ریمپ ECU-رفع تاخیر دریچه گاز برقی
رفع تاخیر دریچه گاز برقی

رفع تاخیر دریچه گاز برقی-در سال‌های اخیر در بسیاری از خودروهای تولید شده در کشور، دریچه گاز سیمی قدیمی جای خودش را به دریچه گاز برقی داده‌اند که دارای مزایا و معایبی نسبت به دریچه‌های گاز سیمی قدیمی هستند.

دريچه گاز برقي به دليل امکان كنترل دقيق‌تر ميزان هواي ورودي به موتور، نسبت به دريچه گاز مكانيكي برتري دارد. همچنين با استفاده از اين مكانيزم، امكان استفاده از قابليت‌هاي كنترل و فناوري‌هاي پيشرفته مديريت موتور و خودرو ممكن مي‌گردد و در نتيجه راندمان و كارايي موتور بيشتر خواهد بود.

از ديگر مزاياي استفاده از اين نوع دريچه گاز، تنظيم و برنامه‌ريزي كنترل تغيير دريچه گاز بر اساس نياز مشتري و استراتژي تعريف‌شده براي موتور مي‌باشد؛ بنابراين مي‌توان از يک نوع دريچه گاز براي موتورهاي مختلف با استراتژي‌هاي گوناگون استفاده کرد. اما مهم‌ترين برتري دريچه گازبرقي نسبت به نوع مکانيکي، کاهش مصرف سوخت و آلودگي است.

در طول چرخه کاري موتور يکي از مواردي که بيشترين مصرف سوخت و توليد آلاينده‌ها در خودرو صورت مي‌گيرد، زماني است که راننده به طور ناگهاني بر پدال گاز فشار مي‌آورد. در دريچه گاز مکانيکي دستور راننده به طور کامل اجرا و به دريچه گاز منتقل مي‌شود كه در اين شرايط نسبت سوخت و هوا مي‌تواند از حالت بهينه خارج شده و ميزان مصرف سوخت و آلاينده‌ها افزايش يابد. اما در دريچه گاز برقي تغييرات ناگهاني دريچه گاز توسط سامانه مديريت موتور کاهش يافته و به تغيير ملايم‌تر دريچه گاز تبديل مي‌شود و بدين ترتيب ميزان مصرف سوخت و آلاينده‌ها کاهش مي‌يابد.

در برخي موارد راننده‌هايي که به موتورهاي با دريچه گاز مکانيکي عادت کرده‌اند، از موتورهای مجهز به دريچه گاز برقي، به دليل کاهش حس رانندگي اسپرتي و گاهأ کاهش شتاب خودرو شکايت دارند.

ایراد اصلی دریچه گاز برقی چیست؟

یکی از معایب اصلی دریچه گازهای برقی، تاخیر در عملکرد آن است. بدان معنی که میان فشردن پدال گاز و باز شدن دریچه گاز اختلاف زمانی محسوسی وجود دارد که در شتاب گیری اولیه تاثیر منفی شدیدی می‌گذارد و همچنین در هنگام رانندگی در سطوح شیب‌دار این تاخیر واقعاً راننده را آزار می‌دهد و اجازه شتاب‌گیری مناسب به خودرو را نمی‌دهد.

توضیح دقیق عملکرد دریچه گاز برقی

در این مطلب قصد داریم به صورت علمی‌تر به این پدیده بپردازیم. در خودروهایی که دریچه گاز آن‌ها سیمی است، به محض فشردن پدال مستقیماً دریچه گاز نیز همزمان شروع به باز شدن می‌نماید. ولی در دریچه‌های برقی بعد از آن که پدال گاز فشرده می‌شود، موقعیت آن توسط سنسور پدال گاز به ایسیو ارسال می‌گردد و ایسیو با تغییر آن، مقدار اصلاح شده‌ای را به دریچه گاز برای باز شدن ارسال می‌کند.

در داخل دامپ هر ایسیو یک جدول و نمودار برای تبدیل موقعیت پدال به موقعیت دریچه گاز وجود دارد که در هر خودرویی متفاوت می‌باشد. این نمودار به هیچ عنوان خطی نبوده و به همین علت است که به ازای فشردن پدال گاز احساس می‌کنید که دریچه گاز کمتر از حد انتظار شما باز می‌شود و لذا خودرو شتاب مناسبی نمی‌گیرد.

در ادامه برای فهم بهتر مطلب، نمودار موقعیت پدال گاز نسبت به زاویه دریچه گاز، برای خودروهای ۲۰۶ با ایسیو Bosch ME7.4.4 و Bosch ME7.4.5 و سمند ای اف سون با ایسیو Bosch ME7.4.9، نشان داده شده است.

رفع تاخیر دریچه گاز برقی 2 رفع تاخیر دریچه گاز برقی

همانطور که در شکل‌های فوق مشاهده می‌نمایید، در ای سی یو Bosch ME7.4.4 و Bosch ME7.4.5 در موقعیت‌های پدال کمتر از ۴۰ درصد، مقدار فرمان ارسالی از جانب ایسیو به دریچه گاز همواره کمتر بوده (حدوداً ۱۰ درصد) و این سبب می‌شود که پدال گاز کمتر و با نرخ و سرعت کمتری شروع به باز شدن نماید و این همان احساس تاخیری است که راننده در رانندگی لمس می نماید.

این تاخیر در خودروی سمند ای اف سون با ایسیو Bosch ME7.4.9 بسیار بیشتر بوده و نمودار آن نیز نشان می‌دهد که همواره مقدار بازشدگی دریچه گاز دارای اختلاف بسیاری با مقداری است که راننده پدال را فشرده می‌نماید.

برای رفع تاخیر دریچه گاز برقی جداول مرتبط با دریچه گاز را در دامپ ایسیو شناسایی کرده و سپس با تغییر آن‌ها به فرم دلخواه خود، این تاخیر دریچه گاز را به حداقل ممکن می رسانند.

برای مثال در شکل‌های زیر، جداول اصلاح شده  برای ایسیوهای Bosch ME7.4.9 و Bosch ME7.4.4 را مشاهده می‌کنید. در این روش  ابتدا دامپ ایسیو مشتری را خوانده سپس نمودار پاسخ دریچه گاز را در آن اصلاح می‌کنیم و سپس مجدد بر روی ایسیو خودروی بارگذاری می شود.

4 5

در این روش هیچ نیازی به تغییرات سخت افزاری در خودرو نیست و با یک کار علمی و حرفه‌ای، نه تنها کپ اولیه و تاخیر دریچه گاز کاملاً بر طرف می‌گردد بلکه شتاب خودروی شما به طور محسوسی افزایش می‌یابد.

 

برای رفع تاخیر دریچه گاز برقی خودروهای سری دنا و یا ریمپ کامل میتوانید به دناروید مراجعه نمایید. جهت سهولت، پیش از مراجعه به تعمیرگاه دناروید، وقت خود را از اینجا رزرو نمایید

چنانچه علاقمند هستید می توانید در اینجا مطلبی در مورد ریمپ ECU بخوانید