اخبار خودرو

معرفی خودروهای توربو در ایران

ایران جیب/ خودروهای توربو روز به روز شرایط بهتر و فروش بیشتری برای خودروسازان به ارمغان می آورند و به لطف تکنولوژی خود، هم مصرف کمتر و …
معرفی خودروهای توربو در ایران

خودروهای توربو روز به روز شرایط بهتر و فروش بیشتری برای خودروسازان به ارمغان می آورند و به لطف تکنولوژی خود، هم مصرف کمتر و هم توان بیشتری را عاید خریداران جدید در بازارهای مختلف میکنند. در این گزارش به 25 مدل خودروی مختلف پرداخته شــده که در پیشرانه خود به سامانه توربوشارژر مجهزند.

بــه گزارش ایران‌جیب از هفــت صبح، این خودروها از این به بعد فروش بیشتــری را عاید واردکنندگان خود میکنند چرا که تمرکز قانون جدید واردات، روی حجم کمتر موتور است، از این رو باید باز هم شاهد گسترش این خودروها در بازار ایران باشیم.

دو برادر ایرانی، سورن و دنا

برادران جسور ساخت ایران خودرو به لطف یک موتور 1700 سی سی توربو که از تکنولوژی آلمانی سود میبرد راننده را قادر میســازد تا با داشــتن نیرویی معادل 150 اسب بخار، سوخت کمتری از نمونه های مشابه غیرتوربو مصرف کنند.

گروه چینی ها

در اینجــا ما با یک بســته شــش تایــی مواجهیم که اقسامی از خودروهای توربوی چینی را از برندهای گمنام یا مشــهور در خود دارد. یکی از خودروهای توربوی چینی ام جی جــی اس مدل 2017 اســت که از یک پیشــرانه دو لیتــری توربو با قدرت 217 اســب بخار ســود میبرد. مصرف ســوخت ایــن خودرو کمتر از هشــت لیتر اســت و شــتاب صفر تــا 100 جی اس حدود 8.7 ثانیه اســت. به غیــر از این خودرو، اما دوقلوهــای چری یعنی تیگو 7 و آریــزو 5 از یک موتور توربوی 5.1 لیتری 147 اســبی اســتفاده میکننــد که ضمن مصرف ســوخت مناســب، کشــش خوبی را برای این دو خــودرو به ارمغان می آورد. هایمــا اس 7 محصــول ایران خــودرو هم از یــک موتور توربوی 1.8 لیتری 170 اســب بخاری استفاده میکند که در عین بخشــیدن شتاب بهتر به هایما، مصرف خوبی را عایــد این اس یو وی چینــی میکند.

پایــان بخش این دســته هم کراس اوور S5 ســاخته برند جک است که با موتوری توربو و دو لیتری توانســته از بدو ورود به ایران موفقیت بالایی کسب کند.

ctijbc1z5emu9i8xxs5q.jpg

یک دی اس خاص و تنها

هــاچ بــک دودر و کوپــه دی اس که رانندگــی با آن تجربه ای فراموش نشــدنی اســت، با داشــتن یک موتور 1.2 لیتــری توربــو بــه نــام پیورتــک (Tech Pure) از بهتریــن پیشــرانه های توربو و کم حجم جهان اســت که ضمن تولید 110 اســب بخار قدرت، از مصرف ســوخت اندکــی به میزان 4.5 لیتر ســود میبــرد و جدا از این در کمتــر از 10 ثانیه دی اس 3 را به ســرعت 100 کیلومتر در ساعت میرساند.

کپچر فقط با موتور TCE

کــراس اوور کامپکت و رنگارنگ رنو که توانســته در کمتر از ســه سال حدود هشــت هزار دســتگاه در ایران فروش داشــته باشــد، با کمک موتور 1200 ســی سی و توربوی خود با کد تی ســیای (Tce)که 120 اسب بخار نیــرو دارد، ضمن ارایه یک کشــش متوســط راننده را به سمت تجربه ســفر اقتصادی با مصرف ســوخت کمتر از 4.7 لیتر در هر 100 کیلومتر هدایت میکند.

نتیجه تصویری برای سری 7 بی ام و

آقای لیموزین توربو

لیموزین ب.ام.و هم به یک موتور توربوی 257 اسبی مجهز است. ب.ام.و که توانسته بالغ بر 1200 دستگاه از ایــن خودرو را به خریداران ایرانــی تحویل دهد، بالاترین ســطوح مهندســی و تکنولوژی را در ساخت موتور سری 7 به کار برده است.

گروه THP بازها

موتــور این گروه کــه در مجموعــه ای از خودروهای خاص و فرانسوی بازار ایران به کار گرفته شده، یکی از نمونه های موتور توربوشــارژر در ایران محسوب میشود و مجموعــه ای متفــاوت از اتومبیل هــای برند پژو، دی اس و ســیتروئن را شــامل شــده و در همه آنها به کار رفته اســت. از دی اس 5 که یک هاچ بک لوکس است تا دی اس 5 ال اس و دی اس 7 کراس بک که اخیرا در ایران رونمایی شــده، همه از موتور تــی اچ پی 165 که دارای پیشــرانه ای 1600 سی ســی است سود میبرند. پژو 508 ،پژو 2008 و ســیتروئن ســی 4 و سی 3 نیز از همیــن موتور اســتفاده کرده و به مصــرف پایین، قدرت مناسب و استهلاک پایین آن می نازند.

kdt7c0teh66e8npcwd1y.jpg

تویوتا؛ توربوی گران

کراس اوور اسپرت تویوتا با نام سی اچ- آر از بدو ورود به ایران با حواشــی بســیاری همراه بوده؛ از قیمت گزاف 400 تا 450 میلیونی که دو برابر رقباست تا موتور توربوی ضعیــف و کوچکی که با حجم 1.2 لیتر تنها 118 اســب بخار قدرت دارد و به عامل اصلی فروش اندک تویوتا سی اچ- آر تبدیل شده است.

دوگانه جوک- تالیسمان

موتوری که این همه تالیسمان را مشهور کرده و جوک اسپرت را به گزینه اول بسیاری از خریداران جوانتر بدل ســاخته، پیشرانه 1600 سی سی ساخت نیسان است که با قدرتی بین 188 تا 192 اســب بخار، گشــتاور مناسبی به میزان 265 نیوتنمتر را در یک دور مناســب در اختیار راننده قرار میدهد.

پورشه ماکان، کوچک و خشن

ایــن کــراس اوور آلمانــی که امســال حدود 500 دستگاه در ایران فروش داشته، از یک موتور توربوی دو لیتری 252 اســبی ســود میبرد که گرچه شــتاب خوبــی به ماکان میدهد، امــا در مجموع توان بالایی بــرای کشــیدن وزن ســنگین ایــن هیــولای آلمانی ندارد.

سوئدی ها؛ تلفیق توربوشارژر و سوپرشارژر

کار عجیب اندر عجیب ولوو در خودروی مســتحکم و جذاب ایکس ســی 90 این بوده که بــا تلفیق موتوری دو لیتری با دو سامانه توربو شارژر و سوپر شارژر، یک نیروگاه واقعی با قدرت 320 اســب بخار و گشتاور 400 نیوتن متر را پدید آورده است.

f046o0rwxz4on3jbew1.jpg

یک بنز کمیاب و توربو

مرســدس بنز “سی ال ای” تیونینگ AMG که با کد 45 مک وارد بازار ایران شــده، یکی از سریعترین خودروهای ســدان موجود در بازار اســت که در کلاس اتومبیل های کامپکــت لوکــس قــرار دارد. بنــز در این خــودرو کاری اعجــاب انگیز انجــام داده و از موتــور دو لیتری کوچک این بنز زیبا بیش از 375 اسب بخار نیرو و 475 نیوتنمتر گشــتاور را بیرون کشیده و زیر پای راننده قرار داده است تا در زمانی کمتر از 4.4 ثانیه به ســرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد.

لکسوس RX محبوب ایرانی ها

پرفروش ترین خودروی لکسوس از بدو ورود به ایران، با موتور توربوی دو لیتری قدرتی معادل 238 اســب بخار داشته و ضمن مصرف سوخت مناسب، از کیفیت ساخت بالا و استهلاک اندکی برخوردار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *