مقالات خودرو

سنسور مپ (MAP) ، بررسی و رفع ایراد

سنسور مپ (MAP) یا  سنجش فشار مطلق منیفولد هوا وظیفه سنجش فشار مکش هوا در منیفولد را برعهده دارد تا بر اساس آن تعیین کند که در هر لحظه پیشرانه چه مقدار تحت فشار است تا بر این اساس میزان سوخت ورودی پیشرانه از سوی ECU تعیین شود.

هرگونه خلل در عملکرد این سنسور موجب خام سوزی، ریپ زدن، افت فشار، افزایش مصرف سوخت و دود کردن (دود سیاه رنگ حاصل از خام سوزی) پیشرانه به خصوص در دورهای بالا می شود که ناچار به رفع ایراد آن خواهید بود.

حسگر مپ مانند هر قطعه دیگری عمر مفیدی دارد و ممکن است به دلیل کارکرد زیاد و یا ورود آب به درون آن دچار اختلال شود.

خرابی این سنسور موجب می شود گاز خوردن پیشرانه محدود شود و ضمن ریپ زدن و دود کردن، شتابگیری خودرو به شدت کاهش یافته و مصرف سوخت افزایش یابد. علت آنست که ECU نمی تواند به درستی تشخیص دهد که در هر لحظه پیشرانه تحت چه فشاری است و با پاشش حجم اشتباه سوخت موجب خفه کار کردن و خام سوزی شدید پیشرانه می شود.

 

 

سنسور مپ - مپ سنسور

مشکوک شوید

پیش از اقدام به تعویض مپ و رفع ایراد اپتدا به بخش های الکترونیکی و اتصالات آن مشکوک شوید. ممکن است فیشی که به سنسور متصل شده است خراب شده و اتصال درستی نداشته باشد.

این قطعه یک سوراخ دارد که یکی از شلنگ های مکش دریچه گاز به آن متصل می شود و مپ از این طریق میزان خلا پیشرانه را اندازه گیری می کند. هرگونه سوراخ شدگی و نشتی در مسیر این شلنگ یا سایر شلنگ های مشترک وکیوم و به عبارت کلی هرگونه شکاف اضافه در منیفولد هوا موجب می شود ایجاد حالتی مشابه شود که ممکن است مالک را به اشتباه بیاندازد و تصور کند که سنسور مپ خراب است.پس ابتدا اتصالات برقی و سپس اتصالات وکیوم قطعه و پیشرانه را به منظور کشف هرگونه نشتی جست و جو کنید.

بر روی سنسور مپ سوراخ های بسیار ریزی تعبیه شده است که سنسور از طریق آن اختلاف فشار هوا بیرون و میزان فشار مکش پیشرانه را سنجیده و بر اساس آن تصمیم می گیرد.این سوراخ های ریز ممکن است در اثر شست و شو و یا گرد و خاک بسته شوند که باید به آرامی با یک سوزن اقدام به رفع آلودگی های درون آن کنید.

بررسی کردن صحت عملکرد سنسور مپ پس از اعمال این تعمیرات ساده است. درصورتی که سنسور سالم بوده و ایراد از جای دیگری که بیان شده است باشد، با روشن کردن پیشرانه و حرکت کردن پیشرانه نباید ریپ بزند و یا دود کند، در غیر این صورت بهتر است سنسور را با نمونه نو و استاندارد آن تعویض کنید.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *