نحوه تست کردن باتری خودرو

باتری خودرو

اینستاگرام دناروید

قدم اول: وسایل لازم را فراهم کنید

تنها وسیله‌ای که برای تست باتری نیاز می‌شود، یک عدد مولتی‌متر است. مدل‌های ارزان قیمت مولتی‌مترها را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی یا وبسایت‌های فروشگاهی خریداری کنید. در هنگام خرید احتمالا با نمونه‌های آنالوگ نیز روبرو می‌شوید که معمولا قیمت کمتری دارند اما ما پیشنهاد می‌کنیم که با کمی هزینه بیش‌تر، یک نمونه دیجیتال را خریداری کنید.

قدم دوم: باتری را پیدا کنید

نحوه تست کردن باتری

قبول داریم که در بیش‌تر خودروها به خصوص تولیدات داخلی، پیدا کردن باتری کاری بسیار آسان است. اما بعضی از خودروسازان آن‌ها را در مکان‌هایی نامعمول مثل صندوق عقب، کف خودرو یا زیر صندلی‌های عقب قرار می‌دهند که کمی کار را سخت می‌کنند. اما خوشبختانه در بیش‌تر خودروها، این قطعه حیاتی در سمت راست یا چپ موتور قرار دارد. بعضی از خودروسازان باتری‌ها را در یک کاورهای پلاستیکی قرار می‌دهند که نحوه باز کردن این پوشش‌ را می‌توانید در دفترچه راهنمای خودرو پیدا کنید. البته معمولا باز کردن این پوشش‌ها کار سختی نیست.

قدم سوم: تست‌کردن باتری

نحوه تست کردن باتری

 

در هنگام تست مطمئن شوید که خودرو خاموش است. اگر از مولتی‌متر دیجیتالی استفاده می‌کنید، آن را بر روی حالت ولتاژ DC قرار دهید. سپس کابل مشکی رنگ مولتی‌متر را بر روی سر منفی باتری و کابل قرمز را بر روی سر مثبت قرار دهید. مقداری صبر کنید تا مولتی‌متر یک عدد ثابت را نشان دهد. با استفاده از جدول زیر می‌توانید وضعیت باتری خود را بررسی کنید.

میزان شارژ ولتاژ
۱۰۰٪ بیش‌تر از ۱۲.۶۶
۷۵٪ ۱۲.۴۵
۵۰٪ ۱۲.۲۴
۲۵٪ ۱۲.۰۶
۰٪ ۱۱.۸۹

اگر عددی بیش‌تر از ۱۲.۴۵ ولت‌ به دست آمده است، می‌توانید مطمئن باشید که باتری وضعیت مناسبی دارد و اگر ماشین شما استارت نمی‌خورد، مشکل از جای دیگری است. اگر شارژ کمتر از ۷۵ درصد باشد، شاید بتوان همچنان موتور را استارت زد ولی این موضوع هشداری به شما است که به زودی به مشکل بر خواهید خورد و با توجه به سن باتری، احتمالا شما نیاز به شارژ کردن یا تعویض آن خواهید داشت

 

منبع

فروشگاه دناروید

آپارات دناروید

برگشت به بالا
اخبار خودرو | مقالات خودرو | فروشگاه دناروید