مقالات خودرو

کات آف چیست؟

کات آف چیست:شاید شما نیز در بین دوستان و آشنایانتان افرادی را می‌شناسید که علاقه وافری به صدای موتور دارند و سعی می‌کنند همیشه در دور موتور‌های بالا رانندگی کنند اما این موضوع چندان هم که باید علمی نیست و می‌تواند به موتور شما آسیب برساند.

همان طور که می‌دانید دور موتور دارای یک بخش قرمز است که با افزایش دور موتور به آن قسمت، موتور در بدترین حالت قرار می‌گیرد اما اکنون در سیستم‌های انژکتوری راهکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد که از طریق آن راننده به هیچ وجه نمی‌تواند به دور موتور قرمز برسد

کاتاف چیست

در این حالت زمانی که دور موتور به محیط قرمز رنگ می‌رسد سریعا کامپیوتر خودرو (ECU) دستور به قطع سوخت رسانی و جرقه می‌کند که در این صورت دور موتور به میزان کمی کاهش می‌یابد و دوباره با کاهش دور موتور سوخت رسانی آغاز شده و دور موتور به بخش قرمز می‌رسد و این عمل تا زمانی که راننده فشار پای خود را از روی پدال گاز برندارد ادامه پیدا خواهد کرد که به این موضوع اصطلاحا کات آف (Cut Off) گفته می‌شود که این عمل را نیز استپ‌اِر انجام می‌دهد.

کاتاف رگباری چیست؟

نام دیگر این نوع از کات آف زدن هارد کات آف است. هنگامی که دور موتور به میزان تعیین شده یا مورد نظر می‌رسد به شکل ناگهانی پاشش تمام انژکتورها قطع می‌شود و به دنبال آن هم جرقه شمع‌ها متوقف می‌شود. با این اتفاق دور موتور به صورت ناگهانی افت می‌کند و حتی می‌تواند تا RPM 500 هم کاهش داشته باشد.

با برگشتن موتور به دور موتور امن بار دیگر انژکتورها و سیستم جرقه با تمام قدرت فعال می شوند و در یک لحظه ای کوتاه دوباره موتور به مرز کاتاف می رسد که البته این موضوع بسته به نوع ECU متفاوت است. کاتاف رگباری در خودروهای مسابقه‌ای بیشتر کاربرد دارد.

دور موتور 9000 در برخی خودروها

برای تولید خودروهای شهری باید از موتورهایی استفاده کرد که میل لنگ و سیستم های مکانیکی آن حداکثر به دور موتور ۹۰۰۰ تا ۹۵۰۰ دور در دقیقه برسند، هرچند که این یک استاندارد است اما در همه خودروها این موضوع رعایت نمی‌شود و با توجه به وجود محدوده ی قرمز دور موتور در حدود 6000 دور ، دیگر نیازی به این دقت در تولید نیست.

به همین دلیل در حال حاضر تنها اتومبیل‌های مسابقه‌ای یا تیونینگ شده می‌توانند به دور موتوری بیشتر از ۹۰۰۰ دور دقیقه برسند.

در صورتی که دور موتور بالا به اتومبیل شما آسیب بزند باید از طریق روش‌های برنامه دهی که توسط کامپیوتر خودرو انجام می‌شود تنظیمات لازم برای قطع شدن جریان تزریق سوخت و کاهش ورود اکسیژن به داخل سیلندرها را انجام دهید. به این شکل جلوی رسیدن دور موتور اتومبیل به ۹۰۰۰ و بیشتر از آن گرفته می‌شود. این کار را مهندسان با روش‌هایی که گفته شد برای خودروی شما انجام می‌دهند و از سپردن کار به افراد غیر متخصص جلوگیری کنید.

برای جا به جا کردن محدوده ی قرمز دور موتور از طریق برنامه‌دهی در خودروهای مدرن، یک پاور باکس بر روی ECU نصب می‌کنند و با برنامه‌دهی جدید باعث می‌شوند که دستور کات اف زدن خودرو در زمان مقرر صورت نگیرد و فرآیند سوخت‌رسانی ادامه پیدا کند. البته توجه داشته باشید که چنین کاری را متخصصان باید انجام دهند؛ زیرا کار بسیار و حساس و خطرناکی است. همچنین بهتر است خودرو فقط در شرایط مسابقه‌ای عمل کاتاف نزدن را انجام دهد.

منبع

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *