موتور سیکلت و دوچرخه

صنعت 40 ساله تولید موتورسیکلت در خطر تعطیلی قرار دارد

ایرنا/ عضو هیات مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران گفت: مصوبه دولت مبنی بر تولید موتورسیکلت به ازای اسقاط مدل های فرسوده، سبب شده است این صنعت چهل ساله امروز با خطر تعطیلی روبرو شود.

«ابوالفضل حجازی» افزود: زندگی هفت تا 12 هزار خانوار با صنعت تولید موتورسیکلت گره خورده که در 6 ماه گذشته به دلیل جلوگیری از تولید این محصول حقوق نگرفته اند.
وی یادآور شد: هیات وزیران پارسال مصوب کرد به ازای تولید هر دستگاه خودرو و موتورسیکلت باید یک دستگاه خودرو یا موتورسیکلت اسقاط شود؛ مصوبه ای که از آغاز امسال خودروسازان از اجرای آن معاف شدند، اما برای موتورسیکلت سازان همچنان باقی است.
به گفته این مقام صنفی، برپایه مصوبه 2 هفته پیش هیات وزیران، مقرر شد تا همانطور که اسقاط خودروها برای خودروسازان یک سال به تعویق افتاده، در مورد موتورسیکلت نیز چنین مصوبه‌ ای عملیاتی شود، اما هنوز این مصوبه ابلاغ نشده است.
حجازی یادآور شد: مباحث مطرح شده در برخی رسانه ها درخصوص وجود 10 میلیون دستگاه موتورسیکلت فرسوده در کشور دروغ محض است.
وی اظهار داشت: هفت تا 12 هزار نفر بطور مستقیم در این صنعت اشتغال به کار دارند که با احتساب پیک های موتوری، صنف تعمیرات و خدمات پس از فروش، قطعه سازان و غیره به بیش از 300 هزار نفر می رسد.

عضو هیات مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران گفت: در تهران کمتر از 2 میلیون دستگاه موتورسیکلت وجود دارد و در خوشبینانه ترین حالت همزمان 500 هزار دستگاه موتور در پایتخت در حال ترددند.
وی بیان داشت: مدل تولیدی 70 درصد موتورهای مورد استفاده در تهران برای سال های 95 تا 97 است که انژکتوری بوده و از استانداردهای روز برخوردارند، اما بیشتر موتورهای فرسوده در شهرهای کوچک و روستاها تردد می کنند که هیچ خطر آلایندگی زیست محیطی ندارند.
حجازی ادامه داد: این انجمن با اسقاط موتورسیکلت در قبال تولید موتورهای جدید مشکلی ندارد، اما از زیرساخت های لازم برای تحقق این مهم برخوردار نیستیم؛ با این وجود، مصوبه پارسال هیات وزیران سبب شد تا از حدود 6 ماه پیش کارخانجات تولیدی تعطیل شوند.
وی‌ با بیان اینکه هیچ دستگاهی متولی اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده در کشور نیست، گفت: اگر دولت یک دستگاه متولی معرفی کند، آمادگی داریم تا همه برگه‌های اسقاط موتورسیکلت‌ها را خریداری کنیم، زیرا از 6 ماه پیش هیچ موتورسیکلتی در کشور تولید نشده است.
این مقام صنفی گفت: این روزها سازمان حفاظت محیط زیست به ترمزی مقابل تولیدکنندگان موتورسیکلت تبدیل شده، به طوری که در سال 95 بحث خروج موتورهای کاربراتوری از تولید، در سال 97 تولید موتورهای انژکتوری و در سال 97 بحث استاندارد یورو4 موتورها و پس از آن تولید موتورهای برقی را مطرح کردند و این مسائل به کاهش 80 درصدی تولید موتور در کشور انجامید.
وی افزود: به نظر می رسد امروز برخی با پیش کشیدن مسائل زیست محیطی و فراهم نبودن زیرساخت های اسقاط در تولید موتورسیکلت، به دنبال ضربه زدن به این صنعت هستند؛ اتفاقی که مشابه آن را در صنعت کفش، نساجی و غیره شاهد بودیم.

** کاهش شدید واحدهای تولیدکننده موتورسیکلت
حجازی اضافه کرد: صنایع تولیدکننده موتورسیکلت از 200 واحد در سال های گذشته، اکنون به تنها 24 واحد کاهش یافته و به نظر می رسد برخی با بهانه های واهی به دنبال جایگزینی واردات به جای تولید موتورسیکلت در داخل هستند.
وی گفت: اکنون تولید هر دستگاه موتورسیکلت در داخل بطور متوسط بین 300 تا 500 دلار ارزبری دارد، در حالی که برای واردات هر موتور دستکم چهار هزار دلار نیاز است.
عضو هیات مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران خاطرنشان کرد: تاکید این انجمن اجرایی شدن قانون است؛ یعنی باید تردد موتورسیکلت های با عمر بیش از هشت سال در شهرها ممنوع باشد و این انجمن آماده خرید برگه های اسقاط است.
وی به طرح این پرسش پرداخت وقتی صنعت موتورسیکلت از زیرساخت مدنظر ستاد اسقاط برخوردار نیست، مجوز اسقاط برای آن صادر نشده و 6 ماه است به همین دلیل واحدهای تولیدی را تعطیل کرده اند، آیا دسیسه ای در کار نیست؟
حجازی یادآور شد: تولید موتورسیکلت در 6 ماه گذشته به کمتر از 20 هزار دستگاه رسیده و در کارخانجات نیز فضای کافی برای دپوی آنها وجود ندارد.
وی در پاسخ به ایرنا درخصوص 42 مدل موتورسیکلتی که 12 شهریورماه امسال به دلیل رعایت نکردن استانداردهای 25 گانه با توقف تولید مواجه شدند نیز گفت: اکنون 30 مدل از این موتورها تولید نمی شود، همچنین برخی از آن موتورها در آن زمان در مرحله تست بودند، اما اکنون مشکل استاندارد همه آنها برطرف شده است.
به گفته این مقام صنفی، اگر سازمان ملی استاندارد مسئول تایید گواهی های زیست محیطی است، اکنون چرا سازمان حفاظت محیط زیست مقابل تولیدکنندگان قرار گرفته و در کار تولید اخلال ایجاد کرده است؟ امروز محیط زیست از این صنعت درخواستی فراتر از قانون دارد.

** کاهش شدید تولید موتورسیکلت
وی تصریح کرد: در یک دهه گذشته، سالیانه بین 500 تا 800 هزار دستگاه موتورسیکلت در کشور تولید می شد که از سال 86 به سالیانه 130 هزار دستگاه و 10 ماهه امسال به کمتر از 50 هزار دستگاه کاهش یافته است، با این حال قیمت آن دستخوش تغییرات آنچنانی نشده است.
حجازی بیان داشت: یکی از مهمترین دلایل کاهش اقبال مردم به خرید موتورسیکلت را کاهش قدرت خرید آنان عنوان کرد.
وی در پایان بار دیگر تاکید کرد: باید تولید کارخانجات در شرایط حساس کنونی ادامه یابد و علاوه بر آن قانونگذار برای اسقاط موتورسیکلت به تولیدکنندگان فرصت قانونی بدهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *