مقایسه خودروها

مقایسه رهام و دنا – دو خودروی ملی از دو خودروساز ایرانی!

همانطور که می دانید در هر دو مدل خودروی دنا و دنا پلاس از موتور مشهور EF7 استفاده شده است. این پیشرانه که یکی از قدرتمندترین پیشرانه های مورد استفاده ایران خودروست، 4 سیلندر و 16 سوپاپ دارد و حجم آن حدود 1.7 لیتر است. حداکثر توانی که این پیشرانه در خودروی دنا قادر به تولید آن است 114 اسب بخار و حداکثر گشتاور آن 155 نیوتن متر است. انتقال نیرو در این خودرو به واسطه یک گیربکس 5 سرعته دستی به چرخ های جلو انتقال پیدا می کند.

مشخصات دنا

اما با توجه به این مشخصات عملکرد دنا در بخش فنی در چه وضعیتی قرار دارد؟ شتاب 0 تا 100 دنا در حدود 13 الی 14 ثانیه است و حداکثر سرعت آن نیز 200 کیلومتر بر ساعت است.

دنا پلاس مجهز به استاندارد آلایندگی یورو 4 است و مصرف سوخت این خودرو در سیکل ترکیبی چیزی در حدود 7.7 لیتر در هر صدکیلومتر است.

در مقابل دنا، رهام با یک موتور 4 سیلندر و 16 سوپاپ قد علم کرده است که حجم آن 1650 سی سی است. سایپا از موتوری که بر روی خودروهای برلیانس سری 300 و برلیانس C3 قرار داده شده، در این خودرو استفاده کرده است. توان تولیدی این موتور 113 اسب بخار و حداکثر گشتاور آن 154 نیوتن متر است. رهام در دو مدل 5 دنده دستی و 6 دنده اتوماتیک به بازار عرضه شده و انتقال نیرو در این خودرو به چرخ های جلو صورت می گیرد.

مشخصات فنی رهام

بنابراین حداقل بر روی کاغذ، این دو خودرو دارای عملکرد یکسانی هستند. از آنجایی که هنوز بررسی دقیقی بر روی عملکرد فنی رهام صورت نگرفته نمی توان به طور دقیق در مورد مشخصات فنی آن نظر داد، اما با توجه به آمارهای روی کاغذ و با توجه به عملکرد این موتور بر روی خودروهای برلیانس می توان حدس هایی در مورد عملکرد این پیشرانه زد. احتمالا رهام شتاب صفر تا صد 13 الی 14 ثانیه ای عملکرد مشابهی با خودروی دنا دارد. حداکثر سرعت این خودرو نیز حدود 190 الی 200 کیلومتر بر ساعت است.

مشخصات فنی دنا

با اینکه در بحث توان فنی، دنا با تفاوت بسیار کمی در پیش است، اما در بحث استاندارد آلایندگی و مصرف سوخت (با توجه به جدیدتر بودن خودروی رهام) برتری با رهام است. استاندارد آلایندگی مصرف سوخت رهام یورو 5 می باشد و مصرف سوخت آن در سیکل ترکیبی حدود 6.8 الی 7.1 لیتر بنزین تخمین زده شده است.

مقایسه مشخصات ظاهری دنا و رهام

از نظر هر شخص یک خودرو می تواند از ظاهر زیبا یا زشتی برخوردار باشد و این امر کاملا سلیقه ای است. نکته ای که در مقایسه های پیشین نیز به آن اشاره کرده ایم. اما با توجه به اصول زیباشناسی و نقدکارشناسان به نقدی جزئی در این مورد می‌پردازیم.

خودروی ملی رهام

سایپا با تولید رهام گام مثبتی در زمینه طراحی این خودرو برداشته است. حتی اگر قرار باشد این خودرو را الگوبرداری از خودروهای برلیانس بدانیم، باید این نکته را قبول کرد که طراحی بالغ و نسبتا خوبی از سایپا می بینیم. از طرفی دنا نیز امروزه یکی از زیباترین خودروهای داخل و شاید حتی به عنوان زیباترین خودروی ملی شناخته می شود (البته قبل از زمان تولید و عرضه رهام) . البته ذکر این نکته مهم را لازم می دانیم که دنا در نسخه پلاس دارای طراحی زیباتری است و آن را می‌توانیم زیباتر و کامل تر بدانیم.

شاید بتوانیم دنا را به دلیل بهره گیری از طراحی مستقل و متفاوت و البته با ابهت آن از نظر طراحی بهتر بدانیم، اما بهتر است صبر کنیم تا ببینیم نظر کاربران در مورد طراحی این دو خودرو چیست و کدام یک از آن ها طراحی زیباتری دارند.

مقایسه طراحی داخلی

از نظر طراحی داخلی هر دو خودروی دنا و رهام از ضعفی بزرگ بهره می برند. استفاده از مواد پلاستیکی بی کیفیت. البته با توجه به اینکه این دو خودرو در محدوده قیمتی خودروهای با کیفیت و اقتصادی قرار دارند و از آپشن های زیادی برخوردار هستند کاملا منطقی به نظر می رسد.

مقایسه مشخصات ظاهری دنا

رهام گویا مدل فیس لیفت خودروهای برلیانس است. چرا که این خودرو حتی در طراحی داخلی نیز به سبک و سیاق برند برلیانس پیش رفته است. استفاده از رنگ های مشخص، طراحی المان های داخلی و حتی شکل و فرم صندلی های خودرو شباهت عجیبی به خودروهای برلیانس سری 300 دارد. البته این یک نقطه ضعف محسوب نمی شود و از آنجایی که برلیانس در زمینه طراحی داخلی محصولات سری 300 بسیار خوب عمل کرده، ما نیز از این الگوبرداری خرسندیم.

خودروی دنا نیز به دلیل استفاده از المان های زیبا و طراحی اسپرت فرمان و صفحه کیلومتر و همچنین بهره گیری از صندلی های خوش فرم و با کیفیت و اتاقی مدرن طراحی داخلی خوبی دارد و از این بعد در محدوده قیمتی خود از بهترین ها محسوب می شود.

مقایسه مشخصات ظاهری رهام

مقایسه امکانات رفاهی و ایمنی دنا و رهام

البته دنا یکی از پرآپشن ترین خودروهای تولیدی کارخانه ایران خودرو محسوب می شود و نمی توان در این محدوده قیمتی، امکانات این خودرو را دست کم گرفت، اما خودروی رهام در نسخه سوپرلوکس با توجه به این که خودروی جدیدتری محسوب می شود از امکانات بهتری نسبت به دناپلاس بهره می برد.

منبع : سپند خودرو

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. از نظر بنده خودروهای سایپا از ایرانخودرو بهترن
    خودم یک سال و چند ماهه که دنا دارم وهیچ گونه خدماتی برام صورت نگرفته که بهانه شون تحریمه ولی ساسپا به این صورت نیست
    اگه ثپت نام رهام شروع بشه بلافاصله دنا رو میفروشم
    وسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *