مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟

سوپر اسپرت

کسی نیست که در دنیای ماشین‌ها و این صنعت پر جنب‌وجوش سیر کند و عاشق قدرت و در اصطلاح، اسب بخار نباشد. قدرتی که در بحث فنی، تعیین‌کننده خیلی چیزها ازجمله، سرعت نهایی و شتاب است.

اما مسئله‌ای که دراین‌بین، کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد، بحث بهینه‌تر بودن مصرف سوخت خودرو است. همه دنبال این هستند که خودروی موردنظرشان چند اسب بخار قدرت دارد، شتاب صفرتا صد آن چند ثانیه است و یا بالاترین سرعتی که می‌تواند برود چقدر است. کمتر کسی است که در مقایسه با این اعداد و ارقام جذاب، به مصرف سوخت خودرو نیز توجه داشته باشد.

ابر خودروهایی مانند بوگاتی، فراری یا لامبورگینی، چقدر در مصرف سوخت خود بهینه هستند؟

مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟
دوج چلنجر SRT Demonخودروی مسابقه‌ای و خیابانی دوج که با موتور ۶.۲ لیتری ۸ سیلندر خود و با استفاده از توربوشارژ، می‌تواند ۸۴۰ اسب بخار قدرت را به زیر پای راننده خود منتقل کند. ابرخودروی آمریکایی که شرکت دوج، قدرت آن را روی عدد ۸۰۸ اسب بخار محدود کرده و با این قدرت، مصرف سوخت آن به عدد ترکیبی ۱۳.۸۰ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر رسیده است.

مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟
بنتلی کانتیننتال GTاگرچه نباید سریع‌ترین خودروی بنتلی را تنها از روی سرعت آن سنجید اما موتور ۱۲ سیلندر این خودروی فوق لوکس می‌تواند تا سرعت ۳۳۳ کیلومتر بر ساعت را برای راننده خود تأمین نماید. کانتیننتال، باوجود استفاده از موتور حجیم و قدرتمند در کنار امکانات لوکس خود در داخل کابین، مصرف سوخت ترکیبی ۱۵.۶۸ لیتری را برای خود ثبت کرده است.

مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟
مک لارن سناآخرین شاهکار این شرکت بریتانیایی، خودرویی است که می‌تواند حرفان خود را به‌راحتی شکست دهد. سنا، با موتور ۸ سیلندر خود و استفاده از توربوشارژ دوقلو، می‌تواند به‌سرعت نهایی ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت برسد. همچنین، اگر راننده این ابرخودرو، قصد راندن آن با سرعت معمولی را داشته باشد، مصرف سوخت سنا به عدد بسیار عالی (با توجه به موتور)،۸.۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد رسید.

مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟
فراری ۸۱۲ سوپرفستابرخودروی جذاب اسب پرنس ایتالیا، می‌تواند با موتور حجیم ۱۲ سیلندر خود،۷۸۹ اسب بخار قدرت تولید کرده و به‌سرعت نهایی ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت برسد. البته باوجود شتاب صفرتا صد فوق‌سریع ۲.۹ ثانیه‌ای ۸۱۲ و استفاده کردن فراری از آئرودینامیک فعال (active) و غیرفعال (passive)، برای بالابردن ضریب آئرودینامیک، مصرف سوخت این فراری به عدد بالای ۱۸.۰۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد.

مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟
استون مارتین DBSموتور تنفس طبیعی ۱۲ سیلندر (V12) این استون مارتین را می‌توان یک موتور بی‌رحم دانست.DBS، هم ظاهر و طراحی جذابی دارد و هم در داخل آن از فن‌آوری‌های مدرن و به‌روزی استفاده‌شده است. سرعت نهایی آن نیز مانند مک لارن سنا و فراری ۸۱۲، به عدد ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد؛ اما مصرف سوخت آن، کمی از سنا بالاتر بوده و ۸.۷۱ لیتر در صد کیلومتر اعلام‌شده است.

مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟
پورشه ۹۱۱ GT2 RSبر اساس اطلاعات خود شرکت پورشه، سرعت نهایی ۹۱۱، روی عدد ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت خواهد ایستاد. ابرخودروی آلمانی که باوجود داشتن ۶ سیلندر، مصرف سوخت ترکیبی آن،۱۳.۸۴ لیتر در هر صد کیلومتر است. مصرف سوختی که در مقایسه با ۸.۴ لیتر خودرویی مانند مک لارن سنا ۸ سیلندر، عدد بالایی به نظر می‌رسد.

مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟
شورلت کوروت ZR1ابرخودروی معروف کوروت که همیشه هم به خاطر طراحی جذاب و هم موتور قدرتمندی که صدای یک هیولا را از خود تولید می‌کند، شناخته‌شده است. خودرویی که با موتور ۶.۲ لیتری ۸ سیلندر خود و استفاده از سوپرشارژ، یک هنر متحرک برای این شرکت خودروساز آمریکایی، محسوب می‌شود. شورلت کوروت با استفاده از این موتور و در کنار تولید گشتاور بسیار بالا، مصرف سوخت ۱۱.۷۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر را به ثبت رسانده است.

مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟
فورد جی تیفورد جی تی، درست مانند پورشه GT2 RS، یک خودروی ۶ سیلندراست. خودرویی که با ۳.۵ لیتر حجم موتور و استفاده از توربو دوقلو، می‌تواند ۶۴۷ اسب بخار قدرت تولید کرده و راننده خود را به‌سرعت نهایی ۳۴۷ کیلومتر بر ساعت برساند. اگر راننده فورد جی تی، در تمام طول مسیر خود پای خود را تا آخر روی پدال گاز قرار ندهد، مصرف سوخت این ابرخودرو به عدد ۱۶.۸۰ لیتر در هر صد کیلومتر خواهد رسید.

مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟
لامبورگینی اونتادور SVJیک شاهکار دیگر از گاو خشمگین ایتالیا که با استفاده از موتور تنفس طبیعی ۶.۵ لیتری ۱۲ سیلندر خود، می‌تواند ۷۷۰ اسب بخار قدرت و ۷۲۰ نیوتون متر گشتاور تولید نماید. سرعت نهایی اونتادور SVJ نیز به عدد ۳۴۹ کیلومتر بر ساعت می‌رسد؛ اما مصرف سوخت این ابرخودروی ایتالیایی بسیار بالا بوده و ۲۱.۳۸ لیتر در هر صد کیلومتر است.

مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟
بوگاتی شیرون اسپرتابرخودروی نام آشنایی که با موتور ۸ لیتری ۱۶ سیلندر (W-16) خود، می‌تواند تا ۱,۵۰۰ اسب بخار قدرت و ۱,۶۰۰ نیوتون متر گشتاور تولید نماید. پس باید مصرف سوخت این هیولای بوگاتی عدد بالایی باشد. شیرون با مصرف سوخت ترکیبی مانند اونتادور SVJ، عدد ۲۱.۳۸ لیتر در هر صد کیلومتر را برای خود ثبت کرده است.

برای مقایسه، بهتر است بدانید که مصرف سوخت ترکیبی بوگاتی ویرون،۲۳.۵۲ لیتر در صد کیلومتر است. به‌طوری‌که ویرون می‌تواند باک ۱۰۰ لیتری خود را با سرعت نهایی خود، تنها در عرض ۱۲ دقیقه ببلعد./چرخان
مصرف سوخت سریع ترین خودروهای جهان چقدر است؟
منبع
برگشت به بالا