اخبار خودرو

چشم مجازی، تحولی بزرگ در دنیای خودروهای خودران‌

جگوار لندروور اخیر یک مجموعه متحرک خودران را توسعه داده که به فناوری “چشم مجازی” مجهزند و  باعث جلب اعتماد بیشتر عابران پیاده در هنگام عبور از جلوی خودران‌ها می‌شوند.

به گزارش گروه خودروی عصر ایران، مطالعات انجام شده نشان می‌دهد، 63 درصد از عابران در حین مواجه با یک خودران نگران شده و از عبور در برابر آن خودرداری می‌کنند، به همین دلیل کمپانی جگوار لندروور مجموعه فناورانه‌ای را در خودرانی سرگرم کننده به کار گرفته که با برقراری ارتباط چشمی با عابر پیاده، حالات وی را بازطراحی و تقلید کرده و او را دنبال ‌کنند. این روند تقریبا شبیه همان نگاهی است بین بسیاری از رانندگان و عابران پیاده در دنیای معمولی و کنونی ما رخ می‌دهد.

چشم مجازی، تحولی بزرگ در دنیای خودران‌ها

در این پروژه  بیش از 500 تست از طرف تیم تحقیقاتی روی خودران انجام شده، تا محققان دریابند خودران‌های آینده به چه شکل و ساختاری می‌توانند بهترین ارتباط را با عابران برقرارکرده، بر اعتماد آن افزوده یا از خطرات احتمالی بکاهند. از طرفی این تست‌ها به محققان در پیدا کردن رفتارهای تکرار شونده انسانی و بازخورد حرکت خودران‌ها کمک شایانی خواهند کرد.

چشم مجازی، تحولی بزرگ در دنیای خودران‌ها

در تست‌های انجام شده در “کاونتری”، چشم مجازی بزرگ به عابران نگاه کرده و منتظر عبور آنها می‌شود. این چشم با توجه به عابران به آنها القا می‌کند که حضورشان را شناسایی کرده و برای عبور آنها متوقف شده است.

محققان و تیم روانشناسان این مجموعه، سطح اعتماد افراد در چنین مواردی را قبل و پس از تماس چشمی اندازه گیری کرده تا به کشف میزان اعتماد عابران به راننده و خودران‌ها بپردازند.

چشم مجازی، تحولی بزرگ در دنیای خودران‌ها

چنین فناوری‌ای می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس مردم در هر دو جایگاه مالک یا عابر برای ترویج خودران‌ها کمک کند و به افزایش قدرت شناسایی خودران‌ها بینجامد.

چشم مجازی، تحولی بزرگ در دنیای خودران‌ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *