مقایسه خودروها

زشت‌ترین و زیباترین خودروهای ۱۰ سال اخیر

احتمالاً پیش از این درباره‌ی تناسب طلایی چیزهایی شنیده‌اند هرچند احتمالاً این عبارت چندان در صنعت خودرو به گوشتان نخورده است.

صادقانه باید گفت ما حالا اندکی کمتر از گذشته تحت تأثیر علم قرار می‌گیریم زیرا قبلاً خودروهای حاضر در این لیست را دیده و برخی از آن‌ها را تحسین کرده‌ایم. پیش از آنکه با جامعه علمی وارد مباحثه شویم باید عرض کنیم دست‌اندرکاران CarWow زمان زیادی را صرف تهیه این مطلب کرده‌اند اما بیایید بیشتر دراین‌باره توضیح دهیم.


به‌طور خلاصه باید گفت تناسب طلایی یک عبارت طولانی است که اساساً درباره زیبایی بکار می‌رود. با بکارگیری این عبارت علمی در فرم‌های هندسی نتیجه‌ای به دست می‌آید که ظاهراً از نظر انسان زیباتر خواهد بود.

ما می‌گوییم ظاهراً چون زیبایی امری نسبی و شخصی است؛ اما واضح است که برخی چیزها زیبایی بیشتری برای طیف گسترده‌ای از افراد خواهند داشت.


گروه CarWow از تناسب طلایی استفاده کرده و چند صد خودرو را بررسی کرده‌اند و البته این کار را از طریق علمی انجام داده‌اند تا زشت‌ترین و زیباترین خودروهای ۱۰ سال اخیر را معرفی کنند. شما در این نوشتار محصولات دماغه بزرگ ب‌ام‌و یا فراری را پیدا نخواهید کرد و اینجاست که می‌گوییم علم می‌توانست بهتر از این‌ها باشد…

زشت‌ترین خودروها

 

شماره ۵: فورد کوگا Vignale 2016

Ford Kuga 2016

علم فورد را دوست ندارد زیرا این تنها محصول فورد نیست که در میان زشت‌ترین خودروها قرار دارد! این خودرو اولین انتخاب از نظر زیبایی نیست اما خب خودروهای زشت‌تری هم در مقایسه با کوگا وجود دارند. برخی از آن‌ها حتی در بخش زیباترین خودروها وجود دارند!

 

شماره ۴: آئودی RS7 اسپورت بک ۲۰۱۵

Audi RS7 Sportback 2015
Audi RS7 Sportback 2015

واقعاً؟ چرا؟ همه با جلوپنجره بزرگ محصولات آئودی میانه خوبی ندارند اما خطوط جذاب بکار رفته در بدنه‌ی این خودرو اصلاً زشت نیستند.

 

شماره ۳: آئودی A1 اسپورت بک ۲۰۱۲

Audi A1 Sportback 2014
Audi A1 Sportback

واضح است که علم محصولات آئودی را هم دوست ندارد. A1 خودروی بسیار جذابی نیست اما در مقایسه با نسل اول نیسان جوک که در این لیست حضور ندارد خودروی بسیار زیباتری محسوب می‌شود.

 

شماره ۲: مرسدس-ای ام جی GLC 63 کوپه ۲۰۱۹

Mercedes-AMG GLC 63 S Coupe

درست است که افراد زیادی با کراس اوور کوپه‌ی مرسدس بنز مشکل‌ دارند اما تناسب طلایی تنها روی شکل‌ها کاربرد دارد نه روی نوشته‌ها. آیا این خودرو باید دومین خودروی زشت ۱۰ سال اخیر باشد؟ قضاوت با شما!

 

شماره ۱: فورد فیستا ST 2013

2013 Ford Fiesta ST
۲۰۱۳ Ford Fiesta ST

و بله به زشت‌ترین خودروی ۱۰ سال اخیر از نظر CarWow می‌رسیم. فیستا چیزهای دوست‌داشتنی زیادی دارد و اگرچه آن را نمی‌توان زیباترین هاچبک داغ بازار دانست اما گیرایی خاصی دارد؛ اما اگر این‌ها زشت‌ترین خودروهای ۱۰ سال اخیر از نظر علم باشند پس زیباترین‌ها چگونه خواهند بود؟!

زیباترین خودروها

 

شماره ۵: نیسان میکرا ۲۰۱۴

2015 Nissan Micra
Nissan Micra

واقعیت این است که تناسبات بکار رفته در میکرا کمی جذاب هستند؛ اما این خودرو شاید از نظر ما لیاقت حضور در چنین جایگاهی را نداشته باشد. هنوز هم به فکر فیستایی هستیم که زشت‌ترین خودرو شد!

 

شماره ۴: تویوتا کرولا ۲۰۱۹

Toyota Corolla 2019

کرولا ۲۰۱۹ تازه‌نفس خودرویی است که همانند میکرا از تناسبات خوبی برخوردار بوده و غیر جذاب نیست؛ اما همین چیزهاست که در دنیای ریاضیات تناسبات طلایی تفاوت ایجاد می‌کند. شما ظاهر کرولا را به سوپرا ترجیح می‌دهید؟!

 

شماره ۳: اوپل/واکسهال موکا ۲۰۱۶

Opel Mokka

و اینجاست که علم به‌طور کامل از ریل خارج می‌شود. واکسهال موکا، اوپل موکا یا بیوک انکور و یا هر اسم دیگری که می‌خواهید روی این خودرو بگذارید مهم نیست زیرا این کراس اوور کامپکت فاصله بین محوری کوتاه، اورهنگ های نه چندان جالب و خط کمر بالایی دارد که باعث می‌شود موکا جزو زیباترین خودروها نباشد اما خب مثل اینکه علم نظر دیگری دارد!

 

شماره ۲: فولکس‌واگن آپ ۲۰۱۱

Volkswagen Up! 5 door
Volkswagen Up! 5 door

تناسبات ریاضی بازهم در این فولکس‌واگن کوچک دیده می‌شوند. تقارن طراحی زیادی در مدل‌های اولیه آپ وجود داشته اما علم نفهمیده که تقارن تنها بخشی از آن چیزی است که باعث زیبایی می‌شود. اگرچه آپ در جایگاه دوم این لیست قرار داشته اما دومین خودروی زیبای ۱۰ سال اخیر نیست ولی صبر کرده و خودروی شماره ۱ را ببینید تا تعجبتان کامل شود!

 

شماره ۱: اسمارت فورتو کابریو ۲۰۱۶

Smart ForTwo Cabrio
Smart ForTwo Cabrio

با توجه به مطالعه CarWow، این خودرو ۹۸.۸۳ درصد با تناسب طلایی هماهنگی دارد. به این ترتیب اسمارت فورتو کابریو ۲۰۱۶ زیباترین خودروی ۱۰ سال اخیر است. داج چلنجر، استون مارتین ونتیج، شورولت کوروت، آلفارومئو جیولیا و… هیچ‌کدام نتوانسته‌اند به جایگاه اسمارت برسند! اسمارت خودروی زشتی نیست اما فرسنگ‌ها با بهترین بودن از این نظر فاصله دارد…

 

منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. بایستی پیکان رو این برنامه برای تحلیل می دادند احتمالا تناسب اجزای اون امتیاز کاملا ۱۰۰ رو ۱۰۰ کسب می کرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن