تبلیغات در دناروید
مقایسه خودروها

مقایسه دنا و دانگ فنگ H30 کراس

در این مقاله به مقایسه دو خودروی دنا و دانگ فنگ H30 کراس می پردازیم و طراحی، مشخصات فنی، تجهیزات و قیمت این دو را بررسی می کنیم.

 

دنای ایران خودرو یک سدان ایرانی است که پروژه طراحی آن در سال ۱۳۸۸ و با نام NX7 آغاز شد که این پروژه در سال ۱۳۹۳ به نتیجه رسید و عرضه آن به بازار کشور آغاز شد. جالب است بدانید که دنا در برخی کشورهای دیگر هم به تولید می رسد. ابتدا قرار بر این بود که دنا جایگزین سمند شود ولی این اتفاق به دلایل زیادی نیفتاد و دنا کنار خودروهای سمند و پژو پارس روی خط تولید قرار گرفت. دنا از اولین خودروهایی بود که کاملا توسط خودروسازان ایرانی طراحی شد و این اتفاق چشم های زیادی را به سوی آن گرداند.

در مقابل دانگ فنگ H30 کراس یک خودرو چینی است که بسیاری آن را یک کراس اوور یا شاسی بلند می‌دانند ولی جالب است که این تصور اشتباه است و دانگ فنگ H30 با ارتفاع ۱۵۲۸ میلیمتر نمی تواند یک کراس اور باشد چه برسد به شاسی بلند.

ایران خودرو در سال ۱۳۹۵ دانگ فنگ H30 کراس را روی خط تولید خود قرار داد و در بازار داخلی عرضه کرد. این خودرو در وضعیت کنونی، شرایط مناسبی را در بازار خودرو تجربه می‌کند و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

 

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

مقایسه طراحی دنا و دانگ فنگ H30 کراس

بسیاری عقیده دارند که طراحی دنا بر اساس سمند صورت گرفته، به ویژه که در نمای جانبی کاملا شبیه هستند. در همین راستا نیز ایران خودرو تصمیم به ایجاد تغییراتی در نمای ظاهری دنا داد و خودروی جدید را با نام دنا پلاس عرضه کرد. اما در اینجا هدف بررسی دنا معمولی است.

در مورد طراحی دنا به دلیل سابقه کم و عملکرد شرکت ایران خودرو از زبان طراحی بی روحی بهره برده است، که البته برای بعضی مشتریان قابل تحمل است. در کل طراحی ظاهری دنا حداقل های مورد نیاز طراحی را انجام داده و در این راستا فاصله نه چندان زیادی به دانگ فنگ H30 کراس ندارد.

 

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

 

در مورد طراحی کابین دنا نیز به دلیل اینکه مدل بهبود یافته سمند است، هنوز سادگی و کیفیت پایین مواد بکار رفته آزار دهنده را دارد و کمی نسبت به دانگ فنگ بی ذوق تر دیده می شود. با این حال دنا از لحاظ فضای تامین شده داخلی امتیاز بالایی دریافت می کند که برای مسافرت ها و احتیاجات خانوادگی مناسب است.

 

 

خودروی H30 کراس شرکت دانگ فنگ از نظر طراحی عملکرد نسبتا خوبی دارد. ولی بهتر است برتری بین طراحی این خودرو و دنا را به سلیقه و معیارهای مشتریان وا نهیم.

 

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

 

طراحی کابین دانگ فنگ H30 کراس نیز نسبتا خوب و مدرن به نظر می‌رسد. صندلی‌های H30 کراس راحت بوده و فضای داخلی زیادی در اختیار سرنشینان قرار دارد. همینطور حجم فضای بار مناسبی داشته که برای یک خانواده مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

 

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

مقایسه مشخصات فنی دنا و دانگ فنگ H30 کراس

دنا به موتور معروف EF7 مجهز شده است. این موتور ۱.۷ لیتری قادر است حداکثر توان ۱۱۵ اسب بخار و گشتاور خروجی ۱۵۷ نیوتن متر گشتاور را تولید کند. وظیفه انتقال این توان به چرخ های جلو نیز توسط یک گیربکس ۵ سرعته دستی انجام می پذیرد. در مجموع می توان در دنا عملکرد فنی بهتری نسبت به دانگ فنگ H30 کراس مشاهده کرد. البته خود دنا نیز در کارکردهای بالا دچار مشکلات زیادی در بخش موتور می شود. شتاب ۰-۱۰۰ دنا ۱۳.۵ ثانیه زمان می برد و حداکثر سرعت آن ۱۸۹ کیلومتر بر ساعت است. مصرف سوخت ترکیبی دنا نیز ۷.۹۴ لیتر در هر صد کیلومتر بوده و ۶۰ لیتر حجم باک آن است.

 

H30 کراس به یک موتور ۱.۶ لیتری ۴ سیلندر از نوع TU5 مجهز شده که حداکثر توان ۱۰۵ اسب بخار و گشتاور خروجی ۱۴۲ نیوتن متر را تولید می کند. گیربکس بکار رفته در این خودرو مدل Aisin 4 سرعته اتومات است که نیرو را به چرخ های جلو انتقال می دهد. با عملکرد بالا و مناسب این گیربکس معروف، در مورد دانگ فنگ به دلیل عدم هماهنگی آن با موتور، نتیجه مطلوبی از آن دریافت نمی کنیم. شتاب ۰-۱۰۰ این خودرو ۱۲.۵ ثانیه طول می کشد و حداکثر سرعت آن ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت است، به علاوه مصرف سوخت ترکیبی آن ۷.۴ لیتر در هر صد کیلومتر بوده و حجم باک آن ۵۱ لیتر است.

 

 

مقایسه تجهیزات و امکانات دنا و دانگ فنگ H30 کراس

دانگ فنگ H30 کراس از لحاظ تجهیزات و امکانات وضعیت بهتری نسبت به دنا دارد، درحالی که دنا فقط در رفع نیازهای اولیه سرنشینان کوشیده است. تجهیزات و آپشن های دو خودرو به صورت زیر است:

 

مقایسه امکانات و آپشن ها

امکانات / خودرودنادانگ فنگ H30 کراس
ترمزترمز ABS و EBD / ترمز جلو دیسکی خنک شونده / ترمز عقب دیسکیترمز ABS و EBD / ترمز جلو دیسکی خنک شونده / ترمز عقب دیسکی
کیسه هوای ایمنیراننده / سرنشین جلوراننده / سرنشین جلو
فرمانهیدرولیک / چرمی / مجهز به کلیدهای کنترلی سیستم صوتی و بلوتوث موبایل و کروز کنترلچرمی / مجهز به کلیدهای کنترلی سیستم صوتی و بلوتوث موبایل و کروز کنترل
سیستم تهویهتنظیم اتوماتیک – کانال تهویه برای سرنشینان عقبسیستم تهویه مطبوع اتوماتیک
سیستم صوتی“دارای مانیتور مالتی مدیا تصویری لمسی با رهیاب (GPS) و بلوتوث موبایل – بلندگوهای جلو و عقب -تیوتر”سیستم صوتی و تصویری با صفحه نمایش لمسی ۶.۵ اینچی/ امکان پخش MP3 و دارای درگاه USB /  GPS/ 4 عدد بلندگو / ۲ عدد تیونر
چراغ ها“دارای چراغ های LED جلو و عقب – چراغ مه شکن جلو و عقب –چراغ های LED کریستالی لوکس / چراغهای LED در عقب / چراغ های مه شکن جلو و عقب
آینه هاآینه‌های جانبی برقی، راهنمادار و تاشونده اتوماتیک – آینه چراغ‌دار روی آفتابگیر سمت شاگرد
شیشه هاشیشه بالابرهای جلو و عقب برقی – شیشه‌های سولار (ضد اشعه مضر UV خورشید)شیشه‌های جلو و عقب برقی
صندلیجابجایی صندلی‏های راننده و سرنشین جلو بصورت برقی / امکان نصب صندلی کودک در صندلی عقب ( دارای استاندارد Isofix  )

پشت سری صندلی‌های جلو با تنظیم ارتفاع و زاویه / دسترسی به صندوق عقب از داخل / زیر آرنجی جلو و عقب

کمربندهای ایمنی پیش کشنده با قابلیت تنظیم ارتفاع /  هشدار باز بودن کمربند ایمنی راننده / صندلی عقب با قابلیت ایزوفیکس /  صندلی راننده با قابلیت تنظیم دستی در ۶ جهت /  صندلی های عقب تاشو دو تکه / برخورداری از کنسول میانی صندلی های جلو
سایر تجهیزاتسیستم ضد سرقت (ایموبیلایزر) / سیستم هشداردهنده هوشمند مرکزی ورود غیر مجاز / هشداردهنده موانع عقب با نمایش گرافیکی  سیستم عیب یابی هوشمند (مالتی پلکس) / قفل مرکزی با ریموت کنترل رادیویی / کمربندهای ایمنی جلو سه نقطه‌ای با قابلیت تنظیم ارتفاع / سیستم کنترل بخار بنزینسیستم ضد سرقت (ایموبیلایزر) / قفل کودک درب های عقب / سانروف /

 

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

مقایسه قیمت دنا و دانگ فنگ H30 کراس (شهریور ۹۷)

قیمت دنا  و H30 کراس در بازار کنونی به ترتیب ۸۲ میلیون  و ۸۹ میلیون تومان می باشند. (قیمت کارخانه طبق لیست قیمت دیماه ۹۷ می باشد)

 

قیمت نمایندگیقیمت بازار
دنانا مشخص۸۲ میلیون تومان
دانگ فنگ H30 کراس۷۵ میلیون تومان۸۹ میلیون تومان

 

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

دنا و دانگ فنگ H30 کراس

 

در مجموع هر دو خودرو در رده یکسانی قرار دارند، دانگ فنگ در طراحی و امکانات یک قدم جلوتر است و دنا عرصه عملکرد فنی را به خود تخصیص داده است. با این حال دنا از لحاظ خدمات پس از فروش و بازار دست دوم نیز بهتر عمل می کند.

 

منبع: رکاب

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا