اخبار خودرو

خداحافظی خودرو هایما از بازار ایران؟

با توجه به آمار تولید شهریور 99 گروه صنعتی ایران خودرو که بر روی سامانه «کدال» منتشر شده است، تنها یک دستگاه از کراس اوورهای «هایما» در این بازه زمانی تولید گردیده است.

ایران خودرو در بخش محصولات سواری و باری سبک، توانسته تا در شهریور ۱۳۹۹ بیش از ۴۲ هزار دستگاه خودرو را تولید و به مرحله تجاری سازی کامل برساند.

این خودروساز در ماه گذشته توانسته تا محصولاتی چون پژو ۲۰۰۸، پژو پارس و ۴۰۵ SLX، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و تیپ ۵، پژو ۲۰۷i، رانا و رانا پلاس، خانواده دنا و دنا پلاس، هایما و… را تولید کند. در شهریور ۱۳۹۹، تولید خودروهایی مانند سوزوکی گرندویتارا، دانگ فنگ H30 کراس، رنو تندر ۹۰ و رنو تندر ۹۰ پلاس در کارخانه های مختلف ایران خودرو انجام نشده است.

اما نکته قابل توجه این است که بالاخره بعد از ماه ها افت تولید محصولات هایما در کارخانه «ایران خودرو خراسان»، گویا مونتاژ کراس اوورهای این نشان چینی متوقف شده و این خودروساز توانسته تا در ماه گذشته، تنها یک دستگاه از خانواده هایما را در کشور تولید کند. این اتفاق در حالی است که گروه صنعتی ایران خودرو با تعداد قابل توجهی از تعهدات مربوط به هایما S7 توربو مواجه بوده و هنوز در بحث تحویل این کراس اوور چینی، به روز نشده است. حال با این اتفاق احتمال آن زیاد است که کراس اوورهای هایما نیز به سرنوشت دانگ فنگ H30 کراس، رنو تندر ۹۰ و سوزوکی گرندویتارا در ایران خودرو گرفتار شوند و به خاطر مشکلات تحریم از خط تولید ایرانی خداحافظی کنند.

البته احتمال دارد که محموله قطعات منفصله هایما S7 توربو در راه باشد و حال با کمی تاخیر بیشتر در هفته های آتی به خط تولید ایران خودرو خراسان برسد و حداقل بحث پاسخ به تعهدات مربوط به حواله داران این خودرو، با تحویل S7 توربو انجام شود. این خودروساز در نیمه ابتدایی سال ۹۹، تیراژ تولید ۲۴۸۸ دستگاه را برای این کراس اوور چینی ثبت کرده است.

نکته جالب این است که در بازه مشابه سال ۹۸، ایران خودرو خراسان ۲۱۳۱ دستگاه از محصولات هایما را تولید کرده و با وجود رشد تولید در سال جاری، اما با مشکل تامین قطعه و تولید منظم این خودرو مواجه شده است.

* اگر صحت توقف تولید خودرو هایما تایید شود،  باید شاهد قیمت‌هایی بسیار عجیب از این خودرو در بازار باشیم.

ewb51j5wghq5se4u11

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *