اخبار خودرو

تأثیر بازی‌ها و فیلم‌های ماشینی روی رانندگی جوانان

اخیراً در مطالعه‌ای نظرات هزار نفر از رانندگان برای تخمین میزان تأثیر بازی‌های رایانه‌ای، فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی روی استایل رانندگی جوانان بررسی شده است. چهل درصد رانندگان گفته‌اند بازی‌های ویدئویی باعث می‌شوند “رانندگی بد جذاب به نظر برسد!”.

study video games dangerous driving 3
همچنین بیش از یک‌سوم رانندگان احساس می‌کنند فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی به ندرت عواقب رانندگی خطرناک را نشان می‌دهند. 29 درصد افراد هم بااینکه جوانان از فیلم‌هایی همچون سریع و خشن تأثیرپذیری منفی دارند موافق هستند.

study video games dangerous driving 2
گفته می‌شود چنین فیلم‌هایی حتی می‌تواند رانندگان باتجربه‌تر را نیز تحت تأثیر قرار دهد. 9 درصد افراد حاضر در این نظرسنجی اذعان داشته‌اند مشاهده‌ی یک صحنه‌ی خودرویی هیجان‌انگیز باعث می‌شود آن‌ها به تکرار این رفتار در دنیای واقعی و میزان جذابیت آن فکر کنند. این درصد در رانندگانی با بازه سنتی 18 تا 24 سال به عدد قابل‌توجه 22 درصد می‌رسد.
Paul Walker

یکی از کارشناسان حوزه جوانان نیز اظهار داشته است:

مغز نوجوانان و جوانان هنوز در حال توسعه بوده و این فرایند تا بیست‌سالگی هم ادامه دارد. آخرین بخشی که توسعه می‌یابد قشر پری فرونتال است که مرکز کنترل مغز بوده و برای انجام وظایفی همچون خودکنترلی، تصمیم‌گیری، تحلیل ریسک‌ها و نه گفتن ضروری می‌باشد.

Fate of the Furious 02او ادامه می‌دهد:

بنابراین جوانان در سن 17 سالگی عموماً مرکز کنترل کاملاً توسعه یافته‌ای ندارند که بتواند تصمیمات خوبی گرفته و احساسات آن‌ها را کنترل کند.

یکی از کارشناسان حوزه حمل‌ونقل نیز خاطرنشان می‌سازد:

ما تأثیر دقیق بازی‌هایی همچون GTA و نید فور اسپید روی رفتارهای نوجوانان و جوانان را نمی‌دانیم زیرا هنوز تحقیقی دراین‌باره انجام نشده است؛ اما در موسسه Young Driver هرروزه شاهد کودکانی هستیم که با این فیلم‌ها و بازی‌ها سر و کار دارند.

 

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *