مقایسه خودروها

تندر 90 اتوماتیک بخریم یا دنا پلاس؟

در شرایطی که بازار خودرو این روزها چندان با ثبات نیست، می توان برای خرید خودرو، روی قیمت رسمی (نمایندگی) خودروها حساب بیشتری …

در شرایطی که بازار خودرو این روزها چندان با ثبات نیست، می توان برای خرید خودرو، روی قیمت رسمی (نمایندگی) خودروها حساب بیشتری باز کرد. قیمت هایی که صد البته باید منتظر بازشدن سایت خودروسازان برای فروش باشیم. با این اوصاف امروز به سراغ دو خودروی سدان رفته ایم که قیمت رسمی آن ها خیلی شبیه هم و قیمت بازار آن ها تا حدی با یکدیگر متفاوت است. رنو تندر پلاس اتوماتیک و دنا  پلاس دوخودرویی هستند که ایران خودرو، آن ها را به عنوان فیس لیفت محصولات خود به بازار عرضه می کند. قیمت کارخانه دنا پلاس حدود 53 میلیون و 300 هزار تومان و قیمت رنو تندر پلاس اتوماتیک حدود 53 میلیون و 900 هزار تومان است.

نتیجه تصویری برای دنا پلاس ایران جیب

دو فیس لیفت پلاس

همان طور که می دانیم، هر دو خودروی مورد بررسی امروز ما از محصولات نسبتا جدید ایران خودرو به شمار می روند. با این حال، دنا پلاس را می توان نسخه به روز شده دنا و تندر پلاس را می توان نسخه به روز شده تندر 90 دانست. این به روز تر شدن در هر دو خودرو، خود را در تغییرات ظاهری و چند آپشن جدید نشان می دهد.

ویژگی های فنی

دنا پلاس همانند دنا و سمند از موتور ملی و آشنای EF7 استفاده می کند که توانایی تولید 114 اسب بخار را دارد. در سوی مقابل تندر پلاس در قلب خود، پیشرانه K4M دارد که در تندر 90 و ساندرو استفاده شده بود. این پیشرانه با حجم 1.6 لیتر توانایی تولید 105 اسب بخار را دارد. به گزارش «مای کار»، به رغم این که قدرت خروجی پیشرانه دنا پلاس در روی کاغذ بیشتر است، اما در عمل به دلیل عملکرد سیستم انتقال قدرت و وزن بیشتر این خودرو، تندر پلاس شتاب بهتری را ارائه می کند. طبق اطلاعات ارائه شده از سوی ایران خودرو، تندر 90 پلاس اتومات، شتابی در حدود 11.7 ثانیه و دنا پلاس، شتابی در حدود 13.5 ثانیه دارد.

نتیجه تصویری برای تندر پلاس ایران جیب

فناوری و آپشن ها

همان طور که در مقدمه گفته شد، با توجه به قیمت رسمی این دو خودرو، عملاً تندر پلاس اتوماتیک رقیب قیمتی دنا پلاس محسوب می شود و این مسئله برای افرادی که به یک خودروی اتوماتیک نیاز دارند یک برگ برنده بزرگ محسوب می شود. از سوی دیگر، از نظر امکانات و آپشن ها برتری مطلق با دنا پلاس است. چرا که با داشتن امکاناتی چون 4 کیسه هوا، هر 4 ترمز دیسکی، مانیتور و دوربین دید عقب، تهویه مطبوع اتوماتیک، شیشه‏ های سولار(ضد اشعه مضرUV)، تنظیم برقی صندلی راننده، کروز کنترل و سان روف، رقیب خود را به طور کامل از میدان به در می کند. به علاوه ظاهر و طراحی دنا، هرچند که چندان هم کامل و بی نقص نیست، اما باز هم نسبت به طراحی ساده و قدیمی تندر پلاس یک سر و گردن بالاتر است.

کیفیت و حرف آخر

اگر چه به طور کلی کیفیت محصولات رنو در ایران و به ویژه در این محدوده قیمتی، بالاست، اما طبق آخرین پایش های کیفی خودرو در اردیبهشت امسال، هر دو خودروی مورد بررسی ما، با کسب سه ستاره، در یک رده کیفی قرار گرفته اند. در مجموع باید گفت تندر پلاس که یکی از بی دردسرترین خودروهای موجود در بازار ماست می تواند برای افرادی که نیاز به آپشن های زیاد نداشته و با طراحی نسبتاً ساده خودرو مشکلی ندارند، گزینه بهتری باشد. در سوی مقابل، برای افرادی که به دنبال آپشن های بیشتر و طراحی به روزتر هستند، دنا پلاس می تواند گزینه مناسب تری باشد. البته قیمت بازار این دو خودرو نیز تا حدی معادلات را تغییر خواهد داد. تندر پلاس اتوماتیک، هم اینک قیمتی در حدود 77 میلیون و دنا پلاس، قیمتی در حدود 65.5 میلیون تومان دارد.

(محمد حقگو-خراسان)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *