مقالات خودرو

همه چیز درباره هزینه نگهداری و تعمیرات دنا

دنا ممکن است هر سال حدود سه میلیون تومان خرج بیمه روی دستتان بگذارد. تازه باید هزینه ۱۵۰ هزار تومانی تعویض دوره‌ای روغن و فیلتر را هم آن اضافه کنید. باتری و یک جفت لاستیک دنا هر کدام حدود ۳۰۰ و ۹۰۰ هزار تومان خرج دارد و برای تعویض لنت ترمز و صفحه کلاچ باید ۲۲۰ و ۸۵۰ هزار تومان هزینه کنید.

نگهداری دنا به نسبت اینکه تولید داخل است شاید پرهزینه به نظر برسد. چراکه هر کس انتظار دارد وقتی کالای داخلی می‌دهد، خرج کمتری برایش داشته باشد، اما نکته مثبتش اینجاست که قطعات و لوازم آن را هرجا بخواهید می‌توانید پیدا کنید. چراکه دنا خودرو ملی است و تحریم‌ها آنچنان نمی‌تواند روی قطعات موجود در بازار تاثیر بگذارد و بر همین اساس اکثر مکانیکی‌ها قطعات و امکانات لازم برای تعمیر دنا را دارند.

هزینه نگهداری دنا مثل تعویض روغن و فیلتر‌ها حدود ۱۵۰ هزار تومان خرج روی دستتان می‌گذارد. قیمت لاستیک‌های موجود در بازار بسته به ایرانی یا خارجی بودنشان بین ۶۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متفاوت است. برای باتری دنا باید حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه کنید و تعویض کیت کلاچ آن حدود ۸۵۰ هزار تومان خرج دارد. همچنین باید هر چند وقت یک بار حدود ۲۲۰ هزار تومان برای هر جفت لنت ترمز هزینه کنار بگذارید.

از قطعات و هزینه تعمیرات که بگذریم، خود بیمه شخص ثالث می‌تواند برایتان یک کابوس باشد. چراکه هر سال باید حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای بیمه شخص ثالث و حدود ۸۰۰ هزار تومان برای بیمه بدنه هزینه کنید.

photo 2018 07 13 23 08 21

بیمه شخص ثالث دنا؛ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

برای خرید بیمه شخص ثالث دنا باید حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه کنید. البته این در صورتی است که بیمه نامه قبلی شما شامل تخفیف نباشد و تا به حال برای خسارت جانی یا مالی از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشید. اگر تخفیف بیمه‌نامه قبلی داشته باشید هزینه بیمه جدید برای شما کمتر خواهد بود. همچنین این هزینه برای پوشش پایه است که تنها تا سقف ۹ میلیون تومان خسارت پرداخت می‌کند. البته در صورت تمایل می‌توانید سراغ بیمه شخص ثالث شش ماهه بروید که برای خودرو‌های شخصی یک میلیون تومان است. استفاده از این مدل بیمه‌نامه‌ها توصیه نمی‌شود چراکه به هر صورت بعد از شش ماه مجددا باید بیمه شخص ثالث خود را تمدید کنید. با این کار صرفا هزینه بیمه شما افزایش پیدا می‌کند.

بیمه بدنه دنا؛ ۷۵۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

اگر تمایل داشته باشید می‌توانید برای ماشینتان بیمه بدنه هم بگیرید. در این صورت اگر در تصادف شما مقصر باشید، هزینه خسارت ماشین خودتان را هم می‌توانید از بیمه دریافت کنید. بیمه بدنه برای خودرو‌های لوکس بالای ۱۵۰ میلیون تومان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چراکه اگر تصادف کنید و مقصر نباشید، بیمه شخص ثالث ماشینی که با شما تصادف کرده، تنها یک سوم خسارت وارد شده به ماشین شما را پرداخت خواهد کرد و مابقی آن را باید از بیمه بدنه‌تان هزینه کنید.

در مورد دنا با توجه به اینکه شامل حال این مورد نمی‌شود شاید بیمه بدنه جذابیت کمتری داشته باشد. به هر صورت اگر تمایل به خرید بیمه بدنه دارید، بهتر است بیمه بدنه‌تان را از همان شرکت بیمه‌ای بخرید که بیمه شخص ثالث خود را از آن خریداری کرده‌اید. چراکه اغلب شرکت‌ها بیمه‌ای برای کسانی که بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را با هم خریداری کرده باشند، تخفیف قائل می‌شوند. هزینه بیمه بدنه یک ساله برای دنا با توجه به شرکت بیمه‌ای و پوشش‌هایی که دارد بین ۷۵۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان متفاوت است.

لنت ترمز دنا؛ ۱۶۰ تا ۳۶۰ هزار تومان

سری که مکانیکی‌ها بزنید، می‌بینید قیمت لنت ترمز برای چرخ عقب دنا تقریبا ۲۲۰ هزار تومان است. این رقم برای لنت ترمز چرخ جلو حدود ۲۵۰ هزار تومان تمام می‌شود که نسبت به بقیه ماشین‌ها بین لنت ترمز‌های گران‌قیمت قرار می‌گیرد.

لنت ترمز چرخ عقب دنا شرکتی مدل TEXTAR ساخت ایران‌خودرو در بازار ۲۲۰ هزار تومان قیمت دارد. اگر خواستید می‌توانید سراغ لنت ترمز چرخ عقب دنا مدل PHC-VALEO کره بروید که با شش ماه ضمانت بیمه ایران ۲۷۰ هزار تومان فروخته می‌شود. اگر خواستید زیاد برای خرید لنت ترمز هزینه نکنید می‌توانید سراغ لنت ترمز چرخ عقب دنا مدل CERMANTEX چین بروید که ۱۵۰ هزار تومان قیمت دارد.

خرید لنت ترمز چرخ جلو دنا خرج نسبتا بیشتری دارد. مثلا لنت ترمز چرخ جلو دنا مدل شرکتی TEXTAR ساخت فرانسه ۲۹۰ هزار تومان قیمت دارد. البته مدل‌های ایرانی آن ارزان‌تر است و ۲۴۰ هزار تومان فروخته می‌شود. لنت ترمز چرخ جلو دنا مدل PHC-VALEO با شش ماه ضمانت بیمه ایران ۲۱۰ هزار تومان قیمت دارد و برای خرج کمتر می‌توانید با ۱۷۰ هزار تومان یک جفت لنت چرخ جلو دنا مدل GOLD کره بخرید.

جهت تشخیص لنت ترمز اصلی از تقلبی اینجا را بخوانید

لنت ترمز عقب الیگ-دنا

باتری دنا؛ ۲۱۰ تا ۴۲۰ هزار تومان

باتری مناسب برای دنا باید دست کم ۶۵ آمپری باشد. مناسب‌ترین گزینه برای دنا باتری‌های ۶۶ و ۷۴ آمپری است، اما اگر سیستم‌های جانبی روی ماشینتان نصب کرده‌اید یا در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید و کولر ماشین را زیاد روشن می‌کنید، بهتر است سراغ آمپر‌های بالاتر بروید. باتری‌های ۶۶ آمپری هندل در بازار ۳۸۰ هزار تومان قیمت دارند و اگر سراغ باتری ۷۴ آمپری بروید باید ۴۳۰ هزار تومان هزینه کنید.

باتری‌های ۶۶ و ۷۴ آمپری کابوک به ترتیب ۳۳۰ و ۳۷۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. باتری ۶۶ آمپری سهند ۳۳۰ هزار تومان و مدل ۷۴ آمپری آن ۳۷۰ هزار تومان قیمت دارد. باتری‌های واریان ارزان‌تر هستند و مدل‌های ۶۶ و ۷۴ آمپری آن به ترتیب ۳۸۰ و ۳۱۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. برند دیگر پرطرفدار باتری در ایران باطری‌های فالکون است که ۶۶ آمپری آن ۴۶۰ هزار تومان و ۷۴ آمپری آن ۵۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

اطلاعات مفید درباره باتری خودرو

لاستیک دنا؛ هر جفت ۶۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

لاستیک مناسب برای چرخ‌های دنا، لاستیک سایز ۱۵ است. به طور کلی زانتیا، دنا، دنا و تندر ۹۰ و … رینگ‌های بزرگی دارند و برای همین لاستیک سایز ۱۵ لازم دارند. قیمت لاستیک‌های با کیفیت سایز ۱۵ به دو میلیون تومان می‌رسد. مثلا لاستیک بلک لاین فرانسه سایز ۱۵ با پهنای ۲۰۵ میلیمتر دو میلیون تومان قیمت دارد.

به گزارش فرارو، لاستیک سایز ۱۵ جی‌تی ساخت انگلیس یک میلیون و ۹۰۰، ساخت آلمان یک میلیون و ۷۵۰ و ساخت ژاپن یک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان است. تفاوت آن‌ها علاوه بر تکنولوژی و مواد ساخت، در پهنای لاستیک هم هست. علاوه بر این لاستیک‌های یوکوهاما ژاپنی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قمیت دارند و ساخت کره آن‌ها با قیمت یک میلوین و ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. این‌ها همه لاستیک‌های گران و باکیفیتی هستند که دست کم ۹۰ هزار کیلومتر برای شما کار خواهند کرد.

در بین لاستیک‌های سایز ۱۵ با کارکرد مفید ۸۰ هزار کیلومتر لاستیک‌های تیگار از همه گران‌قیمت‌تر هستند. لاستیک تیگار کره‌ای با پهنای ۱۹۵ میلیمتر یک یملیونو و ۳۵۰ هزار تومان است و پهنای ۲۰۵ میلیمتری آن یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود. در بین این لاستیک‌ها با عمر مفید ۸۰ هزار کیلومتری، لاستیک تری‌انگل تایوانی از همه ارزان‌تر است و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد. البته باید به کیفیت آن شک کرد.

اگر سراغ لاستیک‌های ایرانی سایز ۱۵ را بگیرید، اکثر آن‌ها عمر مفیدی ۶۰ هزار کیلومتری دارند. گران‌ترینشان هم کویرتایر است که پهنای ۱۸۵ میلیمتری ان ۸۰۰ هزار تومان، پهنای ۱۹۵ میلیمتری آن ۹۶۰ هزار تومان و پهنای ۲۰۵ میلیمتری آن یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. بعد از آن یزد تایر است که با پهنای ۱۹۵ میلیمتری ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

البته پهنای ۲۰۵ میلیمتری آن را ۶۵۰ هزار تومان می‌فروشند. لاستیک‌های ساز ۱۵ بارز با پهنای ۱۸۵ میلیمتر ۵۱۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. ارزان‌ترین لاستیک سایز ۱۵ که می‌شود پیدا کرد لاستیک ایران تایر است که با قیمت ۴۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

photo 2018 07 14 21 33 51

روغن موتور دنا؛ ۷۷ تا ۱۲۰ هزار تومان

روغن موتور مناسب برای دنا از نظر ویسکوزیته یا غلظت که به اختصار به آن SAE می‌گویند، (10W40) است. در شاخص SAE عدد اول قبل از حرف W. نشان دهنده گرانروی روغن موتور در دمای پایین فصل زمستان است و هرچقدر این عدد کوچک باشد روغن موتو رقیق‌تر است یا به اصطلاح گرانروی پایین‌تری دارد. این عدد نقش مهمی در استارت اول در روز‌های سرد زمستان دارد. عدد دوم بعد از حرف W. نشان دهنده غلظت روغن موتور در درجه حرارت‌های بالا است و هرچه این عدد بزرگتر باشد غلظت روغن موتور بالاتر و یا به اصطلاح سنگین‌تر است.

برای مثال اگر شما در شهری مثل اهواز زندگی می‌کنید که دمای هوای آن ممکن است تا ۴۰+ درجه سانتی گراد افزایش پیدا کنید پس بهتر است روغن موتوری انتخاب کنید که با توجه به گرمای هوا و گرمای داخلی موتور خاصیت روانکاری خود را از دست ندهد. نکته‌ای که باید در مورد شاخص API بدانید این است که این شاخص از حروفی مثل SN، SM، SL، SJ، SG و SF تشکیل شده و هرچه ترتیب حروف صعودی‌تر باشد نشان‌دهنده کیفیت بالاتر روغن موتور است.

آخرین تکنولوژی روغن موتور در حال حاضر SN است که بهترین نوع روغن موتور به حساب می‌آید. مناسب‌ترین مدل روغن موتور برای دنا مدل SL است. همچنین پسوند SAE بعد از اسم روغن موتور نشان دهنده استاندارد چسبنگی و لزج بودن آن است. روغن موتور دنا باید نهایتا در هفت هزار کیلومتر کارکرد یا هر شش ماه یک‌بار تعویض شود و در مناطق گرمسیری و همچنین در شهر‌های آلوده، هر شش هزار کیلومتر کارکرد برای تعویض روغن مناسب است. حجم روغن موتور مناسب برای دنا حداقل چهار لیتر است و نباید از این مقدار کمتر باشد طبق دفترچه این خودرو 4.9 لیتر روغن نیاز است.

حالا نوبت انتخاب روغن موتور است. روغن موتور‌های ۱۰W۴۰ نسبتا گران‌ هستند. به طور مثال روغن موتور چهار لیتری مدل API-SL/CF-۱۰W۴۰-SAE برند بهران سوپر پیشتاز در بازار ۱۰۵ هزار تومان است. برند پارس سوپر پایا همین مدل را با قیمت ۹۵ هزار تومان عرضه کرده است. روغن موتور توتال کمی گران‌تر است و ۱۲۰ هزار تومان قیمت دارد. همچنین می‌توانید روغن موتور ELF را با قیمت ۱۰۵ هزار تومان بخرید.

البته این قیمت برای ELF تولید داخل است و اگر سراغ مدل‌های وارداتی آن که ساخت امارات و شاخص API آن SN است بروید، دست کم ۲۹۰ هزار تومان برایتان خرج دارد.

نکته‌ای که باید در مورد روغن موتور دنا بدانید این است که اگر دنا را به تعمیرگاه ببرید به کل باید با دستگاه ساکشن روغن خداحافظی کنید. چراکه موتور این ماشین ملی است و قابلیت ساکشن ندارد. برای همین باید مدت زیادی را منتظر بمانید تا روغن از کف موتور خارج شود.

راهنمای خرید روغن موتور اینجاست

منبع
fararu

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *