اخبار خودرو

ورشکستگی در راه است؛ کاهش 50 درصدی تولید خودروهای داخلی

با توجه به شرایطی که برای تخصیص ارز ایجاد شده است برخی از مواد اولیه ای که وارد گمرک می شوند با مشکل پرداخت ارز مواجه شده و طرف خارجی به دلیل عدم تسویه حساب قطعه سازان اسناد خرید را تحویل نمی دهد. از طرف دیگر گمرک نیز مواد اولیه و قطعات نیمه ساخته مورد نیاز قطعه سازان را ترخیص نمی کند.
در حالی که بر اساس مصوبه دولت باید مواد اولیه قطعه سازان و خودروسازان در گروه یک کالایی برای تخصیص ارز قرار گیرند عدم اجرای این مصوبه موجب شده تا قطعه سازان دچار چالش ها و مشکلات فراوانی شوند. آن ها برای واردات برخی از مواد اولیه و قطعات نیم ساخته ای که در گروه دوم و سوم کالایی قرار دارند ناگزیر به کسب مجوزهای متعدد شده و همین مساله موجب طولانی شدن روند ترخیص مواد اولیه قطعه سازان از گمرک می شود.
این وضعیت در حالی ادامه دارد که به گفته دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، شرایط ایجاد شده بر روند تولید قطعه سازان و خودروسازان تاثیر گذاشته و موجب افت 50 درصدی تولید روزانه دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور شده است.
آرش محبی نژاد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور در گفت و گو با خبرگزاری ها اظهار داشت: متاسفانه قطعه سازان برای ترخیص مواد اولیه و قطعات نیم ساخته ای که در گروه دوم و سوم کالایی قرار دارند با مشکل جدی مواجه می شوند. این در حالی است که بر اساس مصوبه دولت باید مواد اولیه قطعه سازان و خودروسازان در گروه یک کالایی قرار گیرد.

آرش محبی نژاد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور

آرش محبی نژاد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور

وی اظهار داشت: در حال حاضر مواد و قطعاتی که در گروه یک کالایی قرار دارند مشکل گمرکی ندارند البته مشکل گمرکی که هم اکنون قطعه سازان برای تامین مواد اولیه با آن مواجه هستند مربوط به مشکلات ارزی است.
وی با اشاره به اینکه امروز قطعه سازان با دو مشکل اساسی برای تامین مواد اولیه مواجه هستند، افزود: اولین مشکل قطعه سازان مربوط به مواد اولیه ای است که همچنان در گروه دوم و سوم کالایی قرار دارد و گمرک برای ترخیص آنها ایراد می گیرد. مشکل دوم نیز اصطلاحا در خصوص پرداخت آتی است که البته بخشی از پول نقدی پرداخت شده و قسمتی از قیمت خرید نیازمند ارز متقاضی است که باید در قالب این ارز نیز پرداخت شود اما در شرایط فعلی که ارز تک نرخی شده این مساله موانع زیادی را برای شرکتها ایجاد کرده و واردکنندگان نمی توانند باقی ارز را پرداخت کنند چرا که نه ارز دولتی پرداخت می شود و نه ارز نیمایی به واردات اختصاص پیدا می کند.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی تاکید کرد: البته پیش پرداخت اولیه خرید که تا حدود 10 تا 30 درصد به صورت ارز متقاضی بوده پرداخت شده است. هر چند در این زمان ارز دولتی و مبادله ای چندانی به قطعه سازان پرداخت نمی گردید اما در بخشی که در قالب یوزانس بوده قطعه سازان توانسته اند ارز دولتی و مبادله دریافت کنند و تعدادی نیز ارز متقاضی گرفته اند.
محبی نژاد افزود: بر اساس آخرین بر آوردها هم اکنون قطعه سازان حدود 800 میلیون دلار به طرف های خارجی بدهکارند که این مربوط به پیش از وضعیت بوجود آمده در بازار ارز است اما با شرایطی که هم اکنون برای تخصیص ارز ایجاد شده با وجود اینکه برخی از کالاها وارد گمرک شده اما طرف خارجی به دلیل عدم تسویه حساب قطعه سازان اسناد را تحویل نمی دهد و گمرک هم مواد اولیه و قطعات نیمه ساخته مورد نیاز قطعه سازان را ترخیص نمی کند .

کاهش 50 درصدی تولیدات داخلی خودرو

کاهش 50 درصدی تولیدات داخلی خودرو

وی تاکید کرد: این ثبت سفارش ها برای قبل از شرایط ارزی فعلی بوده و مختص فروردین و اردیبهشت ماه امسال می باشد. حتی برخی از این ثبت سفارش ها مربوط به آذر و دیماه سال گذشته است که کالا وارد شده اما یا در گمرک مانده و ترخیص نمی شود و یا برخی نیز که به صورت خرید اعتباری بوده به نسبت حمل، پرداخت پول صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه ای که به تصویب بانک مرکزی، گمرک و دولت رسیده است تمام مایحتاج صنعت خودرو از جمله قطعه سازی باید در گروه یک کالایی قرار گیرد اما از آنجا که همچنان برخی از این مواد در سیستم در گروه یک قرار نگرفته است قطعه ساز برای هر کدام آنها باید مجوز بگیرد که طبعا این روند زمانبر خواهد بود.
این عضو انجمن همگن قطعه سازی کشور افزود: متاسفانه عدم ترخیص مایحتاج و مواد اولیه مورد نیاز قطعه سازان بر تولید آنها تاثیر گذاشته است البته این روند بیش از همه بر تولید خودروسازان داخلی تاثیر گذاشته و تولید روزانه خودروسازان را 50 درصد کاهش داده است در حالی که طبق برنامه تولید ایران خودرو و سایپا این دو شرکت در مجموع باید روزانه 6 هزار دستگاه خودرو تولید کند اما این رقم روزانه به 3 هزار دستگاه تقلیل یافته است.
محبی نژاد علت اصلی افت نیمی از تولید روزانه خودروسازان را مشکل تامین قطعات وارداتی عنوان کرد و افزود: قطعه سازان نیز به دلیل وضعیت موجود در تامین نقدینگی و مواد اولیه مورد نیاز، قادر به تامین قطعات مورد نیاز خطوط تولید خود نیستند.
وی در ادامه با توجه به آمار گمرک مبنی بر واردات 780 میلیون دلار قطعات خودرو در سه ماهه اول امسال به موضوع تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان پرداخت و گفت: البته بخشی از قطعات موردنیاز خودروسازان برای خودروهای مونتاژی و به صورت سی کی دی است که خودروسازان با توجه به واردات صورت گرفته مشکلی در این زمینه ندارند. اما به طور قطع تمامی قطعات مورد نیاز به صورت سی کی دی نبوده و برای تامین برخی از قطعات خودروهای پرتیراژ مثل سنسورها، قطعات الکترونیکی و یا ایربگ ها باید واردات صورت گیرد که همین مساله تولید خودروسازان و قطعه سازان را با مشکل مواجه کرده است.
وی تاکید کرد : البته امروز بیشتر از خودروسازان ، قطعه سازان هستند که با مشکل روبرو هستند چرا که خودروسازان بر روی واردات قطعات خارجی خودشان تمرکز کردند و به همین جهت قطعه سازان نمی توانند مطالباتشان را از خودروسازان دریافت کنند و پرداخت پول قطعه سازان به تعویق افتاده است. این وضعیت در صورتی است که با وجود ادامه شرایط فعلی به طور قطع، قطعه سازی در کشور تعطیل خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *