اخبار خودرو

خودرو‌های قاتل در جهان کدامند؟

از زمانی که وسایل نقلیه، علی الخصوص خودروهای سواری به بخش جدا ناپذیری از زندگی انسان‌ها تبدیل شدند، مرگ بر اثر تصادف یا واژگونی خودرو نیز به بخش جدا ناپذیری از اخبار روزانه جهان تبدیل شد. خودروهای سواری با تمام مزیت‌هایشان گاه به وسیله مرگ انسان‌ها تبدیل می‌شوند و با بی‌رحمی تمام جان آنان را می‌گیرند.

البته مهم‌ترین عامل تصادفات جاده‌ای خود انسان‌ها هستند، خواب آلودگی، عدم رعایت فاصله ایمنی، رانندگی با سرعت بالا، رانندگی مارپیچ، عدم توجه به علایم هشدار دهنده، رانندگی در حالت غیر عادی، عدم رسیدگی فنی به خودرو و نداشتن معاینات فنی به علاوه مواردی دیگر، همه از دلایل اصلی تصادفات جاده‌ای به شمار می‌آیند که به دلیل غفلت خود انسان رخ می‌دهد. همین سهل‌انگاری‌ها از طرف یک نفر می‌تواند تصادفی وحشتناک را رقم بزند و به خاطر یک نفر، چندین نفر به آغوش مرگ کشیده شوند.

اما در همه تصادفات جاده‌ای نیز انسان‌ها تمام تقصیر را ندارند، گاه خودروها به دلیل قیمت ارزان از ساختار ضعیفی بهره می‌برند و امکانات امنیتی پایینی دارند، به همین جهت در تصادفات نه چندان سخت نیز باعث مرگ سرنشینان خود می‌شوند. چندی پیش سازمان بیمه و امنیت در بزرگ راه‌ها (IIHS) فهرستی از خودروهایی که بیشترین آمار مرگ در تصادفات جاده‌ای را دارند، منتشر کرد؛ نکته جالب در مورد این گزارش آن است که بیش از ۹۰ درصد خودروهایی که نامشان در این فهرست دیده می‌شود، مدل‌هایی با اندازه کوچک و ارزان قیمت هستند، در واقع مدل‌های پایین رده در بازار خودرو، به دلیل هزینه کمی که دارند، از امنیت خوبی بهره نمی‌برند. طبق این گزارش اندازه خودرو نیز تاثیر زیادی در آمار مرگ و میر مسافرانش دارد به طوری که خودروهای بزرگ‌تر و شاسی بلند از امنیت بهتری برخوردار هستند.

خودرو‌های قاتل در جهان کدامند؟ + عکس

نکته دیگر آن است که گاه فکر می‌کنیم تولیدات شرکت‌های بزرگ به دلیل اسم و رسمشان در اینگونه فهرست‌ها جایگاهی ندارند، در حالی که این تفکر یک خیال واهی است و در این فهرست نام شرکت‌هایی مانند هیوندا، شورلت، نیسان، فورد، دوج و حتی فولکس واگن نیز دیده می‌شود.

این گزارش مربوط به مدل‌هایی است که بیش از ۱۰۰ هزار نسخه از آن‌ها فروش رفته، این تحقیقات در سال ۲۰۱۲ آغاز و در سال ۲۰۱۵ پایان یافته و مدل‌های جدید را در بر نمی‌گیرد. آمارهای زیر نیز از میان یک میلیون دستگاه از مدل مربوطه به دست آمده به این ترتیب آمار کلی کشته‌شدگان با خودروهایی که در ادامه ذکر می‌شود، بسیار بیشتر از تعداد ثبت شده در این گزارش است. IIHS در این آمار سه نوع تصادف را دسته بندی کرده است، نوع اول تصادف خودرو با یک یا چند خودرو دیگر، نوع دوم واژگونی خودرو و نوع سوم حوادثی که تنها مدل مربوطه در آن درگیر بوده است، مانند برخورد با موانع، سقوط، آتش سوزی و مواردی از این دست را شامل می‌شود. در ادامه به بررسی این فهرست خواهیم پرداخت:

خودرو‌های قاتل در جهان کدامند؟ + عکس

رتبه اول – هیوندای Accent (سدان)

بیشترین آمار مرگ و میر در تصادفات جاده‌ای مربوط به مدل سدان هیوندای Accent است، این مدل یکی از تولیدات محبوب و قدیمی و البته ارزان شرکت کره‌ای هیوندای محسوب می‌شود که تولید آن از سال ۱۹۹۴ آغاز شده و تا کنون طی پنج نسل به بازار عرضه شده است. در گزارش IIHS از میان یک میلیون خودرو هیوندا اکسنت در سال، ۱۰۴ کشته در تصادفات به ثبت رسیده است که بیشترین آمار در میان خودروهای بررسی شده است. از این ۱۰۴ کشته، ۷۷ نفر در تصادفات دو خودرو یا بیشتر جان خود را از دست دادند، ۱۱ نفر نیز با خودرو اکسنت خود بدون تصادف با خودرو دیگری (برخورد با موانع، از دست دادن کنترل یا سقوط) کشته شده‌اند و ۲۲ نفر بر اثر واژگونی با هیوندای خود مرگ را تجربه کردند.

خودرو‌های قاتل در جهان کدامند؟ + عکس

 

رتبه دوم – کیا ریو

 

دومین خودرو این فهرست نیز مربوط به تولید کنندگان کره‌ای است، این مدل نیز مانند هیوندای اکسنت در دسته خودروهای اندازه کوچک (به اصطلاح جمع و جور) و ارزان قیمت قرار می‌گیرد. طبق آمار پس از بررسی یک میلیون دستگاه خودرو ریو، تعداد ۹۶ کشته با این خودرو به دست آمد که فاصله بسیار کمی با هیوندای اکسنت دارد. آمار کیا ریو در تصادفات با خودروهای دیگر بالا است و در طول یک سال ۸۰ نفر در این گونه تصادفات کشته شده‌اند. تعداد مرگ بر اثر واژگون شدن با این مدل تنها ۵ نفر است که نشان می‌دهد ریو به راحتی واژگون نمی‌شود. آمار مرگ با ریو بدون تصادف با خودرو دیگر نیز مانند مدل اکسنت ۱۱ نفر است.

خودرو‌های قاتل در جهان کدامند؟ + عکس

رتبه سوم – شورلت اسپارک

 

تولیدکننده آمریکایی این فهرست، شرکت شورلت است که تصادفات مرگبار زیادی از هاچ‌بک جمع و جور آن با نام اسپارک، ثبت شده است. آمارها نشان می‌دهد که ۶۹ نفر در تصادفات جاده‌ای با این خودرو کشته شده‌اند، همچنین ۱۸ نفر بر اثر واژگونی با این مدل مرگ را تجربه کرده‌اند و ۹ نفر نیز در حوادث رانندگی دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

خودرو‌های قاتل در جهان کدامند؟ + عکس

رتبه چهارم – سایون tC

 

سایون نام کمتر شناخته شده‌ای در میان برندهای مختلف خودروسازی است، این شرکت آمریکایی یکی از زیر مجموعه‌های شرکت بزرگ تویوتا است که یک مدل سایز کوچک و پایین رده محسوب می‌شود. این مدل در طول یک سال مجموعا ۹۴ نفر را به کام مرگ کشانده است، از این تعداد ۴۶ نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند که تقریبا نصف آمار دو مدل ذکر شده است. ۲۷ نفر بر اثر واژگونی با سایون tC مرگ را تجربه کردند و ۳۱ نفر در حوادث رانندگی و بدون برخورد با خودرو دیگری کشته شدند، آمار سایون tC از این حیث سه برابر هیوندای اکسنت و یا ریو است.
خودرو‌های قاتل در جهان کدامند؟ + عکس

رتبه پنجم – نیسان ورسا

پس از دو شرکت کره‌ای و آمریکایی نوبت به برند ژاپنی نیسان می‌رسد که مدل پایین رده و ارزان آن آمار کشته بالایی داشته باشد. در آمار ثبت شده IIHS، تعداد ۹۶ نفر در طول یک سال و در نیسان ورسا جان خود را از دست دادند. از این بین ۶۱ نفر در تصادفات جاده‌ای کشته شده‌اند، ۱۴ نفر نیز بر اثر واژگونی با ورسا مرگ را تجربه کردند، ورسا از این حیث بعد از خودرو ریو کمترین آمار را دارد. در آخر ۲۱ نفر نیز بر اثر حوادث رانندگی با این خودرو جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه این فهرست به ترتیب شامل خودروهای زیر است:

فورد فیستا (سدان) – ۸۲ کشته
کیا سول – ۸۴ کشته
دوج چلنجر – ۸۰ کشته
نیسان تایتان – ۷۷ کشته
نیسان سنترا – ۷۰ کشته
هیوندا جنسیس کوپه – ۶۸ کشته
کرایسلر ۲۰۰۰ – ۶۶ کشته
فورد فوکوس سدان – ۶۵ کشته
فولوکس واگن گلف – ۶۳ کشته

شمار افرادی که سال ۲۰۱۸ در سوانح جاده‌ای جان خود را در کلیه کشورهای جهان از دست داده اند ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر گزارش شده است.

سازمان بهداشت جهانی با انتشار گزارشی از وضعیت امنیت جاده‌ای در جهان که هر پنج سال یکبار منتشر می‌شود با اعلام این مطلب یادآور شد: «حوادث جاده‌ای مهمترین عامل مرگ و میر در میان افراد ۵ تا ۲۹ سال را تشکیل می‌دهند.»

گفتنی است که میزان کلی مرگ و میر ناشی از سوانح جاده‌ای بر اساس این گزارش دست کم ۱۰۰ هزار نفر نسبت به گزارش قبلی سازمان بهداشت جهانی افزایش نشان می‌دهد. با توجه به آمار ارائه شده می‌توان به طور خلاصه گفت که هر۲۴ ثانیه یک نفر بر اثر سوانح جاده‌ای در جهان جان خود را از دست می‌دهد.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی عابران پیاده، دوچرخه و موتورسواران به صورتی نامتناسب و به ویژه در کشورهای در حال توسعه سهم عمده‌ای از قربانیان حوادث جاده‌ای در جهان را به خود اختصاص داده اند. بر این اساس عابران پیاده و دوچرخه سواران ۲۶ درصد از قربانیان سوانح جاده‌ای را تشکیل می‌دهند، این میزان در آفریقا ۴۴ و در کشورهای شرق مدیترانه ۳۶ درصد گزارش شده است.

این نسبت برای رانندگان موتورسیکلت و مسافران آن ۲۸ درصد گزارش شده است که میزان آن در برخی مناطق جهان از جمله آسیای جنوب شرقی (۲۸ درصد) و کشورهای غرب حوزه اقیانوس آرام بین ۹ تا ۱۵ درصد بیشتر است.

اهمیت توجه به قوانین برای کاهش میزان تلفات

در گزارش سازمان بهداشت جهانی تاکید شده است که شمار بالای قربانیان بهای سنگینی است که برای تردد در جاده‌ها پرداخت می‌شود. بر این اساس پیشرفت‌های حاصل در خصوص کنترل و کاهش سوانح جاده‌ای عمدتا در کشورهایی صورت گرفته که قوانین سخت گیرانه تری در باره برخی تخلفات اعمال می‌شود.

رانندگی با سرعت بالا، مصرف الکل هنگام رانندگی، عدم استفاده از کمربند ایمنی، بی توجهی به امکانات ایمن ساز برای کودکان و نداشتن کلاه ایمنی هنگام دوچرخه و موتورسواری از جمله مهمترین این تخلفات عنوان شده است.

دراین گزارش همچنین با اشاره به تلاش برخی کشورها برای بهبود و بالابردن ضریب اجرایی قوانین به برخی اقدامات اساسی اشاره شده که در کنترل سوانح جاده‌ای و کاهش شمار تلفات تاثیر مثبتی داشته است. توجه به زیرساخت ها، مطمئن و ایمن سازی راه ها، پیاده روها، توسعه پیست‌های مخصوص وسائل نقلیه دو چرخ، بهبود کیفیت و ایمنی خودروها، توجه ویژه به معاینه فنی نظام‌مند وسائل نقیله، پیشرفته سازی سیستم ترمز خودروها و بهبود کیفیت خدمات و امداد رسانی جاده‌ای پس از بروز سوانح از جمله این اقدامات به شمار می‌روند.

آفریقا، بیشترین و اروپا کم‌ترین تلفات را داشته است

گزارش سازمان بهداشت جهانی در باره امنیت جاده‌ای در سال ۲۰۱۸ برغم تاکید بر افزایش شمار تلفات به این نکته اشاره دارد که نرخ اعلام شده برای قربانیان سوانح جاده‌ای به نسبت جمعیت جهانی طی سال‌های گذشته با نوعی ثبات همراه بوده است.

این مسئله نشان می‌دهد که تلاش‌های صورت گرفته در زمینه بالابردن ضریب ایمنی جاده‌ها در برخی کشورهای دارای درآمد متوسط یا بالا سبب شده تا معضل تلفات جاده‌ای از آنچه گزارش شده فجیع‌تر نشود. بر این اساس اقدامات یاد شده در نهایت کاهش شمار تلفات جاده‌ای در ۴۸ کشور دارای درآمد متوسط و بالا را به همراه داشته است.

با اینحال گزارش سازمان بهداشت جهانی تاکید می‌کند که شمار تلفات و آمار بالای سوانح جاده‌ای در کشورهای دارای درآمد پایین به دلیل بی توجهی به اهمیت قوانین و نیز بالا نبردن ضریب ایمنی جاده‌ها با کاهش همراه نبوده است.

در این گزارش تاکید شده است که خطر مرگ و میر ناشی از سوانح جاده‌ای در کشورهای دارای درآمد پایین نسبت به کشورهای مرفه سه برابر بیشتر است.

بر این اساس آفریقا با شاخص ۲۶.۶ برای هر یکصد هزار نفر، بالاترین و اروپا با شاخص ۹.۳ برای همین تعداد، پایین‌ترین میزان مرگ و میر ناشی از سوانح جاده‌ای را به نام خود ثبت کرده اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که میزان تلفات ناشی از سوانح جاده‌ای در سه منطقه از جهان (آمریکا، اروپا و غرب اقیانوس آرام) نسبت به گزارش پنج سال گذشته با کاهش روبرو بوده است.

خودرو‌های قاتل در جهان کدامند؟ + عکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *