اخبار خودرو

صنعت خودروسازی دنیا به کدام سو می‌رود؟

روزانه اخبار جدیدی از صنعت خودروسازی در اقصی نقاط دنیا به گوش می رسد که همه آن ها اشاره به ریز و درشت این صنعت استراتژیک دارند. صنعتی که جایگاه بالایی در میان صنایع اصلی داشته و به نوعی یک مکمل برای بسیاری از صنایع دیگر نیز به شمار می آید اما آینده این صنعت چه خواهد بود؟
گسترش روز افزون خودروها در خیابان ها و همچنین قدرتمندتر شدن خودروسازان در نقاط مختلف دنیا باعث شده است تا سالانه شاهد آمارهای مختلف از این صنعت بزرگ باشیم. آمارهایی که نشان می دهد خودروها تا چه اندازه به داخل زندگی ما نفوذ کرده اند و تا کجا قرار است این نفوذ ادامه داشته باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خودروکار، به تازگی گزارشی از سوی موسسه اولر هرمس منتشر شده است که صنعت خودروسازی 8 قدرت اول دنیا را بررسی کرده و آینده ای را برای آن ها ترسیم کرده است. در ادامه نگاهی به این گزارش خواهیم داشت تا چشم انداز بهتری نسبت به وضعیت خودروسازی در دنیا داشته باشیم.

چین؛ تکنولوژی جدید، چالش قدیمی
بزرگترین بازار خودرو دنیا در سال 2018 با رشد 3.2 درصدی روبرو خواهد بود و برای سال 2019 پیش بینی می شود که سالانه 30 میلیون دستگاه خودرو در آن به فروش برسد. با توجه به قوانین تازه وضع شده در چین و همچنین سختگیری در مورد خودروهای آینده به نظر می رسد که سرعت رشد خودروسازی در این کشور متوسط باشد و بیشتر فروش در شهرهای کوچک و مناطق روستای اتفاق بیافتد. همچنین بازار خودروهای دست دوم در این کشور تا سال 2020 به 24 میلیون خودرو در سال خواهد رسید که آمار فروش خودروی جدید را کاهش می دهد. همچنین در آینده نزدیک مجموعه ای از خودروهای برقی نیز به بازار عرضه خواهد شد که با حمایت دولت احتمالا جایگاه خوبی را پیدا خواهد کرد. دولت یارانه های 23 درصدی برای این گونه خودروها در نظر گرفته است.
فرانسه؛ رشد قابل قبول
بهبود شرایط اقتصادی در این کشور باعث افزایش فروش 4 درصدی خودرو شده است و پیش بینی ها نشان می دهد که میزان فروش در سال 2018 با رشد 2 درصدی همراه باشد و 2 میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو جدید به فروش برسد. تولیدکنندگان فرانسوی و تامین کنندگان همچنان وضعیت اقتصادی خود را نگه داشته اند. تامین کنندگان فرانسوی نیز در سال ها و ماه های اخیر تلاش زیادی برای ایجاد همکاری های مشترکی در زمینه خودروهای خودران و مرتبط انجام داده اند. در جولای سال 2017 نیز دولت فرانسه اعلام کرد تا سال 2040 تردد خودروهای دیزلی و بنزینی ممنوع می شود. میزان فروش خودروهای برقی در سال 2017 فرانسه نشان می دهد که 20 هزار دستگاه تنها در شش ماه اول سال به فروش رفته اند.
آلمان؛ حل مشکلات آلاینده و دیزل
بدون شک یکی از کشورهای قدرتمند در حوزه خودروسازی، آلمان است. البته آلمان در طول سال های اخیر با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم کرده است که همین موضوع باعث شده تا کمی نسبت به قدرت آن شک و تردید ایجاد شود. طبق پیش بینی های انجام شده به نظر می رسد که رشد این خودروساز در سال جاری میلادی 1.7 درصد باشد. انعطاف خودروسازان آلمانی برای رفتن به سراغ دیگر سوخت ها غیر از موارد دیزلی نشان از آن دارد که این کشور می تواند همچنان خودروسازی سودهی داشته باشد. آن ها همچنین پیشروترین کشور در زمینه تحقیقات بازار و توسعه محصولات هستند به طوری که طی سال 2015 میلادی 37 میلیارد دلار خرج موارد تحقیقات کردند. میزان فروش خودروهای الکتریکی در آلمان با رشدی خارق العاده 115 درصد نسب به سال های گذشته افزایش یافت و در سال 2017 بیش از 50 هزار دستگاه خودرو الکتریکی در این کشور به فروش رفت.
هند؛ موتورها روشن می شود
یکی از کشورهایی که در صنعت خودرو بالاترین سرعت پیشرفت را دارد بدون شک هند است. پیش بینی می شود که در سال 2018 نزدیک به 13.5 درصد رشد در فروش خودرو در این کشور وجود داشته باشد و میزان فروش به 4 میلیون و 500 هزار دستگاه برسد. افزایش فروش های کوتاه مدت و همچنین وضع برخی قوانین جدید باعث شد تا قیمت خودرودر سال 2017 در این کشور کاهش داشته باشد. دولت بر روی گسترش زیرساخت ها سرمایه گذاری زیادی داشته و همچنین جمعیت جوان این کشور به دنبال خودرو هستند، این دو دلیل باعث شده تا آینده خودروسازی هند روشن باشد. با این حال هند کشوری است که با مشکلات عدیده در زمینه زیرساخت هایانرژی مواجه است و به همین سبب خودروهای الکتریکی در سبد این کشور جایی ندارند. همچنین مشکلات نبود خلاقیت و واحدهای تحقیق و توسعه از مهمترین معایب این کشور به شمار می آیند.
ایتالیا؛ در لاین سبقت
سریعترین آمار پیشرفت خودروسازی در غرب اروپا متعلق به ایتالیا است. صنعت خودروسازی این کشور در سال 2017 با رشد 7 درصدی همراه بود و پیش بینی می شود رشد بازار ایتالیا در سال 2018 نزدیک به 5 درصد باشد و میزان فروش به 2 میلیون و 300 هزار دستگاه خودرو برسد. آمارهای مربوط به ایتالیا نشان میدهد که این کشور وضعیت مناسبی برای پشرفت در آینده نزدیک دارد و تنها نیاز به برخی حمایت ها از سوی دولت احساس می شود. از نظر تحقیق و توسعه این کشور در جایگاه مناسبی قرار ندارد چرا که تنها 5 میلیارد دلار برای این موضوع اختصاص داده است و این در مقایسه با بودجه آلمان عددی ناچیز به حساب می اید. همچنین گسترش زیرساخت های الکتریکی و شارژ در ایتالیا احساس می شود تا خودروهای الکتریکی نیز بخشی از این بازار شوند.
ژاپن؛ همه چیز امن و امان
بعد از سال ها مشکل در وضعیت فروش خودروهای ژاپنی در سال 2017 رشد 2 درصدی در این بازار دیده شد و پیش بینی می شود این عدد در سال 2018 نزدیک به 0.2 درصد باشد و تعداد خودروهای فروخته شده به 5 میلیون دستگاه در سال برسد. بهبود وضعیت اقتصاد جهانی و همچنین قدرت گرفتن ین در سال های اخیر باعث شده تا میزان صادرات ژاپنی ها بیشتر از گذشته شود. همچنین باید این نکته را بگوییم که تولیدکنندگان ژاپنی سودده ترین خودروسازان دنیا به حساب می آیند و سرمایه گذاری های بسیار عظیمی نیز بر روی موارد مختلفی از جمله تحقیق و توسعه بازار دارند که عدد آن به 30 میلیارد دلار می رسد و همچنین آمار 2000 ابداع جدید خودرویی در سال در اختیار ژاپنی هاست که در این زمینه تنها آلمانی ها از آن ها بالاترند. میزان خودروهای برقی نیز در بازار ژاپن نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته در این حوزه خیلی جالب نیست و نیاز دارد تا بهبود یابد.
انگلستان؛ در سراشیبی
بعد چند سال رشد جالب و قوی اما  زمان  سقوط برای خودروسازان انگلیسی نیز فرا رسیده است. میزان فروش این کشور در سال گذشته کاهش 5 درصدی داشته  است و امسال پیش بینی می شود این عدد به 6 نیز برسد تا تعداد خودروهای فروخته شده  2 میلیون و 800 هزار دستگاه شود. همچنین مشکلات مختلفی مانند برگزیت و خودروهای دست دوم باعث شده تا بازار خودروهای انگلستان دچار چالش شوند. با توجه به اینکه نیمی از خودروهای ساخته شده در انگلستان به سطح اروپا صادر میشوند اما قسمت تحقیق و توسعه در این کشور تنها هزینه 1 میلیارد و 800 میلیون دلار را داشته که کمترین عدد در میان همه خودروسازان اروپا است. با این حال با تصمیمات دولت مبنی بر ممنوعیت خودروهای دیزلی و بنزینی تا سال 2040 به نظر می رسد که میزان فروش خودروهای الکتریکی و همچنین زیرساخت های لازم در این کشور با سرعت بیشتری ادامه یابد.
بازار آمریکا؛ منفی اما خوب
با تغییرات گسترده ای که در بازار این کشور در حال رخ دادن است انتظار می رود تا شاهد سقوط 1.8 درصدی این کشور در سال 2018 و رسیدن میزان فروش به 17 میلیون خودرو باشیم. تغییرات مختلفی در قوانین این کشور به وجود امده است که میزان فروش خودرو را کاهش می دهد در ضمن فشار زیاد خودروهای دست دوم بر بازار خودروهای نو نیز در حال افزایش است. با این حال آمریکا همچنان به عنوان پیشرو در زمینه خلاقیت های خودرویی حرکت می کند و در زمینه ابداعات باتری پیشرفت های خوبی داشته است. آن ها 16 میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و توسعه داشته اند. حمایت های دولت کمتر از حد معمول است و به همین دلیل سرعت افزایش زیرساخت ها در آمریکا به شدت پایین است و نیاز به شبکه شارژ پیشرفته تری در آن احساس می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *