نقد، بررسی و معرفی خودرو

نگاهی کوتاه بر فورد اکو اسپرت سه سیلندر مجهز به توربوشارژر

فورد اکو اسپرت که از سال ۲۰۱۲ در خارج از آمریکا به فروش می رسید، با تغییراتی در ظاهر و پیشرانه از سال ۲۰۱۸ میلادی به بازار داخلی این غول اقتصادی و صنعتی جهان نیز راه پیدا کرد. این خودرو را می توان کوچک ترین نمونه موجود در لیست بهترین و ارزان ترین کراس اوورهای ۲۰۱۹ قلمداد کرد.

موتور و پیشرانه

موتور استفاده شده در تیپ پایه اکو اسپرت، یک نمونه فوق العاده کوچک ۳ سیلندر ۱ لیتری ۱۲ سوپاپه بوده که با حجم دقیق ۹۹۹ سی سی و استفاده از سیستم توربوشارژر، توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۲۳ اسب بخار در دور موتور ۶.۰۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۲۵ پاوند بر فوت (معادل ۱۶۹ نیوتون متر) در دور موتور ۳.۵۰۰ دور در دقیقه را دارد.

نیروی تولید این موتور مینیاتوری ۱.۰ لیتری نصب شده بر روی تیپ S و ارزان این کراس اوور کوچک نیز توسط یک جعبه ۶ سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض به صورت دستی به چرخ های جلویی منتقل می گردد. البته تیپ های بالاتر اکو اسپرت که طبیعتا قیمت بالاتری نیز دارند، از موتورهای ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تنفس طبیعی سود برده که با تولید نیرویی در حدود ۱۶۶ اسب بخار، از سیستم چهار چرخ متحرک نیز سود می برند.

سرعت، شتاب و مصرف سوخت

اکو اسپرت در تیپ پایه S با موتور ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری یک نمونه کند با معیارهای امروزی بوده و برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، به زمانی در حدود ۱۱.۶ ثانیه نیاز دارد و حداکثر سرعت آن نیز در حدود ۱۱۲ مایل در ساعت (معادل ۱۸۰ کیلومتر در ساعت) است.

هرچند استفاده از موتور ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری در ابتدا ممکن است تصوری از یک کراس اوور فوق کم مصرف را در ذهن تداعی کند، اما این خودرو با توانایی پیمودن مسیری به طول ۳۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، برتری خارق العاده نسبت به سایر رقبای موجود در لیست بهترین شاسی بلندهای ارزان قیمت ۲۰۱۹ ندارد.

فورد اکو اسپرت

دناروید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *