاپوت و چراغ ضعف بزرگی هست که به شدت ایجاد صدای باد را در سرعت¬های بالا به همراه دارد.
    البته لازم به ذکر هست که آهن نگه دارنده نوار بالای درب به خاطر مونتاژ ضعیف باید از ابتدا تنظیم شود تا نتیجه بهتری را حاصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *