مقالات خودرو

نکاتی درباره شیشه دودی

برچسب دودی شیشه باعث خنکتر ماندن فضای اتاق در تابستان و مانع از سوختن پوست دست سرنشینان و بخصوص کودکان می شود. از سوی دیگر هنگام فروش نیز بعنوان ارزش افزوده ای برای خودرو محسوب می گردد.

نصب برچسب شیشه دودی زیبایی ویژه ای به برخی خودروها می دهد، مثلا شیشه دودی برای پژو 206، تفاوت زیادی را در ظاهر آن بوجود می آورد.

شیشه دودی خودرو

نصب شیشه دودی

قانون راهنمایی و رانندگی در خصوص شیشه دودی

مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی، شیشه خودرو باید به نحوی باشد که رویت سرنشینان داخل خودرو مقدور باشد و لذا درصد مجاز شیشه دودی، بین 40 تا 35 % مجاز است.

قانون راهنمایی و رانندگی در خصوص شیشه دودی

پلیس راهنمایی و رانندگی و حتی نیروی انتظامی، در صورت مشاهده تخلف، مجاز به جریمه (50 هزار تومان) و حتی توقیف خودرو می باشد.

درصد شیشه دودی، در واقع مقداری از نور است که می تواند از شیشه عبور کند، مثلا شیشه دودی 35 درصد، فقط اجازه عبور 35 درصد از نور را از خود می دهد.

معمولا افرادی که در داخل خودرو باشند (از داخل خودرو به بیرون نگاه می کنند)، نسبت به افرادی که از بیرون به داخل خودرو نگاه می کنند، دید بهتر و واضح تری دارند.

قوانین معاینه فنی و شیشه دودی

طبق قوانین موجود در مراکز معاینه فنی، وجود برچسب شیشه دودی (حتی کمرنگ 40 درصد) برای شیشه عقب خودرو غیر مجاز است و در صورت وجود، برگه معاینه فنی صادر نمی شود. اما اگر شیشه عقب خودرو بصورت فابریک دودی باشد نه برچسب (مثل پورش، لکسوس و … ) مانعی برای صدور برگه معاینه وجود ندارد. قابل ذکر است که شیشه دودی (برچسب و یا شیشه دودی فابریک کارخانه) برای پنجره های جلو و عقب، در صورتیکه سرنشینان خودرو قابل دیدن باشند، مانعی برای صدور معاینه فنی نیست.

نصب شیشه دودی خودرو

برای نصب شیشه دودی، نیازی به باز کردن رویه درب خودرو نیست و مراحل نصب شیشه دودی خودرو به ترتیب زیر است:

1. اول سطح بیرونی شیشه را تمیز پاک می کنیم.

2. سپس سطح داخلی شیشه خودرو را با دقت زیاد و با استفاده از تیغ پاک می کنیم، این مرحله حائز اهمیت فراوان است زیرا لکه های این سطح پشت شیشه دودی قرار می گیرند و همیشه دیده می شوند. بهتر است این مرحله با تیغ انجام شود. هیچ برجستگی و ذره ای نباید باقی بماند.

3. سطح بیرونی شیشه را با آب خیس می کنیم و اندازه فیلم شیشه دودی را از سطح بیرونی اندازه زده و می بریم.

4. با دقت چک می کنیم که سطح فیلم ایراد و تاخوردگی نداشته باشد. اندازه زدن وبریدن فیلم بسیار حساس و ظریف است و با تمرین و تکرار در این کار خبره خواهید شد.

5. سپس با هیتر قسمتهای جمع شده را شرینک می کنیم تا اندازه فیلم دقیق و مرتب شود.

6. سطح بالای برچسب را با سرعت یکنواخت باید ببریم تا یکدست برش بخورد.

7. بعد از اینکه فیلم را دقیقا به اندازه شیشه پنجره بریدیم، سطح داخلی را دوباره با آب افشان خیس می کنیم، تمام زوایا و گوشه ها باید کاملا با آب پوشیده شوند.

8. سپس لایه بی رنگ فیلم شیشه دودی را برداشته و آنرا به لایه داخلی شیشه خودرو می چسبانیم و با کاردک، حباب و آب را از بالا به پایین، از پشت فیلم خارج می کنیم.

9. فاصله لبه بالایی فیلم دودی تا شیشه، باید به اندازه یک تار مو باشد.

10. حباب و شیارها را با هیتر از بین می بریم و بعد از اینکه نیمه بالایی را نصب کردیم، شیشه را بالا برده و نیمه پایینی را نصب می کنیم.

10. لبه پایینی را باید طوری ببریم که پایینتر از لاستیک پنجره باشد.

10. سختترین محل نصب شیشه دودی، شیشه عقب است که حالت حبابی دارد و باید با هیتر فیلم شیشه دودی را مطابق آن شکل داد.

قیمت شیشه دودی

دودی کردن شیشه های خودرو از طریق چسباندن لایه ای مخصوص به آنها صورت می گیرد.

برچسب شیشه دودی

عوامل تعیین کننده در قیمت شیشه دودی خودرو عبارتند از:

1. نوع خودرو، تعداد و نوع شیشه های آن (نصب برچسب دودی برای شیشه های خمیده، مانند شیشه دودی 206 – شیشه عقب سختتر است).

2. کیفیت و جنس برچسب دودی (رنگ، قابلیت یو وی UV).

برچسبهای دودی بی کیفیت، نصب سختتری دارند و حبابهای داخل آنها بطور کامل از بین نمی رود، بعلاوه در اثر زمان تغییر رنگ می دهند و لبه های آنها باز می شود.

معروفترین برندهای برچسب دودی عبارتند از: سولارگارد (Solar Gard) ، سان تک (SunTech) و لیومار (Llumar) که در صورت نصب روی شیشه، معمولا طول عمری بیشتر از خودرو دارند.

نکات مهم در نصب شیشه دودی

1. نصب شیشه دودی ابزارهای پیچیده ای ندارد و بصورت سیار نیز قابل انجام است، اما از چیزی که بنظر می رسد سختتر است، و بدون تجربه و دقت امکان پذیر نیست.

2. برچسب های یو وی (UV) مانع از عبور نور مضر خورشید می شوند و گرانترند.

3. برچسب شیشه دودی را در لایه داخلی شیشه می چسبانند و برای شیشه های دارای تقعر (مثل شیشه عقب پژو 206 یا تندر و سندرو) زمان و هزینه بیشتری برای نصب لازم است.

4. معمولا برای زیبایی بیشتر، شیشه های عقب و جلو را به یک اندازه دودی می کنند.

5. اگر خودرو شما لوکس و گران است و داخل زیبایی دارد، بهتر است از برچسبهای کم رنگتر استفاده کنید.

6. در صورت نصب صحیح و بی نقص شیشه دودی، گوشه و لبه شیشه ها تمیز بریده می شوند و حباب، گرد و غبار و اثر انگشتی روی شیشه باقی نمی ماند. برخی حبابهای ریز، بعد از یک روز برطرف می شوند.

7. برچسبهای قدیمی شیشه دودی از پایه فلز ساخته می شدند و عملکرد GPS را مختل می کردند، اما فیلمهای جدید این مشکل را ندارند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *