turbocharger
توربوشارژر یا سوپرشارژر، کدام پیشرانه بهتر است

برای افزایش میزان اسب بخار تولیدی هر خودرو دو راه ساده وجود دارد که تقریبا با یکدیگر در ارتباط هستند.

استفاده از سوپر شارژرها و توربوشارژرها می تواند عملکرد هر پیشرانه ای را بهبود ببخشد اما کدامیک بهتر هستند؟

برای آنکه بدانیم کدامیک بهتر عمل می کنند بهتر است ابتدا کمی با ساختار هر کدام آشنا شویم. یک توربوشارژر از سیستم اگزوز برای چرخاندن و قدرت بخشیدن به یک توربین استفاده می کند تا یک کمپرسور را به حرکت در بیاورد.
این کمپرسور در ادامه میزان هوای بیشتری به موتور می رساند. در مقابل یک سوپرشارژر به میزان چرخ موتور بستگی دارد.
توربوشارژر
از نگاه بازدهی توربوشارژرها اهمیت بالاتری دارند چرا که یک هوای بی استفاده و فاسد را گرفته و به عملی مثبت برای قدرت دادن به خودرو کمک می کند. در حالی که سوپرشارژر چنین عملکردی نداشته و بیشتر شبیه به یک پیشرانه طبیعی می ماند که قدرت بالایی دارد.
با این حال توربوشارژرها نیز مشکلات خاص خود را دارند برای مثال، این پیشرانه ها چون با سیستم اگزوز کار می کنند ممکن است دچار دچار اختلال شده و ریپ بزنند. در پیشرانه های سوپرشارژر قدرت راحت تر انتقال داده می شود.
 از دیگر معایب توربوشارژر ها می توان به روغن کاری اشاره کرد. برای این پیشرانه ها نیاز است تا از روغن های توربو استفاده شود. همچنین موتورهای توربو گرمای بیشتری تولید می کنند به طوری که سطح روغن زودتر کاسته می شود. برخی سوپرشارژرها نیز هستند که به روانکاری نیاز دارند اما هیچکدام به اندازه توربو داغ نمی شوند.
ساده نیست که با قاطعیت بگوییم یک سوپرشارژر بهتر عمل می کند چرا که سوپرشارژرها قدرت را از موتور می گیرند تا قدرت بیشتری برای موتور ایجاد کنند. با اینکه این عمل خودرو را بهبود می بخشد اما اصلا حرکت به صرفه ای نیست. با اینحال می توان پیشرانه های سوپرشارژر را با عملکرد بالاتری دانست.