کمبود قطعه یدکی و خواب برخی خودروهای مونتاژی در نمایندگی ها

قطعات خودرو

اینستاگرام دناروید

پرشین خودرو: برخی خودروهایی که در یکی دو سال اخیر مونتاژ آنها در داخل آغاز شده با کمبود جدی قطعه یدکی و خواب طولانی در نمایندگی ها مواجه شده است.
به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، بازار قطعه یدکی این روزها متاثر از نوسانات ارزی، با بی ثباتی در قیمت و کمبود در برخی از قطعات یدکی به خصوص قطعات خودروهای مونتاژی مواجه شده است چنانچه این وضع بسیاری از دارندگان این خودروها را ناگزیر به توقف خودروهایشان در پارکینگ ها کرده است.

با وجود اینکه جریان حاکم بر اقتصاد کشور مدتی است بازار قطعه یدکی را همچون سایر بخش ها با کمبود و رشد قیمت مواجه کرده است اما به گفته فعالان بازار، سیر نزولی و نوسانی ارز در یکی دو ماه گذشته، جریان قیمت در بازار قطعات یدکی را تحت تاثیر قرار داده و با افت کمی همراه کرده است.

با این حال کارشناسان و بسیاری از فعالان بازار معتقدند در صورتی می توان به سیر کاهشی قیمت و رفع کمبود بازار قطعات یدکی در روزهای آتی امید داشت که نرخ ارز به ثبات مناسبی در بازار دست یابد.

در همین حال سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، با تایید تبعات مثبت افت نرخ ارز بر بازار قطعه یدکی خودرو، عنوان می کند: کاهش قابل توجه نرخ ارز در هفته های اخیر در بازار قطعات یدکی و افت قیمت در این بازار تاثیر گذاشته است و در مجموع موجب کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت لوازم یدکی در بازار شده هر چند این افت قیمت چندان قابل توجه نیست اما تب قیمت در قطعات یدکی متاثر از جریان نرخ ارز فروکش کرده است.

از وسعت کمبود قطعه یدکی در بازار کاسته شد

مهدی کاظمی تاکید می کند: با این حال بازار قطعه یدکی همچنان با کمبود مواجه است اما این کمبود به وسعت دو ماه قبل نیست و تا حدودی از شدت آن کاسته شده است.

به گفته وی، در صورت اطمینان از ثبات در بازار ارز، تولیدکنندگان و واردکنندگان دست بکار شده و به سرعت نسبت به تامین نیاز بازار قطعه یدکی در تولید و سفارش گذاری و خرید اقدام خواهند کرد.

 

این فعال در بازار قطعه یدکی می گوید: در حال حاضر اغلب واردکنندگان و تامین کنندگان بازار قطعات یدکی در تلاشند تا به هر شکل قانونی که شده نیاز بازار را تامین کرده و از مشکلات و التهابات بازار قطعه یدکی بکاهند بنابراین در صورتی بازار ارز با ثبات همراه شود بازار قطعه یدکی دیگر با کمبودی مواجه نخواهد بود و تنها قیمت قطعات یدکی به نسبت نرخ ارز افزایش خواهد داشت.

در تامین قطعات یدکی خودروهای داخلی مشکلی نداریم

کاظمی در ادامه به وضعیت تامین قطعات یدکی خودروهای داخلی و مونتاژی پرداخت و خاطر نشان می کند: با وجود کمبودهایی که مطرح می شود مشکل چندانی در تامین قطعات یدکی خودروهای داخلی مشکلی وجود ندارد و تنها قطعات یدکی برخی خودروهای مونتاژی است که با کمبود زیادی مواجه شده است که علت عمده آن توقف طولانی در ثبت سفارش قطعات این خودروها و افزایش تقاضای یکباره زمان تعمیر این خودروها در بازار است.

به گفته سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی به خبرنگار پرشین خودرو، کمبود بوجود آمده در تامین قطعات یدکی برخی خودروهای مونتاژی موجب خواب طولانی این خودروها در تعمیرگاه ها نشده و تنها برخی از خودروهایی که در یکی دو سال اخیر مونتاژ آنها در داخل آغاز شده با کمبود جدی قطعه یدکی و خواب طولانی در نمایندگی ها مواجه شده است.

کاظمی معتقد است مسائل موجود موجود در تامین نیاز بازار موجب شد که امروز واردکنندگان راه ورود قطعات یدکی بسیاری از خودروهای مونتاژی را یاد گرفتند هر چند که ممکن است کیفیت ها آن گونه که مورد نظر است نباشد اما تلاش تولیدکنندگان و واردکنندگان بر این است تا با تامین نیاز بازار هیچ خودرویی به دلیل قطعه یدکی در تعمیرگاهها متوقف نماند.

تاثیر همکاری ها بر تامین قطعات یدکی خودروهای چینی در بازار

وی در ادامه خواستار ثبات در بازار ارز برای تامین مناسب قطعه یدکی در بازار شده و می گوید : در صورت ثبات بخشی به بازار ارز ، قیمت قطعه یدکی در بازار نیز متعادل تر خواهد شد.

وی در پایان به وضعیت تامین قطعه یدکی خودروهای چینی اشاره و خاطرنشان کرد: با افزایش خودروهای چینی در کشور فروش قطعات یدکی چینی نیز در چند سال گذشته با رشد همراه شده اما با این حال وضعیت موجود تاثیر چندانی در تامین قطعات یدکی خودروهای چینی در بازار نداشته است.

فروشگاه دناروید

برگشت به بالا
اخبار خودرو | مقالات خودرو | فروشگاه دناروید
x کارایی بهتر در اپلیکیشن دانلود برنامه