اخبار خودرو

کدام آپشنها از خودروهای ایرانی حذف شده است؟

امکانات ایمنی و رفاهی و آپشن خودرو های داخلی یکی یکی حذف می شوند و برخی کارشناسان معتقدند که خودروسازان داخلی این روزها برای صرفه‌جویی در هزینه تولید به حذف آپشن‌ها یا جایگزینی برخی قطعات بی‌کیفیت متوسل شده‌اند، اما برخی دیگر نیز کمبود مواد اولیه در اثر تحریم ها را زمینه ساز این تغییرات می دانند.

در همین رابطه اما ایران‌خودرو به تازگی با انتشار اطلاعیه‌هایی در وب‌سایت خود، از عدم امکان تحویل دنا با امکانات قبلی خبر داده است و حالا به نظر می رسد که این خبر زمینه ساز ارائه نسخه کم آپشن تری از دنا باشد.

این رویه که از حذفزه ضربه گیر در پراید آغاز شد به محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز سرایت پیدا کرد. پس از آنکه ایران خودرو دنا پلاس را با دو تیپ چهار کیسه هوا و دو کیسه هوا به بازار معرفی کرد و با گذشت زمان نسخه چهار کیسه هوا را از فهرست فروش خود حذف کرد حالا تصمیم گرفته است برخی امکانات ایمنی نظیر ترمز دیسکی عقب را از فهرست پژو پارس LXنیز حذف کند.

دنا

در این زمینه برخی از مشتریان محصولات داخلی از حذف ضبط صوت و زه ضربه گیر گرفته تا رینگ اسپرت و سیستم سخنگوی عیب‌یاب برخی خودروها گله می‌کنند و اینکه اگر مشتری خواهان نصب برخی از این قطعات باشد باید هزینه جداگانه‌ای را به خودروساز بپردازد چرا که این قطعات آپشنی به حساب می‌آید که مشتری باید وجه آن را جداگانه پرداخت کند

چند روزی است ایران خودرو با انتشار اطلاعیه‌هایی در وب‌سایت خود، از عدم امکان تحویل دنا با امکانات قبلی خبر داده است. براین اساس دنا با کد کلاس ۷۰۱۱۲ تولید می‌شود و به جای داشتن رینگ آلیاژی آلومینیومی به رینگ فولادی و قالپاق مجهز است. همچنین کروز کنترل که یک آپشن مهم در این خودرو به شمار می‌رود، از امکانات رفاهی این خودرو حذف شده است.

از سوی دیگر به دلیل تحریم‌های صنعت خودروسازی کشورمان شاهد به کارگیری برخی قطعات بی‌کیفیت در خط تولید خودروسازان هستیم؛ قطعاتی که جان و مال مشتری را هدف قرار می‌دهد.

این درحالیست که خودروسازان در شرایط فروش فوری اخیر خود، قیمت ها را به شکل قابل توجهی افزایش داده اند و بنابراین به نظر نمی رسد که ارزان سازی گسترده با توجه به افزایش قیمت های اخیر، توجیهی داشته باشد، اما در صورت ارتباط این موضوع با تحریم ها باید پرسید که آیا صنعت خودروسازی ایران پس از پنجاه سال، توانایی تولید رینگ های آلیاژ آلومینیومی را در کشور ندارد؟

دنا پلاس بدون وجود رینگ اسپرت و سانروف [به روز رسانی]

ظاهرا حالا سانروف نیز به لیست تجهیزات بدون امکان تولید در حال افزوده شده و برای نخستین بار شاهد فاکتور شدن نمونه های دنا پلاس بدون وجود رینگ اسپرت و سانروف هستیم، شاید با ادامه این وضعیت، دنا پلاس رفته رفته به دنای معمولی نزدیک شود و فاصله سطح تجهیزاتی دنای معمولی نیز به سمند و پژو 405 کاهش یابد.

DENAPLUS

حذف رینگ آلومینیومی از خودروی H30 کراس [به روز رسانی]

خودروی دانگ فنگ H30 کراس از پس بدون رینگ آلومینیومی به متقاضیان عرضه خواهد شد.

قراردادهای H30 كراس با موعد تحویل آذرماه و برنامه فروش 90325 از کد کلاس 72303 (رینگ آلومینیومی) به 72304 (رینگ فولادی) می توانند از روز سه شنبه مورخ 98/02/31 نسبت به تبدیل اقدام نمایند. متقاضیان در صورت موافقت جهت تکمیل فرم تبدیل به نمایندگی محل ثبت نام مراجعه نمایند.

بدیهی است مبلغ مابه التفاوت رینگ به همراه کلیه سودهای متعلقه (مشارکت، تاًخیر و …) به مشتریان محترم مسترد خواهد شد.

امکانات خودرو H30 کراس با کد 72304:

2D4991C3 5426 44C4 864B CED0CCDED349

B0BDD634 7228 4F6E BD7E 147F866AB960

9D1FDB28 DD06 46EA 9EB0 B232C803B367

لیست تجهیزات دنا پلاس بازهم کوچکتر شد

شرکت ایران خودرو لیست جدیدی از آپشن‌های باقی‌مانده خودروی دنا پلاس و دنا پلاس توربو را منتشر کرد.

در گزارش چند هفته پیش، حذف سانروف در دنا پلاس اعلام شد و هم اینک این آپشن از دنا پلاس توربو نیز حذف شده است. حالا پس از حذف 2 ایربگ و سانروف از خودروهای دنا حالا نوبت به حذف آنتن کوسه ای، GPS و جا عینکی از این محصول شده است.

لیست امکانات خودرو دنا پلاس:

028FBDA5 7C18 4A2D A6B3 042AE7AFBBEF

0104EBA5 DCEF 4C75 ABB3 F659A9116CA6

411657D5 61CF 45CB B349 8803C2156554

ایران خودرو آپشن ‌های پژو 206 تیپ 2 را کمتر کرد [به روزرسانی]

روند کاهش آپشن خودرو ها این بار به پژو 206 تیپ 2 رسیده و این خودرو که که یکی از کم ‌آپشن‌ترین خودروهای بازار ایران است، این روزها با امکانات کمتری روانه بازار می شود.

این حذف آپشن‌ها پیشتر به کم کردن ایربگ‌ها، حذف رینگ آلیاژی و ترمزهای دیسکی مرتبط می شد و با وجود اینکه 206 تیپ 2 هیچ کدام از این آپشن‌ها را در اختیار نداشت به ناچار شرکت ایران خودرو مجبور به حذف سنسور دنده عقب و “سی دی خوان” دستگاه پخش شده است و هم اکنون آپشن خودرو 206 تیپ 2 با محصولات خانواده پراید هیچ تفاوتی ندارد.

لیست امکانات خودرو پژو 206 تیپ 2:

امکانات خودرو

AC41D8AC 3F0D 4D75 983E 11573ED5C1F7

206 تیپ 5 در 2 مدل ساده و فول آپشن ارائه خواهد شد [به‌روزرسانی]

ایران خودرو با حذف یک سری از آپشن‌های 206 تیپ 5، قرار است این محصول را در دو تیپ وارد بازار کند.

از ابتدای هفته برخی از خودروهای 206 تیپ 5 با کسری آپشن وارد بازار شده است و گویا از این به بعد ایران خودرو قصد دارد یک کلاس جدید برای 206 تیپ 5 تعریف کند.

این کلاس جدید با حذف برخی آپشن خودرو ها مانند ترمز دیسکی عقب، دستگاه پخش USB و سنسور دنده عقب از سوی ایران خودرو کلاس 26818 معرفی شده است.

این کلاس هم اکنون با اختلاف قیمتی حدود 3 میلیون تومانی در بازار عرضه است. تیپ فول این خودرو هم اکنون 101 و تیپ ساده حدود 98 میلیون تومان قیمت دارد.

رینگ آلومینیومی از محصولات تندر90 هم حذف شد [به روز رسانی]

براساس جدیدترین اطلاعات دریافتی از شرکت ایران خودرو، محصولات خانواده L90 قرار است با حذف برخی آپشن‌ها روانه بازار شود.
براساس اطلاعات جدید، رینگ آلومینومی از خودروهای تندر 90 دنده ای، تندر پلاس دنده ای و تندر پلاس اتوماتیک حذف و رینگ فولادی جایگزین شده است. در بخش سیستم صوتی نیز محصول تندر 90 بدون بلندگو درب های عقب و تندر پلاس دنده ای و اتوماتیک بدون پخش CD به متقاضیان واگذار خواهند شد.

تجهیزات تندر 90 دنده ای شرکت ایران خودرو:

7F8D3C14 D128 4754 8ECC 632069299739

B39711C8 E099 4358 821F 1C0FE4B22C1B

ترمزهای پژو ۲۰۶ صندوقدار تغییر کرد [به روز رسانی]

شرکت ایران خودرو به تازگی اعلام کرده است که از این پس، پژو ۲۰۶ صندوقدار V8 بدون ترمز دیسکی عقب و با ترمز کاسه ای به بازار عرضه خواهد شد.
بر اساس اطلاعات موجود در وب‌سایت ایران خودرو پژو ۲۰۶ صندوقدار V8 با کد کلاس 27434 فاقد ترمز دیسکی عقب است و با ترمز کاسه ای در محور عقب در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

پژو ۲۰۶ صندوقدار V8 به عنوان کاملترین نمونه ی این هاچبک فرانسوی قدیمی در بازار ایران شناخته می شود و به خاطر داشتن پیشرانه ی ۱٫۶ لیتری ۱۰۵ اسب بخار، نسبت به ۲۰۶های ۱٫۴ لیتری در بحث ایمنی قویتر ظاهر می شد و ترمز دیسکی عقب آن ایمنی بهتری را در اختیار راننده و سرنشینان می گذاشت.

حال مشخص است که ایران خودرو به خاطر مشکل تامین قطعه و از سویی ارزان سازی این خودرو، ترمزهای کاسه ای عقب را جایگزین ترمزهای دیسکی ۲۰۶ صندوقدار V8 کرده است.

حذف آپشن های سمند سورن [به روز رسانی]

مدتی است ایران خودرو سورن ELX را در کلاس ۵۷۵۱۸ به دست مشتریان می رساند. این نسخه از سورن، نسبت به نمونه های قبلی فاقد دو آپشن است. آپشن خودرو سمند سورن کاهش یافته است و باید با رینگ آلومینیومی و ترمز دیسکی عقب خداحافظی کرد.

ایران خودرو همچنان برنامه فروش سورن ELX کلاس ۵۷۵۱۸ را اعلام می کند و گویا قرار نیست در آینده نزدیک نسخه قبلی به خط تولید این شرکت بازگردد. براساس اطلاعات رسمی، ایران خودرو رینگ آلومینیومی و ترمز دیسکی عقب را از سورن ELX حذف کرده و در نسخه توربو نیز تنها رینگ آلومینیومی حذف شده است. با توجه به وب سایت رسمی شرکت تولیدکننده، رینگ فولادی و ترمز کاسه ای عقب جایگزین امکانات قبلی در سورن شده است.

D27C30ED 80B1 4D0A 97AE 1326A8C65F14

آپشن خودرو ساینا باز هم تغییر کرد [به روز رسانی]

بازگشت تحریم ها به صنعت خودروسازی کشورمان، نه تنها پای بسیاری از خودروسازان معتبر جهان را از ایران برید و قراردادهای آن ها را به صورت یک طرفه لغو کرد، بلکه به بروز مشکل در تأمین قطعات خودروهای داخلی هم منجر شد.

فرمان ساینا از ابتدا، طرحی متفاوت با تیبا و پراید داشت. اما اکنون به نظر می رسد سازنده برای یکدست سازی در تولید و صرفه جویی بیش تر، از فرمان دو خودروی پرتیراژ پراید و تیبا برای ساینا استفاده کرده است.

اما یکی دیگر از تغییرات بسیار مهم در آپشن خودرو سایناهای تازه تحویل که در فضای مجازی هم سر و صدای زیادی به راه انداخته، حذف سنسورهای پارک عقب است. دیگر تغییری که تنها در برخی از نسخه های تحویلی ساینا دیده می شود، جایگزین کردن رینگ 14 اینچی این خودرو با رینگ 13 اینچی تیبا است. درواقع گویی سایپا هر روز در تلاش است که با حذف آپشن خودرو ها فاصله دو محصول تیبا و ساینا را کم تر کند.

آپشن خودرو

اما سایپا به جبران حذف این آپشن ها از روی ساینا، دست به ایجاد تغییراتی مثبت در نمونه های جدید این خودرو زده است. در مدل های جدید ساینا با جعبه دنده دستی، از سیستم صوتی با دیسپلی ضبط ساینا اتوماتیک استفاده شده است. این دیسپلی که ظاهری مشابه با دیسپلی سابق ساینا دنده ای دارد، افزون بر تمام قابلیت های سیستم سابق، به بلوتوث و امکان برقراری تماس مجهز شده است. همچنین صفحه کیلومتر در برخی از سایناهای تازه تحویل، همچون مدل های 95 بار دیگر به رنگ سفید درآمده است تا با صفحه کیلومتر آبی رنگ تیبا تمایز داشته باشد.

امکانات سه خودروی دیگر ایران خودرو تغییر کرد [به روز رسانی]

بر اساس آخرین اطلاعات رسمی، گروه صنعتی ایران خودرو فهرست آپشن خودرو های رانا، دنا و پژو ۲۰۶ صندوقدار V8 را مجددا تغییر داده است.

آن طور که در وب‌سایت رسمی ایران خودرو اعلام شده است، از این پس رانا LX در کلاس ۶۱۰۱۳ تولید خواهد شد. این نمونه از رانا فاقد ترمز دیسکی عقب است و برای همین دیگر با ترمز کاسه ای ارائه می شود. همچنین دنا هم که پیش از این امکاناتی نظیر کروز کنترل و رینگ آلومینیومی خود را از دست داده بود، حال در کلاس های ۷۰۱۱۵، ۷۰۱۱۶، ۷۰۱۱۸ و ۷۰۱۱۹ بدون ترمز عقب دیسکی عرضه می شود و مانند سورن و سمند، با ترمز کاسه ای تولید خواهد شد. البته که کلاس ۷۰۱۱۸ و ۷۰۱۱۹ دنا نسبت به نسخه ۷۰۱۱۵ و ۷۰۱۱۶ فولتر بوده و کروز کنترل نیز در آن ها دیده می شود.

پژو ۲۰۶ صندوقدار هم که سال هاست تنها در تیپ V8 تولید می شود، چندی پیش سنسور پارک عقب خود را از دست داد و حال می بینیم که در کلاس ۲۷۴۳۴ نیز بدون ترمز دیسکی عقب و با ترمز کاسه ای تولید می شود. زمانی که پژو ۲۰۶ صندوقدار به خط تولید ایران خودرو آمد، نمونه های ۱٫۶ لیتری آن تنها با ترمز دیسکی عقب تولید می شدند و فقط نمونه هایی چون V20 که دارای پیشرانه ۱٫۴ لیتری TU3 بودند با ترمز کاسه ای عقب به دست مشتریان می رسیدند. حتی وقتی که رانا به عنوان نمونه ملی و اقتصادی پژو ۲۰۶ صندوقدار به بازار کشور معرفی شد به خاطر داشتن پیشرانه ۱٫۶ لیتری ۱۰۵ اسب بخار و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور، نصب ترمز کاسه ای عقب بر روی آن منتفی شد و تنها با ترمز دیسکی در خطوط تولید ایران خودرو مونتاژ می شد.

اما می بینیم که بعد از چند سال، مشکلات اقتصادی و تحریم دلایلی برای حذف برخی قابلیت های نه چندان به روز خودروهای داخلی شده و خودروسازان داخلی مجبور به گذر از اصول خود در گذشته هستند.

D61E73DF ABA4 4EEA A3AF 2CE91C7590B8

4BD0A089 0F94 4DF7 8A58 6B72A3657583

EB91C338 5799 4F21 8C7D 8D1541276684

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *