۱۰ خودرو از فولکس واگن در گذر زمان

فولکس واگن

مگر می شود عاشق دنیای خودرو بود و دلبستگی به گلف اسطوره ای نداشت؟! مگر می توان دوران کلاسیک خودرو را بدون قورباغه ای های آلمانی به خاطر آورد؟! نام فولکس واگن برای نزدیک به یک قرن نمادی از خودروی باکیفیت و خوش قیمت آلمانی بوده و تا به امروز نیز همواره در صف پیشتازان خلاقیت و نوآوری صنعت خودرو قرار داشته است.

برای امروز یک سفر تاریخی جذاب در محصولات فولکس واگن را خواهیم داشت تا ۱۰ وانت و کوپه یوتیلیتی(وانت هایی که براساس یک خودروی کوپه تولید می شوند) از این کمپانی را ملاقات کنیم.

تایپ ۲

مدل: ۱۹۵۰

اولین نسل از این خودروی محبوب در فاصله سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۷ روی خط تولید قرار گرفت. با آنکه استقبال خوبی ازاین خودرو وجود داشت اما تعرفه ۲۵ درصدی آمریکا در دوران لیندون بی. جانسن بر وانت های سبک تولید اروپا موجب شد تا در نهایت تولید نسل اول تایپ ۲ در اواخر دهه ۶۰ میلادی متوقف شود. اما این پایان کار نبود زیرا نسل دوم پیکاپ مذکور برای سال ها (۱۹۶۷ تا ۱۹۷۹)در بازار جهانی و کشورهایی مانند برزیل و مکزیک عرضه می شد. با موفقیت در بازارهای مختلف نسل سوم از ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۲، نسل چهارم از ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۳، نسل پنجم از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ و نسل ششم از ۲۰۱۵ تا کنون در بازارهای جهانی عرضه می شود.

سفری در زمان با 10 خودرو از فولکس واگن! (+تصاویر)

 

مفهومی کارمان چیتا

سال: ۱۹۷۱

فولکس واگن مفهومی کارمان چیتا بیشتر از آنکه وانت باشد یک کانورتیبل(کروکی) اسپرت است که اولین بار در نمایشگاه خودروی ژنو (سال ۱۹۷۱) به نمایش گذاشته شد. این محصول نتیجه همکاری فولکس واگن و شرکت ویلهلم کارمان بود. در این نمونه اولیه از یک موتور ۱.۶ لیتری با ۵۰ اسب بخار خروجی استفاده شد و هرگز راهی به خط تولید انبوه نیافت.

سفری در زمان با 10 خودرو از فولکس واگن! (+تصاویر)

 

کَدی

سال: ۱۹۷۹

این محصول از سال ۱۹۷۹ تا به امروز روی خط تولید قرار داشته هرچند که تبدیل به یک ون باری شده است. اولین نسل از فولکس واگن کَدی بر اساس پلتفرم گلف طراحی شد یا بهتر بگوییم یک گلف توسعه یافته در طول که آنرا تبدیل به وانت کرده بودند! این محصول در خط مونتاژ وستمورلند آمریکا آماده عرضه در بازار می شد. نمونه استاندارد این خودرو با موتور ۱.۵ لیتری دیزل یا ۱.۷ لیتری بنزینی قابل سفارش بود. تولید این خودرو تا سال ۲۰۰۷  در بازارهای نوظهور مانند آفریقای جنوبی ادامه یافت.

سفری در زمان با 10 خودرو از فولکس واگن! (+تصاویر)

 

مفهومی وریو ۲

سال: ۱۹۹۱

همانند کارمان چیتا نمی توان این محصول را یک وانت متعارف درنظر گرفت. وریو۲ در واقع یک خودروی اسپرت کانورتیبل با مقداری جای اضافه است! این محصول اولین بار در فرانکفورت اتو شو به نمایش درآمد.

سفری در زمان با 10 خودرو از فولکس واگن! (+تصاویر)

 

مفهومی ای ای سی

سال: ۲۰۰۰

با آنکه عنوان مفهومی را با خود همراه دارد اما طراحی متعارف آن با نامی که برایش انتخاب شده، سازگاری ندارد و یک دلیل جالب نیز برایش وجود دارد! این خودروی مفهومی در سال ۲۰۰۰ بر اساس پلتفرم نسل اول توراگ که سال ۲۰۰۲ وارد بازار شد، شکل گرفت. در این نمونه اولیه از یک موتور ۱۰ سیلندر توربودیزل با ۳۱۳ اسب بخار خروجی و گشتاور ۷۵۰ نیوتن متر استفاده شد. سامانه چهارچرخ محرک، سیستم تعلیق بادی الکتریکی و جعبه دنده اتوماتیک ۶ سرعته از دیگر مشخصات این محصول بود.

سفری در زمان با 10 خودرو از فولکس واگن! (+تصاویر)

 

پیکاپ مفهومی

سال: ۲۰۰۸

هرچند این ظاهر برای سال ۲۰۱۹ دیگر ویژگی های یک وانت مفهومی را ندارد اما در سال ۲۰۰۸ یک خودروی فضایی با بدنه ای حجیم بوده که متفاوت با محصولاتی است که در خیابان ها تردد داشته اند. این مفهومی زیاد برای ورود به بازار انتظار نکشید زیرا کمتر از دو سال بعد با عنوان آماروک به بازار عرضه شد.

سفری در زمان با 10 خودرو از فولکس واگن! (+تصاویر)

 

مفهومی ساویرو راکت

سال: ۲۰۱۰

یک نمونه کامل از کوپه بازی بود که در سال ۲۰۱۰ معرفی شد. در نمای جلوی آن براحتی می شد روح خودروی گل نسل سوم را مشاهده کرد. این محصول در نمایشگاه خودروی سائوپائولو (برزیل) رونمایی شد ولی هرگز به مرحله تولید انبوه نزدیک نشد.

سفری در زمان با 10 خودرو از فولکس واگن! (+تصاویر)

 

مفهومی کنیون آماروک

سال: ۲۰۱۲

این مدل مفهومی براساس پیکاپ تولید انبوه آماروک معرفی شد. رونمایی از آن در نمایشگاه خودروی ژنو با استقبال بازدیدکنندگان همراه بود. خودرویی قرمز رنگ با چرخ های بزرگ و ظاهری جان سخت و مقاوم. اما این محصول هیچگاه به مرحله تولید انبوه نزدیک نشد.

سفری در زمان با 10 خودرو از فولکس واگن! (+تصاویر)

 

مفهومی ترایستار تی دی آی

سال: ۲۰۱۴

این خودرو برپایه پلتفرم ترانسپورتر تی۶  معرفی شد البته حدودا ۲ سال پیش از آنکه تی۶ روانه بازار شود. برای این نمونه اولیه از یک موتور ۲ لیتری با ۲۰۱ اسب بخار خروجی و گشتاور ۴۵۰ نیوتن متر استفاده شد. متاسفانه با معرفی تی ۶ دیگر این وانت متفاوت به فراموشی سپرده شد.

سفری در زمان با 10 خودرو از فولکس واگن! (+تصاویر)

 

مفهومی اطلس تانوآک

سال: ۲۰۱۸

این محصول در نمایشگاه خودروی نیویورک رونمایی شد. این یک پیکاپ براساس پلتفرم شاسی بلند مطرح اطلس است که همان جذابیت ها را با فضای اختصاصی بار، همراه دارد. اما اگر نگاهی به سوابق گذشته فولکس واگن در تولید وانت هایش داشته باشیم شاید این مدل هم شانس کمی برای حضور در مرحله تولید انبوه داشته باشد.

سفری در زمان با 10 خودرو از فولکس واگن! (+تصاویر)

 

برگشت به بالا
اخبار خودرو | مقالات خودرو | فروشگاه دناروید