مقایسه خودروها

مقایسه تویوتا سوپرا با آئودی TT RS و پورشه کیمن S

پس از سال‌ها معرفی کانسپت‌های مختلف و انتشار تیزرها و تصاویر جاسوسی گوناگون، سرانجام چند وقت پیش نسل جدید تویوتا سوپرا رسماً معرفی شد. پیشینهٔ نام سوپرا به خودروهای اسپرت تویوتا طی دهه‌های هفتاد، هشتاد و نود بازمی‌گردد.

این خودروها سه ویژگی اصلی داشتند که شخصیت سوپرا را تشکیل داده بودند: استایل قابل‌توجه، پیشرانهٔ بنزینی شش سیلندر خطی و انتقال قدرت محرک عقب. حال نسل جدید نیز از اجداد خود پیروی کرده و از همان ویژگی‌های کلیدی که جزء میراث نام سوپرا هستند برخوردار است؛ اما این کوپهٔ اسپرت تویوتا در بازار با رقبای فوق‌العاده موفقی مواجه است که جنگیدن با آن‌ها کار راحتی نیست.

یکی از این رقبا آئودی TT است که به‌تازگی بروز شده و مانع بزرگی بر سر راه سوپرا محسوب می‌شود. نسخهٔ پرچم‌دار این کوپهٔ آلمانی یعنی TT RS مثل سوپرا از یک پیشرانهٔ خطی استفاده می‌کند اما قدرت بسیار بیشتری دارد و از سامانهٔ چهارچرخ محرک هم برخوردار است.

رقیب بعدی پورشه کیمن است. نسل قبلی سوپرا در اواسط دههٔ 90 رقیبی برای محصول پایه‌ای پورشه یعنی مدل 968 بود و حالا این نسل جدید هم باید در برابر کوچک‌ترین ساختهٔ این شرکت آلمانی یعنی کیمن S قرار گیرد. در این مقایسه خواهیم فهمید که آیا سوپرا طبق میراث افسانه‌ای خود عمل کرده و بهترین خودروهای اسپرت کوچک بازار را مغلوب کند یا نه.

 

تویوتا سوپرا

هیچ خودروی دیگری در بازار وجود ندارد که مثل نسل جدید سوپرا به نظر برسد زیرا ظاهر زیبا و جسورانهٔ این کوپهٔ ژاپنی آن‌را کاملاً متمایز کرده است. البته سوپرا با قیمت 54 هزار پوند خودروی ارزانی نیست اما کاملاً مجهز شده تا بتواند حریف رقبای قدرتمند خود شود.

 

طراحی و مهندسی

کاپوت کشیدهٔ سوپرا کمی فریبنده است زیرا این کوپهٔ نسبتاً کوچکی است تا جایی که TT و کیمن کشیده‌تر و بلندتر از آن هستند و حتی کوپهٔ تویوتا کوتاه‌ترین فاصلهٔ محوری را در این جمع دارد.

این اندازهٔ جمع‌وجور در کنار فاصلهٔ عرضی زیاد محورها اما فاصلهٔ طولی کوتاه از همان ابتدا برای توسعهٔ خودرو مهم بوده است. زیر کاپوت کشیدهٔ سوپرا یک پیشرانهٔ 3 لیتری شش سیلندر خطی توربو قرار گرفته که چرخ‌های عقب را به حرکت درمی‌آورد. این طرحی سنتی برای یک خودروی اسپرت بوده و نقطهٔ مقابل پیشرانهٔ عرضی آئودی است. کیمن نیز تنها خودروی موتور وسط این جمع است.

dsc 6752

یکی از بحث‌برانگیزترین جنبه‌های توسعهٔ سوپرا این است که بخش‌های زیادی از آن مثل پیشرانه با نسل جدید ب‌ام‌و Z4 مشترک است. این موتور با 340 اسب بخار قدرت، کمترین نیرو را در این جمع دارد اما گشتاور 500 نیوتن متری آن که از دور 1600 rpm در دسترس است بیشتری از دو رقیب دیگر است. به گفتهٔ تویوتا، تنظیمات تعلیق سوپرا که در جلو از نوع مک‌فرسون و در عقب چند اتصالی است، با کمک‌فنرهای تطبیقی و دیفرانسیل الکترونیکی استاندارد، ارتباط چندانی با ب‌ام‌و Z4 ندارد و بنابراین وجودی که این دو خودرو اشتراکات زیادی دارند اما به‌طور مجزا توسعه یافته و تنظیم شده‌اند.

dsc 6760

با توجه به این موضوع، عجیب به نظر می‌رسد که تویوتا تصمیم گرفته برای کابین سوپرا از اکثر دکمه‌ها و تریم ب‌ام‌و استفاده کند. تقریباً هرچه در کابین سوپرا دیده و لمس می‌شود از ب‌ام‌و گرفته شده که کمی ناامیدکننده است زیرا ما خواهان استقلال بیشتری بودیم.

بااین‌حال کیفیت داخلی خودرو خوب است و سیستم اطلاعاتی-سرگرمی ب‌ام‌و عالی عمل می‌کند. این سیستم که از طریق یک نمایشگر 8.8 اینچی ارائه می‌شود، به‌صورت استاندارد از ناوبری ماهواره‌ای برخوردار است. رینگ‌های آلیاژی 19 اینچی، کروز کنترل تطبیقی، صندلی‌های چرمی با گرم‌کن، چراغ‌های LED و شارژ بی‌سیم گوشی نیز از دیگر تجهیزات استاندارد مدل Pro هستند.

dsc 6366

رانندگی

پیشرانهٔ شش سیلندر خطی سوپرا کمی ساکت به نظر می‌رسد اما بسیار روان است و عملکرد واقعاً چشمگیر و لذت‌بخشی دارد. به لطف این موتور، کوپهٔ تویوتا ظرف 4.1 ثانیه از صفر به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت می‌رسد و در رسیدن از سرعت 50 به 80 کیلومتر بر ساعت در دنده‌های سه و چهار (به ترتیب ظرف تنها 1.8 و 2.2 ثانیه) هم سریع‌ترین خودروی گروه بود.

همچنین گیربکس هشت سرعتهٔ سوپرا هم یک دنده بیشتر از دو رقیب دیگر دارد و به همین دلیل در آزمایش رسیدن از سرعت 80 به 110 کیلومتر بر ساعت هم سریع‌تر بود. البته این گیربکس به‌اندازهٔ گیربکس PDK پورشه دلپذیر نیست اما به‌اندازهٔ کافی خوب است و گشتاور فراوان پیشرانه نیز بدین معنا است که می‌توان در دورهای پایین هم سریع بود. بااین‌حال پیشرانه فراتر از 5 هزار rpm کم‌کم سرحالی خود را از دست می‌دهد.

dsc 7637

با فشردن پدال گاز قسمت جلوی خودرو به میزان قابل‌توجهی بلند می‌شود که موقعیت پایین راننده نیز این موضوع را تشدید می‌کند. البته این به خاطر تنظیم نرم‌تر سوپرا است و به همین دلیل از رقبا خودروی قابل‌استفاده‌تری است. سوپرا به‌عنوان راحت‌ترین خودروی این جمع، با ناهمواری‌های مسیر به‌خوبی رفتار می‌کند و در جاده‌های پردست‌انداز نرم و صاف عمل می‌کند؛ اما هرچند سوپرا در کنترل بدنه با TT RS برابری می‌کند، کیمن بدون قربانی کردن کیفیت سواری، هنوز هم کمی بدنه را سفت‌تر کنترل می‌کند و فرمان بسیار پاسخگوتری هم دارد.

البته فرمان تویوتا هم سریع است اما حس و بازخورد بسیار کمی دارد و مبهم‌تر احساس می‌شود. البته سوپرا هنوز هم خودروی سرگرم‌کننده‌ای برای رانندگی است زیرا ترکیب کلاسیک موتور جلو، دیفرانسیل عقب آن تعادل خوبی را فراهم کرده و می‌تواند حرکت چرخ‌های عقب در پیچ‌ها را احساس کرد. در حالت رانندگی اسپرت هم شاسی بسیار سرزنده‌تر می‌شود اما خودرو آرامش خودرو را در جاده‌های خشن از دست می‌دهد.

dsc 7683

کارایی

صندوق بار 290 لیتری سوپرا کمی بزرگ‌تر از محفظهٔ بار 275 لیتری کیمن است. همچنین این کوپهٔ ژاپنی تطبیق‌پذیرتر هم هست زیرا پشت صندلی‌های آن فضای بیشتری برای قرار دادن کیف‌ها وجود دارد اما نباید فراموش کرد که کیمن در دماغهٔ خود هم یک محفظهٔ بار 150 لیتری دارد و بنابراین درواقع می‌تواند به‌طورکلی چمدان‌های بیشتری را حمل کند. آئودی هم بسیار کاربردی است زیرا از صندلی‌های عقب (هرچند کوچک هستند ولی برای کودکان مناسب‌اند) و یک صندوق بار بزرگ 305 لیتری برخوردار است.

کابین سوپرا اما دنج بوده و به لطف موقعیت عالی رانندگی، بزرگ‌سالان به‌راحتی می‌توانند در آن بنشینند. همچنین از داخل کابین می‌توان به صندوق بار دسترسی داشت و محفظه‌های اشیاء هم برای چنین کابین کوچکی قابل‌قبول هستند.

dsc 6418

آئودی TT

آئودی TT در اوایل سال 2019 مورد به‌روزرسانی قرار گرفت و نسخهٔ RS هم با همان ارتقاءهای جزئی ارائه شده است. این کوپهٔ آلمانی با 400 اسب بخار قدرت، قوی‌ترین خودروی این جمع است و همچنین با قیمت 57,905 پوند، گران‌ترین هم هست.

 

طراحی و مهندسی

آئودی اسپرت برای تبدیل این کوپهٔ کوچک به نسخهٔ RS از TT استاندارد استفاده کرده که روی پلت‌فرم همه‌کارهٔ MQB گروه فولکس‌واگن ساخته شده است. سیستم تعلیق این ماشین در جلو مک‌فرسون و در عقب چند اتصالی است و کمک‌فنرهای تطبیقی هم برای آن قابل سفارش است. علیرغم اینکه TT RS اشتراکات زیادی با فولکس‌واگن گلف دارد اما در اینجا شانه‌به‌شانهٔ رقبای خود پیش آمد و هیجان بیشتری را نسبت به هر مدل دیگری دراین‌باره ارائه می‌کند.

dsc 6770

سامانهٔ چهارچرخ محرک کواترو در نسخهٔ RS به شکل متفاوتی تنظیم شده و می‌تواند در شرایط خاص تا 100 درصد نیرو را به چرخ‌های عقب ارسال کند. پیشرانهٔ 2.5 لیتری پنج سیلندر توربوشارژ این خودرو نیز این روزها بسیار نادر است و یکی از بهترین موتورهای آئودی اسپرت محسوب می‌شود. این موتور 400 اسب بخار قدرت را در کنار گشتاور قابل‌توجه 480 نیوتن متر تولید می‌کند که این نیرو از طریق گیربکس هفت سرعتهٔ اتوماتیک دوکلاچه به هر چهارچرخ فرستاده می‌شود.

dsc 6767

همان‌طور که گفته شد، TT RS فیس‌لیفتی جزئی را تجربه کرده و همین داستان در داخل آن‌هم وجود دارد. کابین این ماشین یکی از چشمگیرترین کابین‌ها در بین همهٔ خودروهای اسپرت محسوب می‌شود. در اینجا نمایشگر مرکزی وجود ندارد و همه‌چیز در صفحه آمپر دیجیتالی 12.3 اینچی استاندارد کابین مجازی آئودی تعبیه شده است.

به همین دلیل داشبورد TT بسیار شسته‌رفته و خلوت به نظر می‌رسد درحالی‌که متریال باکیفیت و کنترلر سیستم تهویه درون دریچه‌های تهویه هم از ویژگی‌های قابل‌توجه آن است. تجهیزات استاندارد TT RS نیز شامل کروز کنترل، ناوبری، چراغ‌های LED و سیستم ورود بدون کلید می‌شود.

dsc 6546

رانندگی

در تجربهٔ رانندگی TT RS همه‌چیز در پیشرانه و صدای منحصربه‌فرد آن خلاصه می‌شود. این ویژگی جالب و جذابی است که چه هنگام رانندگی با سرعت پایین و چه در هنگام راندگی تهاجمی وجود دارد. این موتور به هر درخواستی پاسخ درخشانی می‌دهد و توانایی فوق‌العاده‌ای دارد. البته این پیشرانه توربوشارژ است و بنابراین در دورهای پایین کمی تأخیر دارد اما هنگامی‌که موتور دور می‌گیرد، TT RS واقعاً سریع است؛ اما نکتهٔ ناامیدکننده اینکه خودرو ساکت‌تر و کم‌هیجان‌تر از قبل از فیس‌لیفت شده و اضافه شدن فیلتر ذرات مطابق با WLTP هم مزید بر علت شده است.

بااین‌حال آئودی در آزمایش‌های شتاب عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داد و ظرف تنها 4 ثانیه از صفر به سرعت 9 کیلومتر بر ساعت رسید. این موضوع به لطف چند عامل است که بدیهی‌ترین آن‌ها پیشرانهٔ قدرتمند است آما TT RS از گیربکس هفت سرعتهٔ دوکلاچه هم بهره می‌برد که به‌سرعت دنده‌ها را تعویض می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی این ماشین هم کشش قوی به خاطر سیستم کواترو است.

dsc 7957

در دنده‌های پایین نیز TT RS به همین اندازه سریع است به‌گونه‌ای که تنها 2 ثانیه طول می‌کشد تا در دندهٔ سه از سرعت 50 به 80 کیلومتر بر ساعت برسد و پورشه را با زمان 2.3 ثانیه مغلوب می‌کند. بااین‌حال در دندهٔ چهار کیمن S با زمان 3.1 ثانیه TT RS با زمان 3.7 ثانیه را مغلوب می‌کند درحالی‌که سوپرا با زمان‌های 1.8 و 2 ثانیه از هردوی آن‌ها سریع‌تر است.

فرمان آئودی دقیق است اما احساس و بازخورد بسیار کمی دارد و حتی اگر با تغییر حالت‌های مختلف رانندگی، وزن آن تغییر داده شود، بازهم بهبود پیدا نمی‌کند. آئودی همچنین در پیچ‌ها هم به‌اندازهٔ رقبای خود سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز نیست. هرچند سامانهٔ چهارچرخ محرک کشش زیادی را در هر شرایطی ارائه می‌کند اما سوپرا و کیمن سرگرم‌کننده‌تر هستند.

به لطف کمک‌فنرهای تطبیقی و تنظیم آن‌ها در نرم‌ترین حالت، آئودی در مواجهه با دست‌اندازها به‌خوبی رفتار می‌کند اما سواری آن به‌راحتی دو رقیب دیگر نیست. همچنین در سرعت‌های بالا، صدای تایرها زیاد به گوش می‌رسد و صندلی‌ها برای سفرهای طولانی راحت نیستند اما به لطف دید خوب و عملکرد روان گیربکس در ترافیک‌ها، TT RS برای رانندگی‌های شهری مناسب است.

dsc 6767

کارایی

TT RS تقریباً کاربردی‌ترین خودروی این جمع محسوب می‌شود زیرا نه‌تنها بزرگ‌ترین صندوق بار را به 300 لیتر ظرفیت دارد بلکه از درب صندوق هاچ‌بکی بزرگی هم برخوردار است که موجب سهولت در دسترسی به صندوق می‌شود.

همچنین این کوپهٔ اسپرت در عقب هم به دو صندلی کوچک مجهز است که هرچند چندان جادار نیستند و در سفرهای طولانی فقط بچه‌ها می‌توانند در آن‌ها بنشینند اما همین کافی است تا TT RS در بخش کارایی بالاتر از رقبای خود قرار گیرد.

dsc 6560

پورشه کیمن S

کیمن با دو پیشرانهٔ مختلف عرضه می‌شود که شامل یک نمونهٔ 2 لیتری در مدل استاندارد و یک واحد 2.5 لیتری در مدل S که در اینجا حضور دارد. این کوپهٔ موتور وسط برخلاف دو رقیب دیگر با گیربکس دستی هم قابل خریداری است ولی در این مقایسه نسخهٔ دوکلاچهٔ اتوماتیک آن شرکت کرده که 56,365 پوند قیمت دارد.

 

طراحی و مهندسی

درحالی‌که سوپرا و TT RS خودروهایی موتور جلو هستند، کیمن کوپه‌ای موتور وسط است و پیشرانهٔ آن پشت کابین دقیقاً جلوتر از چرخ‌های عقب قرار گرفته است. همچنین در پیشرانهٔ چهار سیلندر توربوشارژ کیمن از طراحی غیرمعمول تخت استفاده شده است که یعنی بجای اینکه پیستون‌ها به شکل سنتی به‌صورت خطی به بالا و پایین حرکت کنند، به‌صورت خوابیده روبروی هم قرار گرفته‌اند. این موتور 2.5 لیتری 350 اسب بخار قدرت و 420 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند که این گشتاور از دور 2100 rpm در دسترس قرار دارد. همچنین کیمن سبک‌ترین خودروی این جمع است و پرفورمنس بسیار خوبی دارد.

dsc 6777

نمونهٔ مورد آزمایش ما به سیستم سفارشی مدیریت فعال تعلیق پورشه مجهز است که 1010 پوند قیمت دارد و ارتفاع خودرو را 10 میلی‌متر کاهش می‌دهد. در اینجا همچنین سیستم کنترل گشتاور بُرداری پورشه هم با قیمت 926 پوند وجود دارد که شامل دیفرانسیل لغزش محدود می‌شود.

این سیستم به‌صورت مجزا ترمز هر چرخ را فعال می‌کند تا پیچیدن خودرو بهتر صورت گیرد درحالی‌که دیفرانسیل لغزش محدود هم به کشش و چابکی خودرو کمک می‌کند. این دیفرانسیل برخلاف کنترل الکترونیکی دیفرانسیل سوپرا، به‌صورت مکانیکی کنترل می‌شود.

dsc 6775 copy

کابین کیمن کمی قدیمی و سالخورده احساس می‌شود اما هنوز هم از متریال باکیفیت فراوانی برخوردار است و بنابراین ارزش برچسب قیمتی خود را دارد. در اینجا موقعیت رانندگی عالی است تا جایی که می‌توان آن‌را در بین همهٔ خودروها یکی از بهترین‌ها دانست.

در کابین این ماشین همچنین دکمه‌های زیادی وجود دارد و با اینکه کنسول میانی آن کمی به‌هم‌ریخته به نظر می‌رسد اما استفاده از آن به‌خوبی صورت می‌گیرد. در کیمن S ناوبری ماهواره‌ای، اپل کارپلی و صندلی‌های چرمی به‌صورت استاندارد ارائه می‌شود اما بااین‌حال به‌اندازهٔ رقبا خصوصاً سوپرا مجهز نیست.

در پورشه حتی برای تجهیزات اساسی مثل سنسورهای پارک (362 پوند)، کروز کنترل (228 پوند) و گرم‌کن صندلی‌ها (294 پوند) باید هزینه‌های اضافی پرداخت کرد می‌تواند که کیمن S را به خودروی گران‌قیمتی تبدیل کند اما شاسی باورنکردنی پورشه چیزی است که قیمت را توجیه می‌کند.

dsc 6612

رانندگی

سیستم تعلیق پورشه بسیار چشمگیر است و با قرار دادن کمک‌فنرهای تطبیقی در نرم‌ترین حالت، خودرو به‌راحتی دست‌اندازها را دفع می‌کند تا جایی که حتی جاده‌های واقعاً خشن هم تعادل آن‌را در پیچ‌ها برهم نمی‌زند. حتی در این حالت نرم هم کمترین بادی رول وجود دارد و اگر تنظیمات را به حالت سفت‌تر تغییر دهیم، خودرو محکم‌تر هم می‌شود که البته این به قیمت کمی کاستن از کیفیت سواری تمام می‌شود.

این در حالی است که سوپرا فاقد کنترل بدنهٔ باورنکردنی کیمن بوده و سواری TT RS هم گاهی اوقات تکان دارد. فرمان کیمن عالی است و حس خوبی ارائه می‌کند و بنابراین می‌توان احساس بهتری از میزان باورنکردنی چسبندگی خودرو داشت. به کیمن S می‌توان به‌راحتی پیچ‌ها را پشت سر گذاشت و هرچند سوپرا هم تقریباً به همین اندازه جذاب است اما کوپهٔ موتور وسط پورشه از TT RS سرگرم‌کننده‌تر است.

dsc 7736

گیربکس اتوماتیک PDK پورشه مثل دو رقیب دیگر در حالت اتوماتیک روان عمل می‌کند اما در حالت دستی تعویض دنده‌های آن کمی سریع‌تر صورت می‌گیرد؛ اما شاید پیشرانه را بتوان تنها نقطه‌ضعف این کوپهٔ بی‌نقص دانست زیرا موتور چهار سیلندر تخت کیمن برخلاف موتور پنج سیلندر آئودی و شش سیلندر سوپرا که هردو صدای زیباتری دارند، چندان هیجان‌انگیز و خوش‌صدا به نظر نمی‌رسد.

البته این پیشرانهٔ چهار سیلندر ارقام پرفورمنسی که انتظار می‌رود را ارائه می‌کند اما این کار را با روش متفاوتی انجام می‌دهد که خیلی خوشایند نیست. به لطف گیربکس خارق‌العادهٔ PDK، لانچ کنترل و کشش عالی، کیمن S ظرف 3.9 ثانیه از صفر به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت رسید. هرچند در شتاب گیری در دنده‌های بالاتر کیمن از سوپرا و TT RS کمی کُندتر است اما چیزی که واقعاً به کیمن برتری می‌دهد، پیام‌هایی است که به راننده منتقل می‌کند و او را درگیر تجربهٔ رانندگی می‌کند.

dsc 7831

کارایی

مثل سوپرا، در کابین کیمن هم صندلی فقط برای دو نفر وجود دارد اما صرف‌نظر از این، واقعاً کاربردی است. در عقب صندوقی به حجم 275 لیتر وجود دارد که با درب هاچ‌بکی واقعاً قابل‌استفاده است درحالی‌که در زیر کاپوت جلو هم صندوقی به حجم 150 لیتر تعبیه شده است. هرچند کیمن به‌اندازهٔ آئودی کاربردی نیست و پشت صندلی‌های آن فضای کمتری نسبت به تویوتا وجود دارد اما از فضای کافی برای چمدان‌ها برخوردار است.

پورشه همچنین از باک سوخت 64 لیتری هم برخوردار است که در بین این سه خودرو بزرگ‌ترین است و بُرد قابل‌احترامی را فراهم می‌کند درحالی‌که با وجود ترکیب موتور وسط، دید رو به بیرون آن با TT RS برابری می‌کند.

dsc 6661

نتیجه

مقام اول: پورشه کیمن S

نتیجهٔ این رقابت بسیار نزدیک است زیرا پیشرانهٔ کیمن بهترین نیست اما شاسی آن آن‌قدر چشمگیر است که آن‌را به خودروی اسپرت بهتری نسبت به سوپرا و TT RS تبدیل کرده که هردو پیشرانه‌های جذاب‌تری دارند. کیمن خودروی فوق‌العاده چابکی است، فرمانی عالی دارد، شاسی آن به‌خوبی تنظیم شده و پرفورمنس قدرتمندی را ارائه می‌کند. این بهترین خودرو برای راننده است یعنی موضوعی که در این آزمایش بیش از هر چیزی اهمیت دارد.

dsc 8068

مقام دوم: تویوتا سوپرا

نسل جدید سوپرا هرگز ناامیدکننده نیست و یکی از بهترین خودروهای اسپرت بازار محسوب می‌شود. البته شاسی سوپرا آن‌قدر فوق‌العاده نیست که بتواند کیمن را مغلوب کند اما دلایل مختلفی وجود دارد که تویوتا را بر پورشه ترجیح دهیم: پیشرانهٔ آن جذابیت بیشتر و صدای بهتری دارد و درعین‌حال کاملاً مجهز و نسبتاً کارآمد هم هست اما بااین‌وجود هنوز هم نمی‌تواند با توانایی‌های باورنکردنی کیمن S مطابقت داشته باشد.

dsc 8073

مقام سوم: آئودی TT RS

آئودی TT RS به‌عنوان یک خودروی اسپرت در این آزمایش از رقبای خود عقب می‌ماند زیرا سواری آن بیش‌ازحد سفت است، موقعیت رانندگی آن بیشتر به یک هاچ‌بک داغ شبیه است تا یک خودروی اسپرت واقعی و فرمان آن فاقد احساس است؛ اما هرچند پیشرانهٔ TT TS ساکت‌تر از قبل شده، همچنان جذابیت‌های خاص خود را دارد چراکه پرفورمنس فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌کند.

dsc 8070

مشخصات فنی

پورشه کیمن S تویوتا GR سوپرا آئودی TT RS
قیمت پایه 56,365 پوند 54,000 پوند 57,905 پوند
قیمت تست‌شده 56,365 پوند 54,710 پوند 67,120 پوند
پیشرانه 2.5 لیتری H4 توربو 3 لیتری I6 توربو 2.5 لیتری I5 توربو
قدرت 350 اسب بخار 340 اسب بخار 400 اسب بخار
گشتاور 420 نیوتن متر 500 نیوتن متر 480 نیوتن متر
گیربکس 7 سرعته دوکلاچه 8 سرعته اتوماتیک 7 سرعته دوکلاچه
محور محرک عقب عقب چهارچرخ
طول 4,379 میلی‌متر 4,379 میلی‌متر 4,201 میلی‌متر
فاصلهٔ محوری 2,475 میلی‌متر 2,470 میلی‌متر 2,505 میلی‌متر
وزن 1385 کیلوگرم 1495 کیلوگرم 1450 کیلوگرم
حجم صندوق بار 150+275 لیتر 290 لیتر 305 لیتر
ظرفیت باک 64 لیتر 52 لیتر 55 لیتر
شتاب صفر تا 96 3.9 ثانیه 4.1 ثانیه 4.0 ثانیه
حداکثر سرعت 285 کیلومتر/ساعت 250 کیلومتر/ساعت 250 کیلومتر/ساعت
ترمز از 96 کیلومتر 32.9 متر 32.0 متر 30.4 متر
مصرف سوخت 11.5 لیتر ترکیبی 10.2 لیتر ترکیبی 10.8 لیتر ترکیبی
بُرد 557 کیلومتر 508 کیلومتر 510 کیلومتر

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *