رفع ماتی و کدری چراغ های خودرو

عموما با گذشت چند سال از عمر خودرو ، طلق های چراغ های جلو پر از خط و خش می شوند و شروع به مات شدن می کنند. اما این مات شدن می تواند از قدرت روشنایی چراغ ها در شب بکاهد و از خروج کامل نور از طلق جلوگیری نماید و به در کنار ان خط و خش های بوجود آمده بر روی طلق، باعث شکست نور می شوند.

شاید خیلی ها در این هنگام به فکر تعویض طلق چراغ بیفتند اما باید توجه داشت که طلق ها را به تنهایی نمی توان تعویض نمود و به شکل کامل و به همراه کاسه ی آن باید مورد تعویض قرار گیرند. اما شاید این کار آن هم پس از چند سال از عمر خودرو های ارزان قیمت تر طبیعی به نظر برسد، ولی خودروهای وارداتی چراغ های گرانتری دارند که تعویض انها به چنین دلیلی صرفا برای رفع ماتی و کدری چراغ های خودرو منطقی به نظر نرسد.

مات شدن چراغ جلو خودرو

روش خاصی برای برق انداختن چراغ ماشین و رفع تیرگی چراغ خودرو وجود دارد که می توانیم خودمان و در خانه به رفع ماتی و کدری چراغ های خودرو بپردازیم و چراغ ها را به مانند اولشان شفاف نماییم. برای این کار باید در کل یک لایه نازک از طلق را برداریم که این کار با سمباده ممکن است. اما سوال اینجاست که چگونه طلق را شفاف کنیم ؟ ابتدا وسایل مورد نیاز برای این کار را بررسی کنیم:

  • پنبه
  • پولیش
  • سمباده
  • سطل آب پر کف

برای این کار بهتر است تا ابتدا چراغ های خودرو را از بدنه جدا نماییم تا سمباده آسیبی به رنگ خودرو نرساند و از سمباده به شکل یکدست در به همه جای چراغ برخورد داشته باشد. با این حال اگر قادر به جدا کردن چراغ ها نیستید می توانید با روزنامه و چسب اطراف چراغ را بپوشانید.
سپس چراغ های خودرو را بشورید تا هیچ گرد و غباری بر روی ان نشسته نباشد.
با یک سمباده زبر تر کار را شروع نمایید. (سمباده ۲۰۰) . توجه کنید که در تمام زمان کشیدن سمباده باید از آب کفدار استفاده نمایید و سعی کنید این کار را با فشار ثابت و در یک جهت خاص انجام دهید. سمباده را با تمام نقاط چراغ در تماس قرار دهید. این کار را تا زمانی که طلق کاملا مات شود و خطی بزرگتر بر روی آن باقی نماند انجام دهید. سپس همین کار را با یک سمباده نرم تر انجام دهید و دقت داشته باشید که در تمام این مراحل باید آب و کف هم به چراغ مالیده شده باشد. سپس با سمباده خیلی نرم تر این مراحل را دوباره انجام دهید. در این مرحله شاهد هستیم که ماتی چراغ در حال کمتر شدن است. در مرحله آخر باید از نرم ترین سمباده یعنی سمباده ۳۰۰۰ استفاده کنید.

رفع مات شدگی چراغ جلو

طبیعتا این مرحله را باید با ظرافت و دقت بیشتری انجام دهید زیرا در این مرحله باید یک حالت بدون خط و خش ایجاد شود. سپس چراغ را کاملا بشورید تا هیچ جرمی روی آن قرار نداشته باشد.
پس از انجام این مراحل باید به سراغ پولیش بروید و مقداری از آن را به طلق بمالید و با یک پنبه روی سطح طلق بمالید و دوباره با یک پنبه تمیز سطح طلق را تمیز کنید. پس از اتمام این مراحل به طور مراحل اصلی رفع ماتی و کدری چراغ های خودرو را انجام داده اید. پس از این مراحل تجربه نشان داده که بهتر است با واکس بدنه به همان شکل پولیش، سطح طلق را تمیز نمایید.

پولیش و سمباده چراغ جلو

 

برگشت به بالا
اخبار خودرو | مقالات خودرو | فروشگاه دناروید