مقالات خودرو
موضوعات داغ

ردیاب خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

ردیاب خودرو چیست؟ (car gps tracker) :در حقیقت یک دستگاه کوچک ردیاب است که مکان خودروی شما را نشان می دهد و بیشتر از آن بخاطر امنیت خودرو و پیدا کردن مسیرهای تردد آن ، استفاده می شود.

از ردیاب ها استفاده های متفاوتی می شود که علاوه بر خودرو و انسان از آنها برای حیوانات و اشیای با ارزش نیز استفاده می شود. همچنین علاوه بر استفاده از آنها برروی زمین و یا استفاده های هوایی ، از آنها در زیر آب و بر روی آب نیز استفاده می شود. عملکرد ردیاب خودرو مبتنی بر جی پی اس (Global Positioning System) می باشد

ردیاب خودرو

تاریخچه استفاده

ردیاب جی پی اس نخستین بار توسط ارتش ایالات متحده ی آمریکا در عملیات های نظامی هوایی و زمینی برای مکان یابی دسته ادوات نظامی و یا هدف یابی شلیک موشک و مسیر هواپیما های جنگنده ، مورد استفاده قرار گرفت و پس از گذشت چند سال برای عموم نیز قابل استفاده شد و روز به روز به امکانات و قابلیت های آن اضافه شد تا جایی که امروزه از این تکنولوژی در خودروها تحت عنوان ردیاب خودرو استفاده می گردد.

انواع ردیاب خودرو

          ردیاب خودرو، از نظر تامین برق بطور کلی به دو دسته تقسیم می شود:

  • دسته اول: بدون نیاز به شارژ کردن ، دائما کار می کند، زیرا مستقیما به برق خودرو متصل می شود.
  • دسته دوم: باید توسط شارژر مخصوص ، قبل از استفاده شارژ شود و معمولا بسته به اندازه و قیمت آن در مدل های مختلفی ارایه می شود. ( 48 ساعت شارژ ، ده روز شارژ ، یکماه یا یک سال شارژ و …)

          ردیابها با عملکرد آنلاین و آفلاین:

  • در ردياب خودرو آفلاين كليه اطلاعات به صورت نقطه اي و موقعيت لحظه اي خودرو و از طريق sms بين سيستم ردياب خودرو نصب شده در اتومبيل شما و تلفن همراه شما در تبادل مي باشد به اين صورت كه با ارسال يك پيامك به دستگاه ردياب نصب شده در خودرو موقعيت مكاني خودرو از طريق ارسال موقعيت جغرافيايي و خواندن آن در نقشه جهاني به شما اعلام مي گردد.
  •  در ردیاب آنلاین علاوه بر امکان استفاده ازپیامک ، مصرف کننده از بستر اینترنت نیز جهت تبادل اطلاعات بهره مند خواهد بود که قائدتا امکانات بیشتری را نیز در اختیار مصرف کننده قرار خواهد داد

ردیابها و جی پی اس چگونه کار می کند؟

درواقع جی پی اس ها توسط ماهواره هایی که به دور زمین می گردند و توسط ایستگاه های زمینی کنترل می شود اطلاعات را دریافت کرده و کار می کنند.

دو تکنولوژی اصلی که در ردیاب وجود دارد جی پی اس و سیمکارت میباشد.ردیاب خودرو بوسیله gps طول و عرض جغرافیایی وسیله نقلیه را بدست می آورد و بوسیله سیمکارت این مختصات را برای صاحب خودرو ارسال مینماید وبدین وسیله میتوان کار ردیابی را انجام داد.

 

ردیاب ماهواره ای خودرو

 

نحوه تعامل با ردیاب خودرو

پس از اینکهردیاب خودرو را نصب کردید باید نرم افزار آن را نیز دانلود و روی گوشی موبایل خود نصب کنید و یا از طریق رایانه عمل نمایید ، قبل از خرید باید مطمئن شوید شرکتهای ارایه دهنده ردیاب ، نرم افزار اندروید و IOS مخصوص گوشی شما را ارایه می کنند.

سپس بعد از وارد کردن اطلاعات شخصی خود می توانید خودروی خود را کنترل کنید. نکته ی جالب این است که شما می توانید برای خودروی خود یک محدوده مکانی مشخص کنید که اگر خودروی شما به سرقت رفت و از آن محدوده خارج شد سریعا به شما اطلاع داده می شود.

در حقیقت این نرم افزارها به شما کمک می کنند که پس از به سرقت رفتن خودرو سریع تر آن را پیدا کنید، تنها کافیست نرم افزار و تمامی اطلاعات آن را در اختیار پلیس قرار دهید.

اما به این نکته توجه کنید که به هنگام به سرقت رفتن خودرو هر چه سریع تر اطلاعات نرم افزار را در اختیار پلیس قرار دهید، زیرا : شانس اینکه خودروی شما سریعتر پیدا شود بیشتر خواهد بود.

ردیاب خودرو چیست

ویژگی های جی پی اس خودرو

جی پی اس خودرو می‌تواند موقعیت خودروی شما را با دقتی کمتر از 2 متر روی گوشی همراه ، به شما نشان دهد. همچنین اطلاعات مسیر های حرکت خودرو و مکان های توقف آن را ذخیره کرده ، و به شما اطلاع دهد.

برخی ردیابها می توانند اطلاعات انواع سنسور دما، سنسور سوخت و غیره را نیز نشان دهند و دارای قابلیت دریافت انواع گزارش های مدیریتی مانند: مسافت طی شده ، سرعت روشن و خاموش بودن دستگاه و دیگر قابلیت های این چنینی می باشند.

همچنین محل نصب این ردیاب به مدل و نوع ماشین بستگی دارد. برای اینکه مکان نصب آن توسط سارقین خودرو شناسایی نشود، معمولا در محل های متفاوتی از خودرو آن ها را نصب می کنند.

در کل می توان گفت محل نصب ردیاب در خودرو بسته به نحوه تامین برق مورد نیاز آن است.

ردیاب هایی که برق مورد نیازشان از طریق باتری مجزا تامین می شود، هیچ محدودیتی در محل نصب ندارند اما ردیاب هایی که برق مورد نیازشان از طریق اتصال به سیم کشی باتری خودرو تامین می شود، معمولا در قسمت پشت ضبط و یا زیر داشبورد نصب می شوند و برای نصبشان نیاز به تغییر در سیم کشی خودرو وجود دارد. در ردیاب نوع اول امکان اتمام باتری در هر لحظه وجود دارد و ردیاب نوع دوم نیز نیاز به متخصص جهت نصب دارد.

ردیاب خودرو چیست

جهت خرید ابتدا باید بدانید هدف از نصب ردیاب خودرو چیست

بسیار اهمیت دارد که بدانید دقیقا ردیاب ماشین قرار است به کدام نیاز شما پاسخ دهد. تنها در صورتی که نیاز خود را بشناسید می توانید ویژگی های جی پی اس خودرو مورد نیاز خود را مشخص کنید.

آیا قصد شما از خرید ردیاب این است که نوجوانان و جوانان خانواده را زمانی که از اتومبیل استفاده می کنند کنترل کنید؟

آیا قصد دارید تا همه ماشین های شرکت و موقعیت آن ها را تحت کنترل داشته باشید؟

یا هر لحظه نگران سرقت خودروی پارک شده خود در خیابان هستید؟

با توجه به شرایط شما، بعضی از سیستم های ردیابی بهتر از سایرین به کار شما می آیند. در نهایت تمام اینها

بستگی به نیاز های شما دارد. قبل از بررسی نکات خرید ردیاب خودرو، حتما قصد و هدف خود را مشخص کنید.

        همچنین به نکات زیر توجه داشته باشید:
  • نکات اخلاقی در استفاده از جی پی اس ماشین را رعایت کنید. استفاده از ردیاب ماشین ، بدون اطلاع راننده، به طور کامل نقض حریم شخصی به حساب می آید. اجازه دهید تا دیگران از نیت شما مطلع باشند.
  • اگر شما یک شرکت حمل و نقل دارید می توانید از ردیاب خودرو استفاده کنید. به این صورت مشتری شما از محل دقیق بسته ی خود مطلع خواهد بود. این امر باعث اطمینان بیشتر مشتری ها به شرکت شما می شود. برخی سیستم های ردیابی، برای این منظور نرم افزار های بهتری را نیز مهیا کرده اند.

دقت ردیاب خودرو

جی پی اس خودرو در نوع تخصصی و پیشرفته در حقیقت جز گرانقیمت ترین قطعات جانبی خودرو می باشد و ما در زیر می خواهیم چند نمونه از نکات لازم و ضروری برای خرید آنها را در اختیار شما قرار دهیم.

تمامی جی پی اس ها از قدرت دریافت بسیار بالایی برخوردار هستند و تقریبا می‌توان گفت موقعیت مکانی و نقطه ای را که از روی نقشه به شما نشان می‌دهند چیزی حدود 2 متر و یا در بعضی مواقع این اختلاف نیز کمتر بوده است.

حال می خواهیم به نکاتی اشاره کنیم که باعث افزایش دقت جی پی اس می شود.

 

دقت جی پی اس خودرو به چه عواملی بستگی دارد؟

  • موقعیت ثبت شده در فضای باز و به دور از درختان و ساختمان های بزرگ از دقت بیشتری برخودار است
  • عوامل جوی زمین مانند رخداد های طبیعی باران، برف و طوفان روی دقت جی پی اس تاثیر گذار است.

به طور کلی دستگاه های دریافت کننده جی پی اس برای سیگنال گیری بهتر نیازمند دید مستقیم به آسمان هستند. با توجه به این که 24 ماهواره جی پی اس در جو زمین وجود دارد، می بایست دریافت کننده جی پی اس در دستان شما برای ثبت موقعیت مکانی حداقل به سه ماهواره داخل جو زمین متصل شود تا عملیات مثلث بندی برای تعیین موقعیت انجام گیرد.

ردیاب ماهواره ای خودرو

جهت خرید ردیاب خودرو می توانید به فروشگاه دناروید مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *