توربوشارژر یا سوپرشارژر، کدام پیشرانه بهتر است

اینستاگرام دناروید

 

توربوشارژر یا سوپرشارژر، کدام پیشرانه بهتر است؟

برای افزایش میزان اسب بخار تولیدی هر خودرو دو راه ساده وجود دارد که تقریبا با یکدیگر در ارتباط هستند. استفاده از سوپر شارژرها و توربوشارژرها می تواند عملکرد هر پیشرانه ای را بهبود ببخشد اما کدامیک بهتر هستند؟
برای آنکه بدانیم کدامیک بهتر عمل می کنند بهتر است ابتدا کمی با ساختار هر کدام آشنا شویم. یک توربوشارژر از سیستم اگزوز برای چرخاندن و قدرت بخشیدن به یک توربین استفاده می کند تا یک کمپرسور را به حرکت در بیاورد. این کمپرسور در ادامه میزان هوای بیشتری به موتور می رساند. در مقابل یک سوپرشارژر به میزان چرخ موتور بستگی دارد.
از نگاه بازدهی توربوشارژرها اهمیت بالاتری دارند چرا که یک هوای بی استفاده و فاسد را گرفته و به عملی مثبت برای قدرت دادن به خودرو کمک می کند. در حالی که سوپرشارژر چنین عملکردی نداشته و بیشتر شبیه به یک پیشرانه طبیعی می ماند که قدرت بالایی دارد.
با این حال توربوشارژرها نیز مشکلات خاص خود را دارند برای مثال، این پیشرانه ها چون با سیستم اگزوز کار می کنند ممکن است دچار دچار اختلال شده و ریپ بزنند. در پیشرانه های سوپرشارژر قدرت راحت تر انتقال داده می شود.
 از دیگر معایب توربوشارژر ها می توان به روغن کاری اشاره کرد. برای این پیشرانه ها نیاز است تا از روغن های توربو استفاده شود. همچنین موتورهای توربو گرمای بیشتری تولید می کنند به طوری که سطح روغن زودتر کاسته می شود. برخی سوپرشارژرها نیز هستند که به روانکاری نیاز دارند اما هیچکدام به اندازه توربو داغ نمی شوند.
ساده نیست که با قاطعیت بگوییم یک سوپرشارژر بهتر عمل می کند چرا که سوپرشارژرها قدرت را از موتور می گیرند تا قدرت بیشتری برای موتور ایجاد کنند. با اینکه این عمل خودرو را بهبود می بخشد اما اصلا حرکت به صرفه ای نیست. با اینحال می توان پیشرانه های سوپرشارژر را با عملکرد بالاتری دانست.

فروشگاه دناروید

دیدگاه شما

یک دیدگاه

 1. سعید گفت:

  استفاده از توربو شارژ علاوه بر ایجاد مانع در مسیر خروج دود
  استفاده از هدرز را نیز عملا برای بسیاری از خودرو ها ناممکن می کند
  که این دو عامل خود به نوعی بازده واقعی و حداکثر توان عملی موتور رو کاهش میدهد
  توربو شارژ ها در دورهای بالاتر موتور عملا فعال می شوند اما سوپر شارژها به دلیل اتصال مستقیم به موتور عکس العمل فوری از خود نشان می دهند
  همچنین استفاده فراگیر تر سوپر شارژ در خوروهای عضله ای و مقاوم آمریکایی احتمالا به دلیل طول عمر بیشتر و و خرابی کمتر آنهاست

برگشت به بالا
اخبار خودرو | مقالات خودرو | فروشگاه دناروید
x کارایی بهتر در اپلیکیشن دانلود برنامه