اخبار خودرو

نمایشگری سه بعدی برای خودروهای آینده

شرکت فنلاندی “کاناتو”،  در رویداد رقابتی برند صنایع اتومبیل 2018 در بخش “خودروهای مفهومی” به دلیل ارائه نمایشگر لمسی سه بعدی جایزه این بخش را از آن خود کرد.

به گزارش گروه خودروی عصر ایران به نقل از “اتوموتیو تک”، در مورد نام این شرکت چیز زیادی شنیده نشده است، اما احتمال می‌دهیم به دلیل خلاقیت گروهی آنها در ارائه صفحه نمایش‌های سه بعدی، حرکت پیشگامانه و دریافت یک جایزه معتبر به زودی بر سر زبان‌ها بیفتند.

نمایشگری سه بعدی برای خودروهای آینده

این برنامه بخشی از یک برنامه بزرگتر به نام “کاکپید لمسی سه بعدی” است که به عنوان اولین نمایشگر سه بعدی با قابلیت لمس سطحی در جهان شناخته می‌شود. این مجموعه ترکیبی از یک ظاهر بصری منحصربه فرد با کارایی عملیاتی جدید است  که با استفاده از حسگرها و  CNB فیلم‌های شرکت عملیاتی شده و کار می کند.

 

این سامانه با همکاری شرکت کانتینتال AG توسعه یافته و از ویژگی‌های آن می‌توان به بازخوردهای فعال لمسی و فشار روی دکمه‌های مجازی درست مانند لمس دکمه‌های واقعی اشاره کرد. بنابراین صفحه نمایشگر قادر به حفظ و اجرایی کردن عملکردهایی است که در مدل‌های امروزی نقطه کور رانندگان محسوب می‌شوند یا حواس راننده را از جاده پرت می‌کنند.

کاربران آزمایشی این طرح، از مزایای این صفحه نمایشگر نسبت به مدل‌های معمولی‌تر امروزی سخن گفته‌اند.

کاناتو همچنین ادعا می‌کند که تکنولوژی جدیدش درجه جدیدی از آزادی طراحی را در اختیار کمپانی‌ها قرار خواهد داد. به عنوان مثال  پنل هوشمند سمت سرنشین کنار راننده می‌تواند به یک سطح صاف تبدیل شده و تا زمانی که مورد نیاز نباشد مخفی باشد.

 

مدل مفهومی کاکپید لمسی سه بعدی ترکیبی از حسگرهای لمسی سه بعدی شفاف است که می‌تواند زیر سطوح صفحات نمایشگر، پلاستیکی، شیشه‌‌ای، چرم یا پارچه قرار گیرد.

کاناتو اعلام کرده که این صفحه نمایشگر سه بعدی قادر به کنترل عملکردهایی مانند کنترل پنجره‌های خوردو، تنظیم آینه، صندلی و تمام دکمه‌هایی است که در خودروهای امروزی روی فرمان قرار دارند. این نمایشگر به سادگی بیشتر درون کابین نیز کمک می‌کند

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *