مقالات خودرو

رفع تاخیر دریچه گاز برقی

در سال‌های اخیر در بسیاری از خودروهای تولید شده در کشور، دریچه گاز سیمی قدیمی جای خودش را به دریچه گاز برقی داده‌اند که دارای مزایا و معایبی نسبت به دریچه‌های گاز سیمی قدیمی هستند.

دريچه گاز برقي به دليل امکان كنترل دقيق‌تر ميزان هواي ورودي به موتور، نسبت به دريچه گاز مكانيكي برتري دارد. همچنين با استفاده از اين مكانيزم، امكان استفاده از قابليت‌هاي كنترل و فناوري‌هاي پيشرفته مديريت موتور و خودرو ممكن مي‌گردد و در نتيجه راندمان و كارايي موتور بيشتر خواهد بود.

از ديگر مزاياي استفاده از اين نوع دريچه گاز، تنظيم و برنامه‌ريزي كنترل تغيير دريچه گاز بر اساس نياز مشتري و استراتژي تعريف‌شده براي موتور مي‌باشد؛ بنابراين مي‌توان از يک نوع دريچه گاز براي موتورهاي مختلف با استراتژي‌هاي گوناگون استفاده کرد. اما مهم‌ترين برتري دريچه گازبرقي نسبت به نوع مکانيکي، کاهش مصرف سوخت و آلودگي است.

در طول چرخه کاري موتور يکي از مواردي که بيشترين مصرف سوخت و توليد آلاينده‌ها در خودرو صورت مي‌گيرد، زماني است که راننده به طور ناگهاني بر پدال گاز فشار مي‌آورد. در دريچه گاز مکانيکي دستور راننده به طور کامل اجرا و به دريچه گاز منتقل مي‌شود كه در اين شرايط نسبت سوخت و هوا مي‌تواند از حالت بهينه خارج شده و ميزان مصرف سوخت و آلاينده‌ها افزايش يابد. اما در دريچه گاز برقي تغييرات ناگهاني دريچه گاز توسط سامانه مديريت موتور کاهش يافته و به تغيير ملايم‌تر دريچه گاز تبديل مي‌شود و بدين ترتيب ميزان مصرف سوخت و آلاينده‌ها کاهش مي‌يابد.

در برخي موارد راننده‌هايي که به موتورهاي با دريچه گاز مکانيکي عادت کرده‌اند، از موتورهای مجهز به دريچه گاز برقي، به دليل کاهش حس رانندگي اسپرتي و گاهأ کاهش شتاب خودرو شکايت دارند.

ایراد اصلی دریچه گاز برقی چیست؟

یکی از معایب اصلی دریچه گازهای برقی، تاخیر در عملکرد آن است. بدان معنی که میان فشردن پدال گاز و باز شدن دریچه گاز اختلاف زمانی محسوسی وجود دارد که در شتاب گیری اولیه تاثیر منفی شدیدی می‌گذارد و همچنین در هنگام رانندگی در سطوح شیب‌دار این تاخیر واقعاً راننده را آزار می‌دهد و اجازه شتاب‌گیری مناسب به خودرو را نمی‌دهد.

توضیح دقیق عملکرد دریچه گاز برقی

در این مطلب قصد داریم به صورت علمی‌تر به این پدیده بپردازیم. در خودروهایی که دریچه گاز آن‌ها سیمی است، به محض فشردن پدال مستقیماً دریچه گاز نیز همزمان شروع به باز شدن می‌نماید. ولی در دریچه‌های برقی بعد از آن که پدال گاز فشرده می‌شود، موقعیت آن توسط سنسور پدال گاز به ایسیو ارسال می‌گردد و ایسیو با تغییر آن، مقدار اصلاح شده‌ای را به دریچه گاز برای باز شدن ارسال می‌کند.

در داخل دامپ هر ایسیو یک جدول و نمودار برای تبدیل موقعیت پدال به موقعیت دریچه گاز وجود دارد که در هر خودرویی متفاوت می‌باشد. این نمودار به هیچ عنوان خطی نبوده و به همین علت است که به ازای فشردن پدال گاز احساس می‌کنید که دریچه گاز کمتر از حد انتظار شما باز می‌شود و لذا خودرو شتاب مناسبی نمی‌گیرد.

در ادامه برای فهم بهتر مطلب، نمودار موقعیت پدال گاز نسبت به زاویه دریچه گاز، برای خودروهای ۲۰۶ با ایسیو Bosch ME7.4.4 و Bosch ME7.4.5 و سمند ای اف سون با ایسیو Bosch ME7.4.9، نشان داده شده است.

همانطور که در شکل‌های فوق مشاهده می‌نمایید، در ای سی یو Bosch ME7.4.4 و Bosch ME7.4.5 در موقعیت‌های پدال کمتر از ۴۰ درصد، مقدار فرمان ارسالی از جانب ایسیو به دریچه گاز همواره کمتر بوده (حدوداً ۱۰ درصد) و این سبب می‌شود که پدال گاز کمتر و با نرخ و سرعت کمتری شروع به باز شدن نماید و این همان احساس تاخیری است که راننده در رانندگی لمس می نماید.

این تاخیر در خودروی سمند ای اف سون با ایسیو Bosch ME7.4.9 بسیار بیشتر بوده و نمودار آن نیز نشان می‌دهد که همواره مقدار بازشدگی دریچه گاز دارای اختلاف بسیاری با مقداری است که راننده پدال را فشرده می‌نماید.

برای رفع این مشکل جداول مرتبط با دریچه گاز را در دامپ ایسیو شناسایی کرده و سپس با تغییر آن‌ها به فرم دلخواه خود، این تاخیر دریچه گاز را به حداقل ممکن می رسانند.

برای مثال در شکل‌های زیر، جداول اصلاح شده  برای ایسیوهای Bosch ME7.4.9 و Bosch ME7.4.4 را مشاهده می‌کنید. در این روش  ابتدا دامپ ایسیو مشتری را خوانده سپس نمودار پاسخ دریچه گاز را در آن اصلاح می‌کنیم و سپس مجدد بر روی ایسیو خودروی بارگذاری می شود.

در این روش هیچ نیازی به تغییرات سخت افزاری در خودرو نیست و با یک کار علمی و حرفه‌ای، نه تنها کپ اولیه و تاخیر دریچه گاز کاملاً بر طرف می‌گردد بلکه شتاب خودروی شما به طور محسوسی افزایش می‌یابد.

 

چنانچه علاقمند هستید می توانید در اینجا مطلبی در مورد ریمپ ECU بخوانید

منبع
samtuning
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲۵ نظر

  1. سلام
   اخیرا یکدستگاه خودرو آریو اتوماتیک۱۶۰۰ مدل ۹۷ خریدم ولی متاسفانه دارای صدای ناک موتور و تاخیردریچه گازبرقی در دور اولیه مخصوصا از زیر ۱۰۰۰ الی ۳۰۰۰ دور داره عمل ریمپ انجام دادم فقط صدای ناک قطع شد ولی هنوز تاخیر دریچه گاز به قوت خود باقی است لطفا مرا راهنمایی بفرمائید. با تشکر

 1. سلام.ماشینم دنا ۹۷ هست.وقتی ک موتور ماشین سرد هست و ماشین راه میفته وفتی از دنده یک ب دنده دو میرم ماشین حالت خاموشب دست میده

 2. سلام
  بنده دنا معمولی مدل ۹۶ دارم مدتی هست که با یک مشکل روبرو شدم اینکه موقع رانندگی با سرعت پایین و بعضا در حال شتابگیری با اینکه پام روی پدال گاز هست به یکباره گاز خوری بطور کامل قطع میشه و بعد از ۲ الی ۳ ثانیه بصورت آرام آرام گاز خوری به حالت نرمال برمیگرده. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید مشکل از کجاس؟

 3. سلام خداقوت
  مطلب کاربردی و خوبی را ارائه دادید و از مطالب شما استفاده کردم.
  چند سوال از کارشناسان گرامی دارم اگر لطف کنید جواب دهید بسیار سپاسگزارم.
  ۱- اگر این تاخیر رفع شود با توجه به اینکه کارخانه سازنده این تاخیر را قرار داده آیا بر روی کارکرد موتور و یا قطعات مثل سوپاپ، سوزن‌های پاسش و کنیستر و یا مصرف سوخت و عمر موتور چه تاثیری دارد؟ آیا بصورت علمی و عملی بررسی شده است؟
  ۲- چرا برای ایسییو ۷.۴.۹ یا نمودار سومی تاخیر و یا اختلاف از ابتدا تا انتهای موقعیت پدال گاز وجود دارد، و برای ۲ مدل دیگر ایسییو اول و دوم این حالت وحود ندارد و تا حدود ۴۰ درصد تاخیر وجود دارد؟
  ۳- آیا تمامی موارد رفع تاخیر در هر شهر یا توسط هر شخص همانند نمودارهای موجود در مقاله ایت یا سلیقه‌ای و قابل تغییر به نحو دلخواه است؟
  ۴- این عملکرد دریچه گاز برای فقط لحظه فشردن پدال است و یا اگر پلال روی ۳۰ درصد ثابت باشد طبق نمودار دریچه روی کمتر از ۳۰ درصد است یا بعد از ثابت شدن وضعیت پدال روی ۳۰ یا ۲۰ درصد عملکرد پدال و دریچه خطی می‌شود؟

  با تشکر و سپاس فراوان

  1. کارخانه سازنده عامدا تاخیر رو قرار نداده بلکه با در نظر گرفتن پارامترهای مختلف و شرایط رانندگی در کشور بهترین حالت رو از دید خودشون در نظر می گیرن که کمتریم مشکلات رو برای نگهداری و استفاده از خودرو داشته باشه. در مورد ریمپ نکته ای که باید ذکر شود این است که هیچگاه از ریمپ های آماده استفاده نشود ریمپ باید با توجه به مشکلات خاص ماشین و نوع رانندگی مالک خودرو نوشته شود و همچنین پارامترهای دیگری که راننده مد نظر دارد مانند رفع تاخیر دریچه گاز ، کاهش سوخت ، افزایش شتاب و … مورد توجه قرار گیرد و پارامترها با توجه به استانداردها تغییر یابد. جهت یافتن پاسخ برای سوالات بعدی می توانید بصورت حضوری و با تعیین وقت از برنامه نویس و ریمپ کار دناروید کمک بگیرید.

 4. سلام، آقا پویا، من هم یه دنا مدل ۹۴ دارم که مثل ماشین شما موقع عوض کردن دنده یک به دو، موتور گاز میخوره، هیچ نمایندگی هم مشکل رو نتونست حل کنه ،دیگه عادت کردم به این قضیه

 5. با سلام و وقت بخیر
  اولا تشکر از سایت خوبتون
  دوم اینکه یه سوال داشتم. من یک دنا مدل ۹۷ دارم که تا الان حدود ۷ هزار کیلومتر کارکرد داره. تقریبا از اول که تحویل گرفتم زمانیکه با دنده ۱ با گاز زیاد حرکت میکنم و میخام تعویض دنده به ۲ بدم، ماشین گاز میخوره و انگار گاز دیر برمیگرده (البته منظورم پدال گاز نیست). میشه راهنمایی بفرمایید که چکار کنم؟
  هنوز سرویس اولیه نرفتم. آیا این مشکل به دست نمایندگی حل میشه یا خودم برم دنبال تعمیرگاه های دیگه؟
  ممنونم

 6. با سلام.
  ماشین دناپلاس مدل ۹۶ دارم. موقع کم کردن دنده بخصوص وقتی کولر میگیرم حین حرکت خاموش میشود.به نمایندگی مراجعه کردم پمپ بنزین رو عوض کردن ولی باز مشکل حل نشد. میشه راهنمایی کنید

 7. سه ماه بود بعد از شستشو موتور سنسور گاز ماشینم که دنا هست به مشکل خورده بود و به بیش از ۲۰ تعمیر گاه مراجعه کرده بودم و کاملا درمانده شده بودم که به طور اتفاقی صفحه شمارو دیدم و با راهنمایی اقای یوسفی که دست ایشون رو باید بوسید مشکلی که تعمیر کارها میگفتن با یک ملیون هزینه درست میشه تنها با یک اسپری کردن فسر فیش ها درست شد.ادمین محترم بابت این صفحه فوق الاده کاربردی ممنون و سپاسگذارم

 8. سلام این مشکل رو من دارم کجا باید برای رفع این مشکل اقدام کرد هزینه چقدر هست و آیا ماشین از گارانتی خارج میشه یانه؟

  1. رفع تاخیر دریچه گاز در جاهایی که ریمپ انجام می دهند در شهرهای مختلف امکان پذیر است هزینه بسته به نوع ریمپ از ۲۰۰ ت چندصد هزار تومان متغیر است کافیست نام شهر خود همراه با کلمه ریمپ در اینترنت جستجو کنید

 9. سلام.دریچه ماشین من برقی هستش و هنگام شتابگیری کند عمل میکند.آیا امکان اصلاح و یا تغییر آن به دریچه سیمی وجود داره یا برقی بمونه بهتره؟

  1. می تونید سوالاتتون رو با آقای یوسفی در میان بگذارید و در صورت تمایل ریمپ یا تیون دریچه گاز رو انجام بدید
   یوسفی
   ۰۹۱۲۰۳۴۵۸۱۵

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن