نقد، بررسی و معرفی خودرو

معایب پژو ۴۰۵ اس ال ایکس

پژو ۴۰۵ اس ال ایکس ، فیس لیفت پژو ۴۰۵ جی ال ایکس است. اما خودرو پژو ۴۰۵ SLX دارای معایب مختلفی است که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

خودروسازان داخلی طی دهه‌های گذشته همواره محصولات قدیمی خود را به همراه تغییرات ظاهری به عنوان یک محصول جدید روانه بازار کردند که خودرو پژو ۴۰۵ اس ال ایکس نیز یکی از این محصولات محسوب می‌شود.

شرکت ایران خودرو سعی کرد با ظاهری جدید به همراه یک موتور تازه نفس‌تر بار دیگر سدان قدیمی خود را احیا کند. پژو ۴۰۵ SLX از سال ۱۳۸۸ به بازار عرضه شد. البته این خودرو دارای معایب متعددی است که همین موضوع باعث شد طی سال‌های اخیر مشتریان به سراغ خرید مدل جی ال ایکس معمولی بروند. در ادامه قصد داریم شما را با معایب پژو ۴۰۵ اس ال ایکس آشنا کنیم.

معایب پژو ۴۰۵ اس ال ایکس

پایین بودن کیفیت ساخت

پژو 405 اس ال ایکس

از یکی از عیب‌های مشترک خودروهای داخلی طی ۲۰ سال گذشته می‌توان به کیفیت پایین ساخت آنها اشاره کرد که پژو ۴۰۵ اس ال ایکس نیز از این قاعده مستثنی نیست. کابین این خودرو متشکل از پلاستیک خشک و بی‌کیفیت است که به همین دلیل پس از مدت کوتاهی صداهای عجیبی از کابین شنیده می‌شود. امکان شکستن ادوات کنترلی و کلیدهای خودرو نیز به دلیل نداشتن استحکام کافی پس از مدتی وجود دارد.

پژو 405 اس ال ایکس

از سایر معایب مشترک محصولات پژو در ایران می‌توان به مشکلات سیستم برقی و سوختن بدون دلیل فیوزها و سنسورها شاره کرد. عمر قطعات فنی این خودرو زودتر از موعد استاندارد به پایان می‌رسد و مالکان باید به تعمیرگاه‌ها مراجعه کنند. کیفیت بدنه این خودرو نیز به دلیل قالب‌های بی‌کیفیت در وضعیت مناسبی قرار ندارد و پس از مدتی بین لبه در یا گلگیر خودرو فاصله‌های عجیبی ایجاد می‌شود. از آنجایی که قیمت این خودرو در بازار ایران طی دو سال اخیر دو یا سه برابر شده است، این معایب بیش از پیش به چشم می‌آیند و مشتریان را به خرید خودروهای دیگری سوق می‌دهند.

جدید نبودن ظاهر خودرو

SLX

شرکت ایران خودرو قصد داشت با ایجاد فیس لیفت پژو ۴۰۵ جی ال ایکس تغییراتی را در این خودرو به وجود آورد تا ظاهر آن برای مشتریان جذاب‌تر باشد، اما این طرح عملی نشد و مشتریان آنچنان با ظاهر این خودرو ارتباط برقرار نکرده و ظاهر آن را جدید ندانستند. از این رو جدید نبودن ظاهر پژو ۴۰۵ اس ال ایکس به عنوان یک عیب بزرگ محسوب می‌شود که در فروش آن تاثیرگذار بوده است.

یکی از تغییراتی که ایران خودرو در مدل فیس لیفت انجام داد، اضافه شدن مه شکن‌ها دایره‌ای در ظاهر جلو خودرو بود که این طرح‌ها در نسخه اصلی فرانسوی به شکل مستطیلی وجود داشته بود. البته ایران خودرو آنها را از روی پژو ۴۰۵ جی ال ایکس برداشت و به شکل ساده آن را روانه بازار کرد.

 ناهماهنگ بودن پیشرانه

پژو 405 اس ال ایکس

موتور پژو ۴۰۵ بر اساس استانداردهای دهه هشتاد میلادی ساخته شد و به همین دلیل در سیکل ترکیبی مصرف سوخت زیادی را به همراه دارد. چنین موضوعی پس از افزایش قیمت بنزین و اجرای طرح سهمیه بندی بنزین برای مشتریان به یک موضوع مهم تبدیل شده و روی فروش این خودرو تاثیرگذار بوده است. پژو ۴۰۵ به عنوان یکی از ارزان‌ترین و پرفروش‌ترین محصولات ایران خودرو محسوب می‌شود که سود زیادی را برای این شرکت به همراه داشته است. از این رو ایران خودرو برای این محصول از موتور پیشرفته‌تر و کم مصرف پژو ۲۰۶ استفاده کرد.

ایده استفاده از موتور پیشرفته‌تر و کم مصرف پژو ۲۰۶ در پژو ۴۰۵ SLX در ابتدا جالب بود، اما در واقع مشکلاتی را به همراه داشت. البته موتور TU5 مصرف سوخت و استهلاک کمتری را نسبت به موتور قدیمی XU7 به همراه دارد، اما برای خودرو سنگین پژو ۴۰۵ آنچنان مناسب نبوده و روی کشش خودرو و شتاب آن تاثیر می‌گذارد. از آنجایی که پژو ۴۰۵ اس ال ایکس یک سدان خانوادگی بوده و مالکان از آن برای مسافرت استفاده می‌کنند، نبود قدرت کافی و پایین بودن کشش مشکل‌ساز خواهد بود و مالکانی که به چالاک بودن خودرو اهمیت می‌دهند، از خرید آن پشیمان خواهند شد.

امکانات رفاهی اندک

از آنجایی که پژو ۴۰۵ اس ال ایکس به عنوان نسخه فیس لیفت پژو ۴۰۵ به بازار عرضه شده است، اما آنچنان هم از لحاظ امکانات نسبت به نسخه جی ال ایکس تفاوت ندارد و باید اندک بودن امکانات رفاهی را یک عیب برای این خودرو در نظر گرفت. خودروهای چینی که در بازار ایران وجود دارند همواره به دلیل داشتن امکانات و تجهیزات متعدد نگاه مشتریان را به خود جلب کرده‌اند و به همین دلیل پژو ۴۰۵ اس ال ایکس با امکانات اندک آنچنان مورد پسند مشتریان نیست.

اندک بودن امکانات رفاهی این محصول را باید به موضوع بازاریابی ایران خودرو مرتبط دانست؛ چراکه این شرکت خودروسازی می‌خواهد مشتریان برای امکانات متعدد پول بیشتری را پرداخت کنند و در واقع قصد دارد مشتریان برای امکانات بیشتر به سمت خرید خودرو پژو پارس ال ایکس سوق پیدا کنند. به طور کلی با توجه به این که پژو ۴۰۵ اس ال ایکس مدل جدید پژو ۴۰۵ به شمار می‌رود، انتظار می‌رفت ایران خودرو برای آن امکانات و آپشن‌های رفاهی بیشتری را در نظر می‌گرفت.

جمع‌بندی

پژو ۴۰۵ ال ایکس با وجود این که نسبت به پژو ۴۰۵ جی ال ایکس دارای برتری‌هایی است، اما باید آن را به دلیل ضعف‌های متعدد، پروژه ناموفق ایران خودرو دانست. از این رو مشتریان می‌توانند در این ردیف قیمتی به دنبال خودروهای دیگری چون سمند ال ایکس EF7 صفر کیلومتر یا مدل کم کارکرد پژو پارس سال باشند.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *