اخبار خودرو

معرفی نسخه اسپرت دنا پلاس

به نقل از اسب بخار تازگی برخی مخاطبان و منابع خبری، اطلاعاتی را به این رسانه ارسال کرده اند که نشان می دهد گروه صنعتی ایران خودرو نمونه جدیدی از دنا پلاس را برای عرضه به بازار آماده کرده است.

آن طور که مشخص است، چندی پیش در جریان بازدید مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از مجموعه «ایپکو» (تحقیقات موتور ایران خودرو) پیشرانه ارتقا یافته ای برای محصولات این شرکت معرفی شده است. همچنین عنوان شده که نمونه نهایی «دنا پلاس توربو اسپرت» آماده شده و بزودی قرار است تا این تیپ دنا پلاس به بازار معرفی شود.

دنا پلاس توربو اسپرت به پیشرانه EF7-TC Plus مجهز است. این پیشرانه نمونه ارتقا یافته EF7 توربو شارژ است و توانسته تا در آزمون های رسمی، استاندارد آلایندگی یورو ۵ را اخذ نماید. ۱۶۰.۸ اسب بخار با گشتاور ۲۴۰ نیوتن متر از ویژگی های پیشرانه EF7 توربو پلاس است و مصرف سوخت ترکیبی آن به ۶.۸ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر رسیده است.

این در حالی است که EF7 توربو شارژ فعلی (TC7 یا EF7-TC) مصرف سوخت ترکیبی ۷.۹۴ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر را دارد و به عبارت ساده، تا حد قابل توجهی مصرف سوخت نمونه ارتقا یافته کاهش پیدا کرده است.

نسبت تراکم پیشرانه EF7 توربو پلاس ۹.۱ است که نسبت به EF7 توربو معمولی ۰.۲ بهبود پیدا کرده است. همچنین حداکثر گشتاور در EF7 توربو فعلی از ۲۲۰۰ تا ۴۸۰۰ دور در دقیقه قابل بهره برداری است که در نمونه به روز شده (EF7 توربو پلاس)، در بازه ۱۶۰۰ تا ۴۵۰۰ دور در دقیقه قابل استفاده خواهد بود.

در حال حاضر پیشرانه ۱.۷ لیتری توربو دنا پلاس توربو و سورن توربو ۱۵۰ اسب بخار را با گشتاور ۲۱۵ نیوتن متر تولید می نماید و از طریق جعبه دنده ۵ سرعته اتوماتیک به چرخ های جلو می رساند. اما در دنا پلاس توربو اسپرت که به پیشرانه EF7 توربو پلاس مجهز است، ۱۶۰.۸ اسب بخار با گشتاور ۲۴۰ نیوتن متر توسط جعبه دنده ۶ سرعته دستی جدید به چرخ های جلو انتقال پیدا می کند.

چندی پیش مدیران ایران خودرو اعلام کردند که پروژه جعبه دنده دستی ۶ سرعته این شرکت به مراحل پایانی خود رسیده و در آینده نزدیک بر روی برخی محصولات نصب خواهد شد. حال مشخص شده که این جعبه دنده ابتدا در دنا پلاس توربو اسپرت دیده می شود.

در بحث ظاهری گویا رینگ های ۱۶ اینچی دنا پلاس توربو در نمونه اسپرت تغییر کرده و با طرح تراش خورده و یا مشکی قابل سفارش گذاری خواهد بود.

رینگ اسپرت

 

هنوز در بحث سایر تغییرات و اضافه شدن برخی امکانات اطلاعات خاصی در دسترس نیست. اما آن طور که منابع خبری از داخل ایران خودرو گزارش می کنند، دنا پلاس توربو اسپرت با برخی امکانات جدید همراه خواهد شد. بدیهی است که در خوش بینانه ترین حالت، ایران خودرو نمونه اسپرت دنا پلاس توربو را در سال ۱۳۹۹ به بازار عرضه خواهد کرد.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *