مقایسه خودروها

رقابت شانه به شانه جگوار اف تایپ و پورشه 911

جگوار اف تایپ پیش از این به‌روزرسانی‌هایی داشته اما این بار فرق می‌کند. با توجه به طراحی بخش جلوی این خودرو می‌توانید بگویید جگوار یک خودروی جدید طراحی کرده و در کابین هم تکنولوژی‌های مدرنی وجود دارد.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 43

دلیل این کار تکامل بی‌وقفه رقبای جگوار در این کلاس بوده و حتی برخی رقبا با نسل جدید وارد میدان شده‌اند. اف تایپ کانورتیبل در سال 2013 عرضه شد و یک سال بعد مدل کوپه رونمایی شد و طراحی جذاب آن نظرهای مثبت زیادی را به خود جلب کرد. به همین خاطر به‌روزرسانی بصری این خودرو نقش مهمی در جذابیت‌های آن دارد.

موضوع جالب‌تر درباره این خودرو حذف پیشرانه 6 سیلندر سوپرشارژردار بوده و بنابراین تنها نسخه‌های 4 و 8 سیلندر در دسترس هستند.

مدلی که ما بررسی کرده‌ایم از نوع 8 سیلندر 444 اسبی P450 با سیستم چهار چرخ محرک است. این خودرو به‌طور مستقیم پورشه 911 کررا 4S را پیش روی خود می‌بیند. این دو خودرو رقبای سنتی یکدیگر بوده و معمولاً هم رقابت این دو با پیروزی پورشه به پایان رسیده است. آیا اف تایپ به‌روز شده می‌تواند کفه‌ی ترازو را این بار به سمت خود سنگین کند؟!

جگوار اف تایپ

Porsche 911 vs Jaguar F Type 35

مدل جگوار اف تایپ P450 AWD فرست ادیشن کوپه
قیمت (پوند) 80890
پیشرانه 8 سیلندر 5 لیتری سوپرشارژردار 444 اسبی
شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت (ثانیه) 4.1
مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر) 11.8
مالیات جاده‌ای سالانه (پوند) 465

 

P450 فیس لیفت راهی ارزان‌قیمت برای دست‌یابی به یک خودروی 8 سیلندر و اسپورت در بازار است. قیمت این خودرو از 69990 پوند شروع می‌شود اما نسخه فرست ادیشن چهار چرخ محرک بهای 80890 پوندی دارد ولی هنوز هم ارزان‌تر از پورشه می‌باشد.

طراحی و مهندسی:

اگرچه اف تایپ تغییرات وسیعی را تجربه کرده اما همانند نسل جدید پورشه 911 خودروی کاملاً جدیدی نیست. این خودرو همچنان از پلتفرم آلومینیومی D6a استفاده کرده و دارای سیستم تعلیق دوبل جناغی، دامپرهای تطبیقی و… می‌باشد.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 13

نام خودرو به قدرت پیشرانه یعنی 444 اسب بخار اشاره دارد. نیروگاه 8 سیلندر اف تایپ گشتاور 580 نیوتون متری داشته و اگرچه قدرت آن با پورشه 911 برابر است اما گشتاور آن 50 واحد بیشتر می‌باشد. البته اف علیرغم استفاده از آلومینیوم در ساختار خود 178 کیلوگرم سنگین‌تر از پورشه می‌باشد.

نیروی تولیدی هم از طریق یک گیربکس 8 سرعته اتوماتیک به تمامی چرخ ها منتقل می‌شود. اف تایپ نونوار شده به دیفرانسیل فعال الکترونیکی با هدایت گشتاور نیز مجهز شده است تا چابکی بهتری داشته باشد.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 14

جگوار می‌گوید دینامیک خودرو برای ارائه بهترین پرفورمنس و درگیری حداکثری راننده تنظیم شده است. به همین خاطر سیستم تعلیق، فرمان و ساب فریم همگی بهبود یافته‌اند.

آنچه که سریعاً خود را نشان می‌دهد تغییرات طراحی اف تایپ است. چراغ‌های جلوی پهن و نازک به همراه کاپوتی متفاوت باعث ایجاد نمای تازه‌ای شده‌اند. سپر و جلوپنجره نیز دست‌خوش تغییر شده است. این بزرگ‌ترین تغییر بدنه است اما چراغ‌های عقب نیز تفاوت‌هایی داشته و پانل‌های بدنه نیز اندکی بازنگری شده‌اند.

داخل کابین همان طراحی آشنا با تمرکز روی راننده دیده می‌شود؛ اما تمامی نسخه‌های اف تایپ فیس لیفت از صفحه‌نمایش 12.3 اینچی استاندارد سود می‌برند.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 6

سیستم اطلاعات سرگرمی جگوار از جدیدترین نسخه بوده و ارتباط بهتری با گوشی‌های هوشمند برقرار می‌کند. مدل‌های فرست ادیشن بر پایه نسخه R دینامیک بنا شده و از تجهیزات زیادی همچون صندلی‌های اسپورت و چرمی، کروز کنترل، ناوبری و چراغ‌های LED برخوردار هستند. کیفیت اف تایپ خوب است اما به سطح پورشه نمی‌رسد زیرا برخی پلاستیک‌ها با این بازه قیمتی همخوانی ندارند.

سواری:

چیزی که قیمت خودرو را توجیه می‌کند پیشرانه آن است. نیروگاه 8 سیلندر جگوار شخصیت خاص خود را داشته و از همان اول صدای متمایزی تولید کرده و پرفورمنس بالقوه خودرو را به شما یادآوری می‌کند.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 9

سیستم اگزوز فعال اف تایپ دارای عملکرد استارت آرام است که باعث می‌شود همسایه‌ها در صبح زود از خواب نپرند! این خودرو همچون تمامی محصولات مدرن دنیا از فیلتر ذرات استفاده کرده و همچون گذشته غرش نمی‌کند.

پیشرانه بسیار ریلکس و بدون استرس حس می‌شود. شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت 4.1 ثانیه‌ای کاملاً کافی بوده حتی اگر به پای پورشه نرسد. این خودرو در شتاب گیری بین دنده‌ها پورشه 911 را شکست می‌دهد که دلیل آن تولیدی است.

سواری خودرو بهتر از قبل بوده و نرم‌تر است. حتی در برخی موارد سواری اف تایپ راحت‌تر از 911 می‌باشد. همچنین صدای جاده در کابین کمتر از قبل به گوش می‌رسد. فرمان دقت کمتری در مقایسه با رقیب داشته اما هنوز هم پاسخ فوق‌العاده‌ای به دستورات می‌دهد. فرمان اف تایپ باعث اعتمادبه‌نفس راننده شده و ارتباط خوبی با اکسل جلو برقرار می‌کند.

فضای بار و کابین:

اگرچه چنین موضوعی در یک خودروی اسپورت اولویت اصلی نیست اما جگوار از نظر فضای بار و کابین به 911 نمی‌رسد. البته حسگرهای پارک و دوربین دنده‌عقب به‌صورت استاندارد وجود دارند.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 7

اف تایپ خودرویی دو نفره است اما فضای بار 336 لیتری آن برای یک مسافرت دونفره کافی به نظر می‌رسد.

ایمنی:

از جمله تجهیزات ایمنی اف تایپ فیس لیفت می‌توان به ترمز خودکار و دستیار حفظ خودرو بین خطوط و 6 کیسه هوا در نسخه‌های کوپه اشاره کرد. شما می‌توانید با سفارش پکیج 450 پوندی به دستیار نقاط کور، هشدار ترافیک عقب و… دست پیدا کنید. هنوز این خودرو توسط یورو انکاپ تست نشده است.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 37

هزینه‌های مالکیت:

پیشرانه 8 سیلندر اف تایپ واضح است که از نظر مصرف سوخت در چه وضعیتی خواهد بود. به این ترتیب اگر طی یک سال به‌طور متوسط 20 هزار کیلومتر از خودرو استفاده کنید بیش از 2800 پوند را صرف هزینه بنزین آن خواهید کرد.

پورشه هم از این نظر تفاوت چندانی ندارد اما هزینه بنزین آن می‌تواند حدود 2590 پوند باشد؛ اما اگر سبک رانندگی تیز و اسپورتی داشته باشید مصرف سوخت خودروها بیشتر خواهد بود.

نظرات آزمایش‌کنندگان: استارت آرام خودرو با انتخاب حالت دینامیک رانندگی از یاد می‌رود. در این حالت شاهد تیزتر شدن دامپرها تطبیقی، سنگین شدن فرمان و تغییر پاسخ پدال گاز و گیربکس خواهید بود. حالت‌های اسپورت، بارانی، یخ و برف نیز وجود دارند.

پورشه 911

Porsche 911 vs Jaguar F Type 33

مدل پورشه 911 کررا 4S
قیمت (پوند) 98418
پیشرانه 6 سیلندر 3 لیتری توئین توربوی 444 اسبی
شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت (ثانیه) 3.2
مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر) 10.9
مالیات جاده‌ای سالانه (پوند) 465

 

اگر به دنبال یک خودروی اسپورت با قدرت حدود 450 اسب بخار باشید پورشه 911 همواره جزو گزینه‌های انتخابی خواهد بود. این خودرو گران‌تر از اف تایپ بوده اما بررسی دقیق‌تر هر دو نشان می‌دهد که رقیب خوبی برای یکدیگر هستند.

طراحی و مهندسی:

اولین چیز پیشرانه است. نیروگاه 6 سیلندر 3 لیتری 911 در نسل جدید آن به شدت بهبود یافته و قدرت 444 اسبی دارد. البته این خودرو از دو توربو استفاده کرده و نسبت به پیشرانه پرحجم‌تر جگوار از حجم کمتری سود برده است.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 39

این توربوها کمک می‌کنند گشتاور 530 نیوتون متری تولید شود که 50 واحد کمتر از جگوار می‌باشد.

این قدرت و گشتاور از طریق گیربکس 8 سرعته دوکلاچه به تمامی چرخ ها منتقل می‌شود. یک دیفرانسیل لغزش محدود الکترونیکی و سیستم هدایت گشتاوری نیز وجود دارد.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 42

دامپرهای تطبیقی نیز در نظر گرفته شده که با سیستم تعلیق چند اتصالی در عقب و مک فرسون در جلو همکاری می‌کنند. خودروی حاضر در تست همچنین از سیستم اگزوز اسپورت 1844 پوندی سود برده است. این خودرو همانند اف تایپ از متریال آلومینیومی و سبک‌وزن برای کاهش وزن خود استفاده کرده و با وزن 1565 کیلویی 178 کیلوگرم سبک‌تر از رقیب بریتانیایی می‌باشد.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 41

تجهیزات پورشه هم تقریباً مشابه جگوار بوده و از جمله آن‌ها می‌توان به حسگرهای پارک، کروز کنترل، صندلی‌های اسپورت و چرمی، چراغ‌های جلوی LED، ناوبری و… اشاره کرد. این خودرو به‌صورت استاندارد از صندلی‌های گرم شونده استفاده می‌کند چیزی که در جگوار با پرداخت هزینه بیشتر قابل‌دسترسی است. البته دوربین دنده‌عقب استاندارد اف تایپ هم در پورشه یک آپشن 464 پوندی می‌باشد.

با اینکه 911 به‌طور قابل‌توجهی گران‌تر است اما خودروی باکیفیت‌تری می‌باشد.

سواری:

دیگر نکته‌ای که قیمت بیشتر 911 را توجیه می‌کند سواری آن است زیرا فوق‌العاده می‌باشد. پرفورمنس خودرو برجسته است. هر دو خودرو کشش قابل‌توجهی دارند اما 911 امن‌تر حس شده و لانچ کنترل آن نیز باعث ثبت شتاب 3.2 ثانیه‌ای می‌شود که برای یک 911 عادی بسیار سریع است.

در دنده‌های بالاتر 911 کمی کندتر از اف تایپ است زیرا پیشرانه بوست خود را از دست می‌دهد؛ اما گیربکس این خودرو پاسخگوتر از جگوار بوده و پرفورمنس موردنیاز را سریعاً ارائه می‌کند. گیربکس 911 نرم بوده اما تعویض‌های سریع‌تری داشته و در حالت دستی نیز بهتر از جگوار عمل می‌کند. در کل ارتباط بهتری بین راننده و خودرو وجود دارد.

فرمان هم این حس را تقویت می‌کند زیرا ارتباطی‌تر و مستقیم است. فرمان جگوار هم عالی است اما پورشه چند پله بالاتر قرار داشته و پاسخ بهتر و توازن وزنی مناسب‌تری دارد. این خودرو از نظر چسبندگی و کنترل بدنه نیز در مرتبه بالایی قرار داشته و بنابراین با سرعت، دقت و پایداری بیشتری می‌تواند پیچ‌ها را رد کند.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 44

911 هر از گاهی سفت تر از اف تایپ حس می‌شود اما در کل خودروی راحتی است. مشکل بزرگ‌تر این است که صدای لاستیک در 911 بیشتر به کابین راه می‌یابد.

فضای بار و کابین:

میدان دید 911 برای چنین خودروی اسپورتی به‌طور سورپرایز کننده‌ای کاملاً خوب است و این امر در زمان مانور دادن بسیار به راننده کمک می‌کند. البته نسل جدید 911 از نظر ابعاد رشد کرده و هم‌اکنون همانند خودرویی بزرگ حس می‌شود و بنابراین باید به انتخاب فرمان پذیری عقب 1592 پوندی هم‌ فکر کنید.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 29

911 یک خودروی نسبتاً جادار نسبت به ماهیت خود است. در دماغه خودرو فضای 132 لیتری وجود داشته و طراحی 2+2 سنتی آن نیز به کمک افراد می‌آید. در بخش عقب هم یک فضای 264 لیتری دیگر با تا کردن صندلی‌ها به دست می‌آید که کل فضای بار را به 396 لیتر می‌رساند.

ایمنی:

پورشه به خاطر قابلیت اطمینان و کیفیت خود شناخته شده است. یورو انکاپ هنوز نسل جدید 911 را تست نکرده اما این خودرو از AEB سود برده و می‌توانید دستیار حفظ خودرو بین خطوط و پایش نقاط کور را نیز به‌صورت سفارش انتخاب کنید.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 21

چنین خودروهایی از نظر بیمه هزینه‌های بالایی دارند و بنابراین باید چنین چیزهایی را در نظر بگیرید.

هزینه‌های مالکیت:

نگهداری چنین خودروهایی هزینه‌بر خواهد بود. جدای از هزینه سوخت بالا باید به فکر افت قیمت نیز باشید. افت قیمت 911 بیشتر از جگوار خواهد بود.

Porsche 911 vs Jaguar F Type 41

نظرات آزمایش‌کنندگان:

هم‌اکنون حتی نسخه‌های عادی 911 نیز توربو شده‌اند و پیشرانه‌های آن‌ها سروصدای همیشگی را ندارند. وجود فیلتر ذرات بنزین نیز روی صدای تولیدی تأثیر دارد اما وجود سیستم اگزوز اسپورت باعث می‌شود وضعیت بهتری ایجاد گردد.

قضاوت نهایی

 

رتبه اول: پورشه 911

Porsche 911 vs Jaguar F Type 31

911 از جنبه‌های زیادی خیلی خوب است. این خودرو سریع‌تر از جگوار بوده و در بحث هندلینگ نیز دست برتر را دارد. 911 درگیر کننده تر و ارتباطی‌تر است و به همان اندازه نیز راحت می‌باشد. این خودرو از نظر سیستم اطلاعات سرگرمی، فضای بار و کابین و استفاده روزمره بسیار خوب عمل کرده و از نظر تکنولوژی نیز فوق‌العاده است. 911 گران‌تر بوده اما پرفورمنس، قابلیت‌ها و کیفیت آن باعث توجیه چنین فاصله‌ی قیمتی‌ای می‌شود. 911 هنوز هم پادشاه خودروهای اسپورت است.

 

رتبه دوم: جگوار اف تایپ

Porsche 911 vs Jaguar F Type 34

اف تایپ به‌روزرسانی مفیدی داشته است. در نسخه P450 V8 شاهد یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای رسیدن به یکی از با شخصیت‌ترین خودروهای اسپورت هستیم. بهبودهای صورت گرفته در زمینه تکنولوژی، راحتی و دینامیکی باعث شده جذابیت کلی اف تایپ افزایش یابد اما این خودرو هنوز هم به خوبی 911 نیست. این خودرو ارزش خوبی در برابر مبلغ پرداختی دارد.

سایر گزینه‌های در دسترس

تویوتا GR سوپرا Pro

قیمت: 54 هزار پوند

پیشرانه: 6 سیلندر 3 لیتری 335 اسب بخاری

Porsche 911 vs Jaguar F Type 50

خودروهای اسپورت پیشرانه جلو، دیفرانسیل عقب و دو نفره معدودی در بازار وجود دارند و سوپرا نمونه‌ای عالی برای این دسته است. این کوپه اسپورت پرفورمنس از پیشرانه بالانس شده و پرفورمنس خوبی سود برده اما ارزان‌تر و کم‌توان‌تر از جگوار است.

آئودی R8 V10 پلاس

قیمت: 80950 پوند

پیشرانه: 10 سیلندر 5.2 لیتری 602 اسب بخاری

Porsche 911 vs Jaguar F Type 51

با قیمت مشابه اف تایپ شما می‌توانید یکی از خودروهای اسپورت با بهترین پیشرانه را بخرید. این پیشرانه صدای فوق‌العاده‌ای داشته و باعث ایجاد پرفورمنس قابل‌توجهی می‌شود.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *