مقالات خودرو

راهنمای جامع بنزشناسی؛ درباره کلاس‌های مرسدس بنز

برترینها / در یک گزارش کوتاه شش نکته مهم درباره کلاس های مختلف خودرویی مرسدس بنز را گردآوری کرده ایم که در خلال آنها همه نکات پیدا و پنهان راجع به نحوه نام گذاری هر خودرو وجود دارد؛ از فرق سدان های C و E تا تفاوت CLS و CLA.

راهنمای جامع بنزشناسی

بنز زمانی نه چندان دور در دهه 40، 50 و 60 میلادی از اسامی مشهوری نظیر زیپلن، گالوینگ، پونتون و پاگودا برای محصولاتش استفاده می کرد اما سال های زیادی است که این کار جز در محصولات مفهومی مثل پروجکت 1 یا سیلور آرو ادامه نمی یابد. ببینیم ستاره آلمانی چطور اسامی انبوهی از خودروهایش را که تعداد آنها در سال 2017 به بیش از 18 مدل می رسندانتخاب می کند. با کمی دقت می توان از طریق این دستورالعمل نوع کلاس و رده تجهیزات خودروهای بنز را حدس زد.

رده بندی از ارزان به گران

محصولات بنز یا تک حرفی هستندیا سه حرفی. هر چه این حروف جلوتر می روند سطح قیمت و تجهیزات خودرو افزایش می یابد. برای نمونه مرسدس بنز A کلاس کوچک ترین و ارزان ترین خودرو بنز است در حالی که دو سری G و S گران ترین و بزرگ ترین خودروهای مرسدس هستند. انواع بنز؛

راهنمای جامع بنزشناسی
Mercedes-Benz G 550 4×4

از سدان ها تا شاسی بلندها

بنز پنج شاسی بلند دارد که اسم عمده آنها با حرف GL شروع می شوند. به غیر از سری کلاسیک G (تصویر 1) که هنوز هم با طرحی قدیمی تولید می شود، چهار مدل GLE، GLC، GLA و GLS به ترتیب شاسی بلندهای کوچک تا بزرگ بنز هستند که هر چه بزرگ تر می شوند، موتورهای قوی تر و تجهیزات بهتر و جای بیشتری در اختیار خریداران قرار می دهند.

در بین سدان ها هم کلا پنج مدل سدان داریم که شامل دو نمونه اسپورت و سه نمونه لوکس هستند. نام سدان های اسپورت بنز CLS و CLA (تصاویر 3 و 4) است در حالی که سدان های لوکس این شرکت به ترتیب از کوچک به بزرگ E، C و S است. البته این شرکت اخیرا یک سدان بسیار کوچک و لوکس با کد A کلاس هم در چین معرفی کرده است.

راهنمای جامع بنزشناسی
CLS550 AMG

کلیات و پسوندها

اسامی محصولات مرسدس بنز معمولا از سه بخش و بعضا چهار بخش تشکیل می شود.یک کد یک تا سه حرفی (S)، یک عدد 2 یا 3 حرفی (350) و بعضا یک کلمه درباره نوع موتور (Bluetec – پیشرانه دیزلی) یا نوع سیستم انتقال نیرو (4MATIC – چهار چرخ محرک) کل چیزی است که روی در صندوق عقب مرسدس بنز نصب می شود. اگر در خیابان با مرسدس بنز سی 200 بلوتک روبرو شدید باید بدانیدسدانی نیمه لوکس، کوچک و نسبتا گران با موتوری دیزلی روبروی شماست.

راهنمای جامع بنزشناسی

انواع مدل ها

مدل های تک حرفی خودروهای پایه مشهور مرسدس بنز در رده های کلاسیک و قدیمی مثل سدان های متوسط لوکس با کد E یا هاچ بک های کوچک با کد A هستند. از ترکیب یکی از سه حرف G، C و S که به ترتیب نماد محصولات اسپورت، شاسی بلندها و خودروهای لوکس هستند، با حرف L رده های دیگری ایجاد می شوند که بنا به دریافت یکی از کدهای E، C، A و S محصولات مختلف بنز را تشکیل می دهند.

مثلا اگر حرف G را با حرف L و حرف C ترکیب کنیم، به کد GLC می رسیم که نام کراس اوور اسپورت و کوچک بنز است. حال اگر به جای حرف C ما حرف A را اینجا بگذاریم، به رده شاسی بلندهای کامپکت یا بسیار کوچک بنز با نام GLA می رسیم که در بین محصولات بنز خودرویی ارزان و کم آپشن است.

راهنمای جامع بنزشناسی
Mercedes-Benz GLA

همچنین اگر S را جایگزین A کنیم به کد GLS می رسیم که بزرگ ترین و لوکس ترین شاسی بلند بنز به حساب می آید. ایده بنز برای خلق نام های تازه، ترکیب کردن این حروف با هم است. نمونه بارز خلق یک نام جدید هم کد CLA است که نام سدان کامپکت و اسپورت بنز است.

مدل های سفارشی و تریم ها

گاهی برخی عبارات خاص و سفارشی روی محصولات بنز نصب می شود که معنای متفاوتی به خودرو می دهند. مثلا AMG کدی است که بارها روی خودروهای بنز دیده شده و معنای متفاوتی دارند. خودروهای کد AMG معمولا در دو نوع تزئیناتی یا پرفورمانس عرضه می شوندکه اولی تنها در ظاهر تغییر کرده اما دومی در بخش موتور، تعلیق و ترمز ارتقا یافته است.

راهنمای جامع بنزشناسی
Mercedes Benz s 500 AMG

در عین حال اگر مرسدس بنز اس 500 پولمان آرمور نام گران ترین سدان حال حاضر شرکت آلمانی است که به عنوان لیموزین ضد گلوله رسمی و مدیریتی، مورد استفاده بسیاری از رهبران جهان است. اس کد کلاس سدان های بزرگ و لوکس، 500 کد موتور پنج لیتری، آرمور به معنای زرهی یا ضد گلوله و پولمان به معنی تشریفاتی بودن (سفارشی) خودرو است.

مدل های خاص و تجاری

در سیستم جدید دیگر خبری از کدهای عجیب و غریب نیست و همه چیز معنای دقیق و ساده ای دارد. محصولات بنز شامل ون ها با کد V، یا وانت تازه شرکت با کد X، مدل هایی هستند که از منطق قبلی تبعیت نمی کنند و تنها در گونه تک حرفی عرضه می شوند. مثلا ایکس 300 بلوتک که به معنی یک وانت دیزلی با موتور 3 لیتری توربودیزل است. همچنین خودروهای دوگانه گروه AMG، با نام های GT و GTS به عنوان کوپه و سدان کوپه اسپورتی محصولاتی هستند که در شمار گران ترین خودروهای عملکرد بالا و لاکچری بنز هستند.

راهنمای جامع بنزشناسی
Mercedes-AMG GTS

حجم موتور

رویکرد کلی در نام گذاری محصولات بنز این است که شماره هر خودرو نماینده حجم موتور تقسیم بر عدد 10 است. البته همیشه کد 500 یا 350 یا 200 به معنای موتور 5 لیتری یا 3.5 لیتری یا 2000 سی سی نیست و بیشتر نمادین بوده و قدرت موتور هم سطح موتورهای 4، 6 و 8 سیلندر است. این مورد از آنجا حادث شده که با ظهور موتورهای توربو که قدرتی بالاتر از انواع حجیم و تنفس طبیعی قبلی دارند، رابطه بین حجم موتور و قدرت به هم خورده است.

راهنمای جامع بنزشناسی
Mercedes-Benz SLS AMG

کوپه ها را چطور بشناسیم؟

امروزه دو مدل نام گذاری برای کوپه ها توسط بنز رایج است. محصولات اسپورت کوپه از ترکیب کدهای S و L خلق می شوند و به ترتیب سه خودرو این شرکت در این سال ها یعنی SLC، SL و SLS کوپه های کوچک، متوسط و بزرگ بنز هستند که به صورت موتور جلو، دو نفره و روباز یا هاردتاپ به مشتریان عرضه می شود. در عین حال آن دسته از کوپه های لوکس بنز که مصرف خانوادگی داشته با تلفیق کد کلاس خودرو و عبارت کوپه شناخته می شوند. C کوپه، E کوپه و S کوپه سه محصول چهار نفره و دو در هستند که در بازار هم طرفداران بسیار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *