نوبیتکس
ویژه خودرو دنا

توضیحی درباره درجه حرارت بالای موتور EF7

بسیاری از مالکین خودرو دنا همواره نگران درجه حرارت موتور خودرو می باشند و از دیدگاه آنها موتور بسیار پرحرارت می باشد اما خودروکار جواب بسیار ساده و منطقی برای این موضوع دارد که در زیر به آن اشاره می شود.

خودروهای امروزی به خودروهای گرما دوست معروف هستند و موتور آن‌ها با توجه به طراحی و آلیاژ خاص به کار رفته، به راحتی توانایی تحمل دماهای بالای 100 درجه را دارند.

هدف از این طراحی علاوه بر جلوگیری از سائیدگی سیلندرها و بالا بردن توان موتور، کم کردن مصرف سوخت بطور قابل ملاحضه‌ای است. در دمای بالا “خام سوزی سوخت” به حداقل ممکن خود می‌رسد.

ECUهای نصب شده دراین خودروها در دمای بالا به دلیل احتراق کامل سوخت، به انژکتورها فرمان پاشش سوخت کمتر را می‌دهد.

جالب اینجاست در این خودروها تا دمای 85 درجه ترموسات هنوز بسته مانده و بعد از این دماست که ترموستات شروع به باز شدن می کند.

تا دمای حدود 90درجه، فن‌ها خاموش هستند و بعد از این دماست که فن ها با دور پایین شروع به کار می‌کنند و تا دمای نزدیک 105 درجه موتور با دور فن پایین خنک می‌گردد. از دمای 100 تا 120 درجه موتور با دور فن بالا خنک می‌شود و بعد از این دماست که کلیه هشدار‌های سیستم ایمنی فعال می‌گردنند و لامپ “STOP” روشن می‌شود.

در مواقعی که از کولر استفاده می‌کنید دور فن بالا زودتر فعال می گردد. در این حالت فشار گاز کولر تعیین کننده دور فن بالاست.

در خودروهای خانواده دنا با موتور EF7 می توان این قضیه را از روی آمپر آب بدین صورت شرح داد هر گاه نشانگر به خط وسط برسد فنها با دور آرام شروع به کار کردن می کنند و بعد از خنک شدن فنها روی یک خط مانده به وسط قطع خواهند کرد و این روند تکرار خواهد شد. چنانچه حرارت بالا رود و خط وسط را بگذرانند فنها با دور تند فعال خواهند شد تا دما سریعتر به دامنه عملکرد برسد.

اشاره به این نکته نیز ضروری می باشد که با خاموش کردن خودروی دنا  فنها نیز خاموش میگردد که باعث بالا رفتن دمای سیال می گردد و اگر پس از چند دقیقه خودرو روشن شود خواهید دید که نشانگر دمای آب خط وسط را نیز رد کرده است اما جای نگرانی نیست و فنها با دور تند عمل کرده تا سریعتر دما به حالت نرمال بازگردد.

 

نوشته های مشابه

‫149 دیدگاه ها

 1. و یادم رفت بگم حتمی حتی اتصال منفی رو تقویت کنید حداقل با دو رشته سیم ۸ قوی. اتصال منفی های توی لوازم یدکی هاجنس خوبی نیستن خودتون سیم تهیه کنید و با سر فیش اتصال مناسب درست کنید.

 2. راستی شمع های ماشین هم با مدل بوش روسی کد ۸ (۵۵۵) تعویض کنید تا افت توان و شتاب دنده دو نداشته باشید

 3. دوستان گلم ef7 دارها. تجربه من از این موتور اینکه دمای کاری موتور بین ۸۶ تا ۸۹ درجه هست یعنی موتور بعد از گرم شدن روی این دما میمونه و کمتر از این دما نمیشه حتی اگر ترموستات نداشته باشه. خوب من با آزمون و خطا متوجه شدم بهترین ترموستات از نظر جنس و دما مارک ورنت فرانسوی ۸۲ درجه هست که می‌تونه محدود دمایی که گفتم رو ثابت نگه داره این خیلی مهمه ترموستات فابریک۸۸ درجه باعث دمای بالا و خودسوزی بنزین و ناک و صدمه در دراز مدت و روشن شدن چراغ چک میشه. ترموستات هاتون رو به مدلی که گفتم تعویض کنید.

 4. سلام برای سمند ای اف سون دوگانه مدل ۹۶ ترموستات ۷۵درجه گذاشتم
  مشکلی که نداره؟؟؟

  1. خیلی دما پایین میاد و مصرف سوخت بالا میره ضمن اینکه روغن به دمای مناسب روانکاوی نمی‌رسه و باعث استهلاک قطعات موتور میشه بهترین ترموستات ورنت ۸۲ درجه هست

 5. سلام
  خودروی من سمند ای اف سون مدل 97 است.
  خودرو آمپر می کشد ولی رادیاتور سالم و هواگیری هم شده است و دست پشت رادیاتور که می گذاریم همه جای آن گرم است و سرد نیست . و روغن های خوب و مناسب نیز استفاده می کنم .
  علت چیست که آمپر می کشد ؟تشکر

 6. سلام آقا من شمع آب و ترموسوتات را عوض کردم والان ماشین درجا که روشنه تا نزدیکای وسط میاد فن باز میکنه ولی تو جاده بخصوص دنده ۵ دیگه از وسط پایین نمیاد و بعضا از وسط خیلی کم رد میکنه نمیدونم چیکار کنم میاد پایین ها ولی خیلی کم موتور ملی هست ماشین سمند

  1. من این مشکل رو داشتم اومدم رادیات بخاری رو تمیز کنم زدم نابودش کردم و تعویض کردم بعد از اون هم گرمای بخاری عالی شد و آمپر آب هم یک ساله که رو خط اول مانور میده و اصلا وسط نرفته

 7. سلام ماشین سورن مدل 92دارم به علت یکسره کردن ترموستات و پایین موندن دمای موتور و بخاری مخصوصا تو جاده بردم و ترموستات رو عوض کردم الان دمای موتور تا نزدیک وسط میاد و میمونه و دمای بخاری هم بسیار مطلوب شده ولی 2تا مشکل دارم یکی اینکه ندیدم ترموستات کامل باز بشه و رادیات کاملا داغ بشه یعنی زیر رادیات گرمه ولی بالا سرده دوم اینکه بعد تعویض ترموستات تو جاده بعضی وقتا از پشت داشبرد صدای شرشر میاد آن شاالله که واشر نباشه.

  1. رادیاتورت هوا داره شیر هواگیری رادیاتورو باز کن هواشو بگیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *