سورن توربو بخریم یا دنا؟

سورن و دنا

اینستاگرام دناروید

برای خیلی از مصرف کنندگان انتخاب در بازه سدان های خانوادگی تولید داخل، به دلیل شباهت مشخصات تولیدی برخی از محصولات ارائه شده از سوی تولیدکننده داخلی، کار دشواری است.امروز قصد داریم  بین خودروی سمند سورن توربو جدید و خودروی دنا، از نظر طراحی، مشخصات فنی، امکانات رفاهی، کیفیت و بازار دست دوم را داریم تا گزینه بهتر را معرفی کنیم.

سورن توربو بخریم یا دنا؟

سورن و دنا

مشخصات فنی

دنا و سورن هر ۲ از یک پلت فرم مشترک که پلت فرمی مشترک با سمند نیز است بهره می‌برند. دنا از یک موتور با کد EF7 که حجمی معادل ۱۶۴۶ دارد، بهره می‌برد که قادر است حداکثر قدرتی معادل ۱۱۵ اسب بخار و حداکثر گشتاوری معادل ۱۵۵ نیوتون متر را از طریق یک گیربکس ۵ سرعته دستی به محور جلو منتقل کند و در زمان ۱۲ ثانیه از حالت سکون به مرز ۱۰۰ کیلومتر برسد.

در آن سو، سمند سورن با همان موتور EF7 ولی مجهز به سیستم توربو شارژ و خنک کننده، قادر است تا قدرتی معادل ۱۵۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۲۱۵ نیوتون متر را در دور ۲۲۰۰ تا ۴۸۰۰ در اختیار راننده قرار دهد و با این مشخصات و با همان گیربکس دستی ۵ دنده، سورن توربو تنها ۱۰ ثانیه لازم دارد تا از حالت سکون به مرز ۱۰۰ کیلومتر برسد و حداکثر سرعت ۲۰۵ کیلومتر را به ثبت برساند که سریع ترین خودروی تولید داخل است.

با این مشخصات برتری در قسمت مشخصات فنی، به دلیل بهره بردن سورن  جدید از توربو شارژ، با این خودرو است.

طراحی

قطعا طراحی ظاهری خانواده سمند برای خیلی از افراد و مصرف کنندگان، یکنواخت و به دور از جذابیت و شاید حتی خسته کننده شده باشد. با اینکه سورن فیس لیفتی از سمند است ولی باز هم شباهت بسیار زیادی با نسخه اولیه سمند چه از نمای جلو و پشت و چه از نمای جانبی دارد.

از این رو مشتریانی که از ظاهر یکنواخت سمند خسته شده‌اند قطعا به دنبال خرید دنا، با ظاهری به نسبت متفاوت از سمند و با طراحی پوزه جدید و زیبا در مقایسه با سایر خودروهای خانواده سمند هستند. بنابراین در طراحی خارجی، دنا به دلیل تغییرات عمده که در جلو و عقب داشته و استفاده از چرا‌غ‌ها با طراحی جدید در جلو، از یکنواختی طراحی محصولات سمند دور شده و نمره بهتری در این بخش به خود اختصاص می‌دهد.

امکانات رفاهی

هر دو خودرو، جزو لوکس ترین خودروهای تولید داخل هستند. سورن توربو امکاناتی نظیر سیستم تهویه اتوماتیک، فرمان با کلیدهای کنترلی، صندلی های جلو با قابلیت تنظیم پشتی برقی، شیشه های سولار و سیستم صوتی جدید و آینه های جانبی برقی با قابلیت جمع شوندگی اتوماتیک و … از جمله تجهیزات سورن به حساب می آیند. در مقابل دنا با داشتن امکاناتی بیشتر نظیر صندلی های جلو برقی ۶ جهته، کروز کنترل و سیستم مالتی مدیا لمسی ۷ اینچی با رهیاب از سورن لوکس تر به حساب می آید. در این میان نباید فراموش کرد که جای پای سرنشینها در خودرو سورن بازتر از دنا می باشد.

سخن آخر…

انتخاب بین این ۲ خودرو، مستلزم انتخاب بین داشتن خودرویی لوکس‌تر در کنار پیشرانه ضعیف‌تر یا داشتن خودرویی با پیشرانه قدرتمندتر ولی امکانات رفاهی کمتر است. کسانی که به دنبال طراحی به روزتر و جذاب‌تر و امکانات رفاهی بیشتر و طراحی داخلی جذاب‌تر هستند دنا انتخاب بهتری خواهد بود ولی کسانی که به دنبال یک خودرو با پیشرانه قوی‌تر و شتاب و سرعت بیشتر که البته در کنار امکانات رفاهی نسبتا مناسب، گزینه کاملی برای خود است، سورن توربوی جدید گزینه بهتری می‌تواند باشد.

مدل خودرو

قیمت

سمند سورن توربو جدید

۱۱۱.۰۰۰.۰۰۰

دنا

۱۱۱.۰۰۰.۰۰۰

 

منبع

فروشگاه دناروید

برگشت به بالا
اخبار خودرو | مقالات خودرو | فروشگاه دناروید
x کارایی بهتر در اپلیکیشن دانلود برنامه