اخبار خودرو

نگاهی به قیمت و شرایط پراید دست دوم در آشفته بازار خودرو

این روزها قیمت پراید صفر کیلومتر در بازار به حدود 23 میلیون تومان نزدیک شده است که رکوردی برای خاندان پراید در طول حدود 25 سال تولید در ایران محسوب می شود. شرایط وقتی جالب تر و تاسف بار تر خواهد شد که بدانید تا چند سال قبل، سایپا در واقع تیبا دست دوم را به عنوان خودرویی جایگزین و ارتقا یافته نسبت به پراید با چنین قیمتی به فروش می رساند و حالا پراید موفق شده تا عملا پا جای پای نواده خود بگذارد. اما در بازار دست دوم شرایط هنوز تا این حد بغرنج نشده است و هنوز قیمت دلار نتوانسته خیل عظیم چند صد هزار دستگاهی پراید های موجود در بازار ایران را دچار افزایش قیمتی چشمگیر کند.
درواقع اگر نگاهی به تجربه سال 91 داشته باشیم، در خواهیم یافت که پراید به عنوان یک شاخص در بازار خودروهای داخلی نقش بازی می کرد و در آن زمان افزایش قیمت رسمی این خودرو از حدود 9 به حدود 17 میلیون تومان باعث شد تا قیمت تمامی خودروهای دست دوم ارزان قیمت نیز به یکباره افزایش یابد، اما تا اینجای کار مدیران امر هنوز جواز افزایش قیمت چشمگیر پراید صفر کیلومتر را اعلام نکرده اند و به همین دلیل قیمت نمونه های کارکرده نیز نسبت به قبل چندان تغییر شدیدی را به خود ندیده، روندی که البته ممکن است ظرف هفته های آتی به کلی متحول شود.

پراید دست دوم

پراید دست دوم

به هرحال آنچه واضح است اینکه برای خرید یک پراید نسبتا سالم، نیاز است تا رقمی بین یک سوم تا یک دوم قیمت یک پراید صفر کیلومتر را هزینه کنید، در واقع اگرچه این روزها نمونه های از پراید های قدیمی اصطلاحا کره ای و کاربراتوری با رقم های کمتر از 7 میلیون تومان آگهی می شوند اما اکثر این خودروها دچار مشکلاتی هستند که رفع آن ها معمولا چند صد هزار تا چند میلیون تومان هزینه بیشتر را به شما تحمیل می کند، از این رو شاید بتوان توصیه کرد که برای انتخاب یک پراید سالم و تعمیر و رسیدگی به آن، نیاز به بودجه ای در حدود ده میلیون تومان خواهید داشت. البته این یک واقعیت است که در خصوص خودروهای مربوط به قبل از سال 1389 که به نام سری x100 شناخته می شوند، تفکیک پراید های قدیمی (1388 به قبل) از نظر قیمتی چندان ساده نیست، اما اکثر این خودروها کمتر از 10 – 12 میلیون تومان قیمت دارند و خرید آن ها تنها به عنوان یک خودرو شهری می تواند توجیه پذیر باشد. با این وجود تقویت جزئی شاسی، بهبود کارایی سیستم کولر و تقویت بوستر ترمز می تواند انگیزه ای برای انتخاب سری ایکس 100 به جای خرید نسخه های قدیمی تر باشد.
در نهایت ذکر این نکته واجب است که با توجه به مواجه شدن با محدودیت های بین المللی احتمالی ظرف ماه های آینده، پراید به لطف درصد داخل سازی بسیار زیاد از شانس بالایی برای حفط ارزش خرید خود در میان مدت برخوردار است؛ چرا که با توجه یه هزینه نگهداری و کارایی، خرید این خودرو 63 الی 73 اسب بخاری شهری بسیار توجیه پذیر به نظر می رسد.

منبع: خودروبانک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *