جمعه , آذر ۲۳ ۱۳۹۷
صفحه اصلی / نکات فنی دنا / مشکل چشمک زدن چراغ سقفی دنا حین حرکت

مشکل چشمک زدن چراغ سقفی دنا حین حرکت

خیلی از مالکین خودروهای دنا و دنا پلاس با مشکل چشمک زدن چراغ سقفی حین حرکت برخورد داشته اند که لازم دیدیم توضیحاتی مختصر خدمت کاربران دناروید ارائه نماییم.

چشمک زدن چراغ سقفی در واقع نشانگر باز بودن یکی از درهای خودرو می باشد که البته شامل در صندوق عقب و یا در محفظه موتور نیز می باشد. چنانچه از بسته بودن همه درها اطمینان حاصل نمودید اما همچنان چراغ سقفی حین حرکت چشمک می زند نشان از خرابی میکروسوئیچ قفل یکی از درهاست.

میکروسوئیچها عملکردی بسیار ساده دارند اما کیفیت پایین ساخت و آسیب پذیری آنها نسبت به رطوبت، کارکرد آنرا مختل می نماید.

این میکرو سوئیچها دو حالت باز و بسته دارند (در باز و در بسته) خرابی آنها و یا گیر کردن سوئیچ در حالت باز یا بسته می تواند منجر به نشانه های مختلف شود. اگر در حالت بسته خراب شود با باز کردن در خودرو چراغ سقفی و چراغ لادری  روشن نمی شود اما اگر در حالت باز خراب شود (اتصالی در حالت باز) منجر به چشمک زدن چراغ سقفی می گردد.

خرابی میکروسوئیچ حتی می تواند از قفل شدن در خودرو ممانعت به عمل آورد بصورتی که اگر در را با ریموت قفل کنید مجددا درها باز می شوند.

گاهی نیز پیش می آید که این عملگرهای معیوب بعد از گذشت مدت زمانی به حالت عملکرد طبیعی باز می گردند و مشکل رفع می گردد (شاید بخاطر رطوبت) البته هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره خراب نشوند.

در مواردی نیز  با باز کردن سر باتری و با شوک ایجاد شده ، میکروسوئیچها به روال عادی کار باز می گردند اما توصیه ما بر این است که قطعات معیوب را تعویض نمایید و در هنگام شستشوی خودرو  آب را هیچگاه با فشار لای درها نگیرید.

 

به اشتراک گذاشتن این نوشته

این مطالب را نیز ببینید!

مشکی کردن پشت پلاک دنا LX

یکی از علاقمندیهای خودروسوارها ایجاد تغییرات در خودرو برای جذابیت بیشتر و رخنمایی آن می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *