موتور سیکلت و دوچرخه

چه دوچرخه‌ای برای گشت‌وگذار بهاری بخریم؟

شما برای انتخاب و خرید دوچرخه مورد نیاز خود که یکی از مهمترین وسایل سفر زمینی است، ابتدا باید نیاز‌ها و ترجیحات خود را درنظر بگیرید. برای این‌که بتوانید دوچرخه مورد نیاز خود را انتخاب کنید، ابتدا باید ببینید که می‌خواهید با دوچرخه کجا بروید؛ چگونه و چقدر از آن استفاده می‌کنید.

راهنمای خرید دوچرخه، برای گشت‌و‌گذار بهاری

انواع دوچرخه

دوچرخه توریستی یا جاده‌ای

اگر قصد سفر‌های یک‌روزه دارید و تنها در جاده‌های آسفالته و سفر‌های یک‌روزه یا کمتر از دوچرخه استفاده کنید، دوچرخه جاده برای شما مناسب است؛ اما اگر می‌خواهید در مکان‌هایی غیر از جاده‌ها و در سفر‌های چندروزه دوچرخه‌سواری کنید، دوچرخه توریستی هم می‌توانید استفاده کنید.

راهنمای خرید دوچرخه، برای گشت‌و‌گذار بهاری

دوچرخه شهری

دوچرخه‌های شهری معمولا دارای فریمی فلزی و سبک از جنس آلومینیوم و تایر‌هایی نازک و بدون آج هستند. این دوچرخه‌ها معمولا دنده یا کمک‌فنر ندارند. زاویه فرمان نسبت به زین و همچنین فاصله رکاب تا زین در این دوچرخه‌ها معمولا بیشتر از دوچرخه‌های کوهستان است که باعث خواهد شد کنترل دسته فرمان به شکلی راحت انجام شود؛ البته بد نیست بدانید برای حرکت در مسیر‌های طولانی، به رکاب‌زدن‌های مدوام نیاز نیست.

راهنمای خرید دوچرخه، برای گشت‌و‌گذار بهاری

دوچرخه کوهستان

دوچرخه‌های کوهستان برخلاف دوچرخه‌های شهری، تایر‌های پهن‌تر به همراه آج‌هایی هستند که باعث اصطکاک بیشتر با سطح زمین می‌شود تا از لیزخوردن دوچرخه در مسیر‌های ناهموار و لغزنده جلوگیری شود. دوچرخه کوهستان باید دارای دنده باشد که دوچرخه‌سوار بتواند به کمک آن به راحتی در مسیر‌های شیب‌دار یا صعب‌العبور حرکت کند.

راهنمای خرید دوچرخه، برای گشت‌و‌گذار بهاری

دوچرخه هیبرید

دوچرخه‌های هیبرید به دوچرخه‌هایی گفته می‌شود که بی‌شباهت به دوچرخه‌های کوهستان یا شهری نیستند. در واقع این دوچرخه‌ها برای استفاده در هر دو محیط کاربرد دارند؛ با این تفاوت که نمی‌توان از آن‌ها برای کوهپیمایی استفاده کرد و تنها مناسب استفاده در دامنه کوه یا محیط‌هایی هستند که شیب کمتری نسبت به ارتفاعات کوهستان دارند. تنها تفاوت این دوچرخه با دوچرخه‌های کوهستان این است که پهنای چرخ آن‌ها از دوچرخه‌های کوهستان کمتر است.

راهنمای خرید دوچرخه، برای گشت‌و‌گذار بهاری

دوچرخه کورسی و جاده

بیشتر افراد دوچرخه‌های کورسی و دوچرخه‌های جاده را در دسته‌ای کلی به نام دوچرخه جاده تقسیم‌بندی می‌کنند. شاید این اشتباه به دلیل اشتراکات فراوانی باشد که بین این دو دسته دوچرخه وجود دارد. دوچرخه‌های کورسی و دوچرخه‌های جاده (به استثنای دوچرخه‌های جاده‌های کوهستانی) معمولا به دنده یا کمک‌فنر نیازی ندارند. همچنین باید در بدنه این دوچرخه‌ها از موادی سبک استفاده شود تا به دوچرخه‌سوار در داشتن شتاب و سرعت بیشتر کمک کند. از تفاوت‌های اصلی این دو دسته دوچرخه، نوع تایر‌هایی است که در آن‌ها به کار می‌رود.

راهنمای خرید دوچرخه، برای گشت‌و‌گذار بهاری

دوچرخه BMX

دوچرخه‌های BMX یا دوچرخه‌های Time Trial بیشتر برای مصارف ورزش‌کارانی ساخته می‌شوند که به ورزش دوچرخه‌سواری به صورت حرفه‌ای می‌پردازند. دوچرخه‌های BMX معمولا دارای سایز فریم‌هایی کوچک هستند. این دوچرخه‌ها هیچ نوع ترمز یا کمک‌فنری ندارند. بدنه دوچرخه‌های BMX عمدتا از موادی ساخته می‌شود که وزنی سبک و استحکامی زیاد داشته باشد تا به افزایش بیشتر سرعت برای حرکات نمایشی کمک کند.

راهنمای خرید دوچرخه، برای گشت‌و‌گذار بهاری

دوچرخه Time Trial

دوچرخه‌های Time Trial نیز همانند دوچرخه‌های BMX برای مصارف حرفه‌ای و مسابقه‌های دوچرخه‌سواری تیمی طراحی شده‌اند. این نوع دوچرخه‌ها معمولا دارای فریم‌هایی بسیار کوچک‌تر نسبت به دوچرخه‌های جاده هستند و طوقه به‌کاررفته در ساخت آن‌ها عمق بیشتری دارد که به این دوچرخه‌ها سرعت بیشتری می‌بخشد.

راهنمای خرید دوچرخه، برای گشت‌و‌گذار بهاری

مهمترین نکاتی که برای خرید دوچرخه باید بدانید

١- وزن: وزن در انتخاب انواع دوچرخه اهمیت زیادی دارد. در واقع هرچه یک دوچرخه وزن کمتری داشته باشد، به شما در برخورداری از شتاب و سرعت بیشتر کمک می‌کند. البته سعی شده از موادی در ساخت فریم دوچرخه استفاده شود که به وزن بسیار کم آن بینجامد؛ به همین دلیل در ساخت اکثر دوچرخه‌ها از آلومینیوم، کروم (کرومولی) یا کربن استفاده می‌شود که به دلیل قیمت کمتر آلومینیوم نسبت به دو نوع دیگر، استفاده از آن رواج بیشتری دارد.

٢- سایز دوچرخه: هر دوچرخه نسبت به سایز فریم و سایز چرخ یا طوقه‌ای که در آن استفاده شده، برای افراد مختلف با ویژگی‌های فیزیکی گوناگون قابل استفاده است. دانستن مواردی از قبیل فاصله زین تا رکاب در حالت نشسته و ایستاده، فاصله زین تا فرمان و سایز چرخ در بین تمامی این موارد از اهمیت زیادی برخوردار است و به شما کمک خواهد کرد تا به کمک آن‌ها دوچرخه مناسب خود را انتخاب کنید.

٣- هزینه: یکی دیگر از نکاتی که در زمان انتخاب دوچرخه اهمیت زیادی دارد، در نظرداشتن این موضوع است که دوچرخه‌ها براساس نوع استفاده به چند دسته کلی مناسب برای افراد حرفه‌ای، نیمه‌حرفه‌ای و آماتور تقسیم می‌شوند و طبعا بازه قیمت هرکدام از این رده‌ها تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر خواهند داشت.

٤- قطعات: بررسی هرکدام از قطعات دوچرخه به مطلبی جداگانه نیاز دارد تا مشخص کند چه قطعاتی برای چه دوچرخه‌هایی مناسب‌اند؛ اما درنهایت دانستن برخی نکات درخصوص قطعات دوچرخه اهمیت زیادی دارد و کمک می‌کند تا انتخاب مناسب‌تری داشته باشیم.

منبع: شهروند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *