نگاهی بر تویوتا سوپرا ۲۰۲۱

تویوتا سوپرا 2021

اینستاگرام دناروید

تویوتا نسل کاملاً جدید سوپرا را برای مدل ۲۰۲۰ معرفی کرد اما حالا پس از گذشت مدت کوتاهی، به‌روزرسانی‌های بزرگی را برای مدل ۲۰۲۱ روی این کوپهٔ اسپرت انجام داده است.

بدون شک بزرگ‌ترین خبر در مورد سوپرا مدل ۲۰۲۱ ارائهٔ پیشرانهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر توربو برای بازار ایالات‌متحده است. این نسخهٔ پایهٔ سوپرا محسوب می‌شود و شکاف بین GT86 و سوپرا ۳ لیتری را پُر می‌کند.

 

 

این موتور چهار سیلندر که از ب‌ام‌و گرفته شده و پیش‌ازاین در ژاپن و اروپا ارائه شده بود، ۲۵۵ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد. انتقال نیروی این پیشرانه اما توسط همان گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک نسخهٔ ۳ لیتری صورت می‌گیرد؛ اما سوپرا ۲.۰ اما هرگز خودروی تنبلی نیست زیرا ظرف ۵ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و حداکثر سرعت آن به‌صورت الکترونیکی روی ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است.

 

 

سوپرا ۲.۰ علاوه بر قیمت پایین‌تر، مصرف سوخت کمتری هم دارد هرچند که هنوز اعلام نشده در هر صد کیلومتر چند لیتر بنزین مصرف می‌کند. این بهبود مصرف سوخت هم به خاطر پیشرانهٔ کوچک‌تر و هم وزن کمتر است زیرا سوپرا پایه ۱۴۴۳ کیلوگرم وزن دارد درحالی‌که وزن سوپرا ۳.۰ مدل ۲۰۲۱ دقیقاً صد کیلوگرم بیشتر است؛ اما در سوپرا پایه فقط پیشرانه کوچک‌تر نشده بلکه ترمزهای جلوی آن‌هم کوچک‌تر شده و کالیپرهای تک پیستونه جایگزین نمونه‌های چهار پیستونهٔ نسخهٔ شش سیلندر شده‌اند.

 

علاوه بر این، در سوپرا ۲.۰ یک سیستم صوتی با چهار بلندگو جایگزین سیستم ۱۰ بلندگویی شده، تنظیم دستی صندلی راننده جایگزین تنظیم برقی ۱۴ جهته شده و دیفرانسیل فعال و تعلیق تطبیقی نسخهٔ شش سیلندر نیز در آن حذف شده است؛ اما ازآنجایی‌که کاهش وزن سوپرا ۲.۰ در کل خودرو پخش شده، توزیع وزن ۵۰-۵۰ آن حفظ شده و جلوی سبک‌تر آن نیز احتمالاً موجب چابکی بیشتری در پیچ‌های خواهد شد.

 

علاوه بر این، مهندسین تویوتا روی افزایش مقاومت سوپرا ۳.۰ در برابر بادی‌رول و تقویت پایداری آن در پیچ‌ها هم کار کرده و با تنظیم جدید کمک‌فنرها، سفتی جانبی خودرو را افزایش داده‌اند. همچنین آن‌ها برنامه‌نویسی سیستم فرمان برقی، تعلیق تطبیقی متغیر، سیستم کنترل پایداری و دیفرانسیل فعال را هم با تغییرات سخت‌افزاری تطبیق داده‌اند. درنتیجهٔ این تغییرات حالا سوپرا شش سیلندر در تغییر جهت‌های سریع پایدارتر شده است.

 

منبع

فروشگاه دناروید

آپارات دناروید

برگشت به بالا
اخبار خودرو | مقالات خودرو | فروشگاه دناروید