اخبار خودرو

هزینه معاینه فنی خودروها در سال 1402

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران از جریمه ۵۲ هزار تومانی پلیس برای خودروهای فاقد معاینه فنی خبر داد.

شادی مالکی مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران درباره خودروهای ملزم به دریافت معاینه فنی گفت: خودروهای مدل ۱۳۹۸ و ماقبل از آن که ۴ سال از عمر آنها گذشته ملزم به دریافت معاینه فنی هستند. خودروهایی که فاقد برگه معاینه فنی باشند توسط پلیس ۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان جریمه می شوند.

معاینه فنی خودروها 1402

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران با بیان اینکه از ابتدای امسال دریافت معاینه فنی برای خودروهای مدل ۹۸ الزامی است، ادامه داد: داشتن معاینه فنی از منظر ایمنی خودرو و سرنشینان آن از یک سو و از سوی دیگر داشتن سفری ایمن ضروری است.

وی با اشاره به دلایل محیط زیستی معاینه فنی برای خودروها اظهارکرد: طبق قانون هوای پاک دریافت معاینه فنی برای خودروهایی با عمر بالای ۴ سال الزامی است. خودروهایی که ملزم به دریافت معاینه فنی هستند در تست آلاینده‌ها باید مونواکسید کربن خودروها زیر ۷ دهم و در معاینه فنی برتر این عدد باید زیر ۶ دهم باشد.

معاینه فنی خودروها 1402

مالکی  با بیان اینکه در تهران ۸  مرکز معاینه فنی از ساعت ۸ صبح تا ۱۴ بعدازظهر فعال هستند، تاکید کرد: برای مراجعه به مراکز بیهقی، آبشناسان، سراج، دماوند و دو واحد سیار نوبنیاد و گیلان شرقی شهروندان می توانند با تعیین وقت قبلی از طریق نوبت گیری اینترنتی زمان مراجعه خود را بدون معطلی انتخاب کنند.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران ا اشاره به اینکه هزینه انجام معاینه فنی خودروها در سال جدید ۹۲ هزار تومان است، اظهار کرد: مالکانی که از وضعیت معاینه فنی خودروهای خود مطلع نیستند می‌توانند با مراجعه به سایت سیمفا از وضعیت خودروی خود با خبر شوند.

مراحل و شرایط گرفتن معاینه فنی خودرو

احتمالا جمله «۴ سال از زمان ساخت خودرو شخصی‌ام گذشته، باید برای دریافت معاینه فنی خودرو اقدام کنم؛ وگرنه جریمه می‌شوم» را بارها از زبان رانندگان شنیده‌اید. ولی تا به حال شده به این فکر کنید که افراد چه مراحلی را طی می‌کنند تا گواهی معاینه فنی برایشان صادر شود؟ برای آشنایی با مراحل ادامه مطلب را بخوانید.

قدم اول: استعلام اعتبار معاینه فنی خودرو

قبل از اینکه برای دریافت معاینه فنی خودرو اقدام کنید، نیاز است با شرایط گرفتن معاینه فنی آشنا شوید. احتمالا بهتر از هر کسی می‌دانید که سن معاینه فنی خودرو‌های سواری داخلی و وارداتی ۴ سال است. در صورت گذر از سن معاینه فنی باید نسبت به دریافت گواهی اقدام کنید.

  • خودرو داخلی تولید سال ۱۳۹۸ به قبل؛
  • ماشین‌های وارداتی و خارجی ساخت سال ۲۰۱۸ به قبل؛
  • ماشین‌های حمل‌ونقل سال ۹۹ و قبل‌تر.

گاهی‌اوقات افراد از تاریخ اعتبار گواهی معاینه فنی خودرو اطلاعی ندارند و نمی‌دانند موعد تمدید فرارسیده یا خیر؛ به همین دلیل برای اطلاع از این موضوع به ‌صورت حضوری به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند. اگر شما هم همیشه این روند را دنبال می‌کردید، بهتر است دست نگه‌دارید و از روش آنلاین برای مشاهده آخرین تاریخ اعتبار و جزئیات آزمون‌های قبل معاینه فنی استفاده کنید.

قدم دوم: دریافت نوبت اینترنتی پیش از مراجعه به مراکز

تا به امروز فرآیند دریافت نوبت از مراکز معاینه فنی به صورت حضوری بوده است. یعنی نیاز بود ساعت‌های زیادی از روز را در صف‌های طولانی منتظر بمانید تا نوبت‌تان شود و بتوانید مراحل گرفتن معاینه فنی را دنبال کنید. امروزه روند رزرو و دریافت نوبت به صورت آنلاین و غیر حضوری شده است و شما می‌توانید بدون مراجعه به مراکز نوبت بگیرید؛ اما، نکته مهم این‌جا است، در صورتی امکان رزرو نوبت اینترنتی از سامانه‌های اینترنتی مانند «سیمفا» و «تهران من» وجود دارد که از قبل در سامانه نوبت‌دهی معاینه فنی ثبت‌نام کرده باشید، در غیر این صورت راه‌کاری پیش روی شما نیست.

قدم سوم: آماده‌سازی مدارک لازم برای معاینه فنی خودروها

یکی از اقدامات دیگری که باید پیش از مراجعه به مراکز معاینه فنی انجام دهید، آماد‌ه‌سازی مدارک لازم است. پیش از مراجعه به مراکز معاینه فنی همراه داشتن مدارک زیر الزامی است.

  • اصل شناسنامه و کارت ملی مالک خودرو
  • کارت خودرو یا سند مالکیت (برگ سبز)

قدم چهارم: مراجعه به مراکز معاینه فنی خودروها

احتمالا می‌دانید که اغلب مراکز معاینه فنی تهران از ۷ صبح تا ۱۸ بعدازظهر باز هستند. اگر از قبل نوبت اینترنتی رزرو کرده باشید، تنها کاری که باید انجام بدهید این است که در زمان مشخص به مرکز مراجعه کنید و فرم پرشده تشخیص ایرادات ظاهری را به مسئول مربوطه تحویل دهید.

قدم پنجم: پذیرش خودرو

قبل از اینکه به صورت کامل وارد مراکز معاینه فنی شوید؛ اقدامات زیر توسط کارشناسان مربوطه انجام می‌شود.

  • پلاک خودروتان توسط دوربین‌های پلاک‌خوان دریافت و خوانده می‌شود؛
  • بعد از استعلام، مشخصات خود مانند نام، نام خانوادگی و شماره تلفن همراه را باید به مسئولین مربوطه بدهید؛
  • با پرداخت مبلغ معاینه فنی، بارکد پرداخت به شما داده می‌شود و اجازه ورود را خواهید داشت.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *